Cel osiągnięty. Warszawa pokazała, że "Orzeł może"!

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 11:00
- Sprawiliśmy, że zachmurzone niebo w stolicy stało się różowe dzięki Trójkowym ulotkom. Dziś każdy do każdego się uśmiecha, taki jest cel naszej akcji! - relacjonował Łukasz Walewski. Zwieńczeniem radosnego pochodu przed Pałacem Prezydenckim było odsłonięcie orła z białej czekolady.
Audio
  • Przygotowania do inauguracji akcji "Orzeł może": Warto być z polskości dumnym! - relacja Łukasza Walewskiego z Warszawy (Do południa/Trójka)
  • - Trwają ostatnie przygotowania do startu. Na pokładzie jest pół miliona ulotek! - relacjonuje Paweł Sołtys z lotniska w Babicach (Do południa/Trójka)
  • Piotr Stelmach i Michał Olszański zapraszają na pokojowy marsz w Warszawie, który zainauguruje akcję "Orzeł może" - relacja Łukasza Walewskiego (Do południa/Trójka)
  • Deszcz ulotek nad Rondem de Gaulle’a! Jest różowo i z uśmiechem na ustach! Relacjonuje Łukasz Walewski (Do południa/Trójka)
  • Dziś każdy do każdego się uśmiecha, taki jest cel naszej akcji! - relacjonuje Łukasz Walewski (Orzeł może/Trójka)
  • Paweł Sołtys opowiada o zrzucaniu ulotek na Warszawę (Orzeł może/Trójka)
  • Rozmowa Łukasza Walewskiego z twórcą rzeźby Maestro Czekolady, Januszem Profusem (Orzeł może/Trójka)
  • Nad Krakowskim Przedmieściem niebo znów zrobiło się różowe! - relacja Magdy Trzaski ze zbierania ulotek w Warszawie (Orzeł może/Trójka)
Uczestnicy akcji Orzeł może podczas przemarszu na ul. Nowy Świat w Warszawie, 2 maja 2013.
Uczestnicy akcji "Orzeł może" podczas przemarszu na ul. Nowy Świat w Warszawie, 2 maja 2013. Foto: PAP/Radek Pietruszka

W czwartek, 2 maja, wystartowała wielka akcja społeczna Trójki i "Gazety Wyborczej" "Orzeł może".  W Warszawie rozpoczęliśmy ją wesołym, pokojowym marszem, który wyruszył o godz. 11.45 z Ronda de Gaulle’a. Na czele pochodu jechał zabytkowy autobus – "ogórek" kabriolet, na pokładzie którego znajdują się animatorzy: dziennikarze Trójki Piotr Stelmach i Michał Olszański, iluzjonista Maciej Pol, a także zespół muzyczny BiFF. Podczas marszu organizatorzy zapewnią wiele atrakcji: konkursy, trójkowe prezenty, czekoladowe wedlowskie przysmaki. Trasa przebiegła ulicami: Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Punktem kulminacyjnym pochodu było uroczyste odsłonięcie przed Pałacem Prezydenckim dwumetrowego orła z… białej czekolady, którego przygotowała firma E. Wedel.

- Wszyscy jesteśmy ambasadorami Polski, wszyscy służymy pod tą samą flagą - mówił Prezydent Bronisław Komorowski przy okazji uroczystego podniesienia flagi narodowej przed Pałacem Prezydenckim. Pamiątkowymi flagami wyróżnieni zostali m.in. Program III Polskiego Radia i Kuba Strzyczkowski.

/

O godz. 12.00 na Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście ze śmigłowców zostały rozrzucone kolorowe ulotki, promujące akcję i zawierające żartobliwe, patriotyczne wierszyki. Słuchacze i czytelnicy, którzy zbiorą najwięcej ulotek, będą mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami . "Punkt zwrotny" ulotek został uruchomiony w okolicach Pałacu Prezydenckiego, na Krakowskim Przedmieściu, w namiocie Trójki i był czynny od godz. 13.00 do 18.00.

W zależności od wagi przyniesionych ulotek, Trójka nagradza uczestników zabawy swoimi gadżetami. 133 zdobywców największej ilości ulotek otrzyma specjalnie zaprojektowane, designerskie zegarki z orłem. Aby ułatwić mieszkańcom zbieranie, torby na ulotki można było odebrać w "punktach zwrotnych".

- Polska to nasze marzenie i każdy może, a nawet powinien cieszyć się z Ojczyzny, cieszyć się z symboli narodowych tak jak mu w sercu gra. Byle grała mu w sercu Polska! - mówił Prezydent Bronisław Komorowski tuż przed odsłonięciem przed Pałacem Prezydenckim rzeźby orła z białej czekolady, symbolu akcji "Orzeł może".

Twórcy
Twórcy czekoladowego orła Adam Orkisiewicz (L), maestro czekolady Janusz Profus (P) z małżonką Joanną Klimas-Profus (C) obok swojego dzieła. Orzeł z białej czekolady został odsłonięty na zakończenia marszu "Orzeł może" 2 maja 2013 przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/Jacek Turczyk

Akcja "Orzeł może" zawitała 2 maja także do Wrocławia , Krakowa i Poznania

2 maja odbyła się "Majówka na Stadionie". W godz. 11.00 -18.00 można było zwiedzić za darmo punkt widokowy wraz z trybunami. A od godz. 12.30 do 17.30 wokół stadionu można było uprawiać następujące sporty: rolki, Tai Chi, nartorolki, freesbie, bieganie.  

W ramach akcji "Orzeł może" zostanie m.in. zaprojektowana "Wspólna Metka". Od 2 do 26 maja na stronie orzelmoze.pl i za pomocą aplikacji na facebookowym profilu Trójki, można wybrać trzy spośród 15 najlepiej opisujących nas – Polaków zalet. W ten sposób zostanie wygenerowana osobista metka z określonym składem procentowym cech każdej osoby. Metkę nr 1 stworzył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski a metkę nr 2 Pierwsza Dama, Małżonka Pana Prezydenta, Pani Anna Komorowska.

Trzy najczęściej wybierane przez użytkowników zalety trafią do "Wspólnej Metki", która będzie zaprezentowana 4 czerwca, w dniu zakończenia akcji.

Więcej zdjęć z warszawskiej części akcji "Orzeł może" można zobaczyć na lokalnej stronie Gazety.pl. Wystarczy kliknąć tu.

Zobacz więcej na temat: Orzeł może Trójka Warszawa

Czytaj także

"Orzeł może" - zobacz teledysk do hymnu akcji!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 23:00
Na specjalne zamówienie i z myślą o promowaniu akcji "Orzeł może" powstała niezwykła piosenka. Możecie Państwo nie tylko jej posłuchać, ale obejrzeć nakręcony do niej teledysk oraz film zza kulis!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Orzeł może" - będzie się działo!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 20:30
- Narobimy trochę bałaganu, po to, żeby zatrzymać na chwilę Polaka, który może nie jest tak skory do uśmiechu, do tego, żeby optymistycznie spojrzeć na różne rzeczy. Dlatego w tak ekstremalny sposób zaczynamy akcję "Orzeł może" - mówiła dyrektor Trójki Magda Jethon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

600 tysięcy ulotek akcji "Orzeł może" spadło na Wrocław!

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 11:00
2 maja, podczas inauguracji akcji "Orzeł może", setki tysięcy ulotek zostały rozrzucone na wrocławski Rynek i plac Solny. Za zebrane ulotki można było zdobyć m.in. fantastyczne Trójkowe gadżety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza w Krakowie zatrzymała helikopter, ale nie orła!

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 11:00
- Po burzy niebo nad Krakowem rozjaśniło się, ale śmigłowiec, który miał rozrzucić ulotki akcji "Orzeł może", nie mógł wystartować. Start został odwołany, ale akcja nie - powiedział Damian Kwiek, zapraszając jednocześnie na wyjątkowy, wieczorny koncert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznań wzorowo zebrał ulotki "Orzeł może"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 11:00
2 maja w samo południe nad Poznaniem zrzucone zostały kolorowe ulotki promujące wielką akcję społeczną "Orzeł może". - Poznaniacy ekspresowo zebrali ulotki, które równie szybko wymienili na nagrody - relacjonował Łukasz Karusta.
rozwiń zwiń