Czekoladowy orzeł sprzedany za 35 tysięcy

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 17:16
W aukcji na rzecz Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego dla dzieci w Piszkowicach najbardziej zdeterminowana okazała się Pani Iwona, która będzie nową właścicielką orła.
Audio
  • Janusz Profus opowiada na czym polega wyjątkowość czekoladowego orła (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Walka o orła była zacięta. W finale licytowali Pani Iwona i Pan Marek (Orzeł może/ Trójka)
Czekoladowy orzeł sprzedany za 35 tysięcy
Foto: Andrzej Bołdaniuk

Na licytację trafił dwumetrowy orzeł z białej czekolady, przygotowany z okazji akcji społecznej "Orzeł może". Jak mówił na antenie Trójki twórca rzeźby Janusz Profus, chociaż ma on za sobą wiele ogromnych łakoci, czekoladowa podobizna ptaka była sporym wyzwaniem. - Na moim koncie jest m.in. Adam Małysz z czekolady, robiłem też domek z piernika o wadze 4,5 tony, czy wielki tort ślubny ważący prawie 4 tony. Orzeł miał być biały, jak bielik, stąd biała czekolada na wykonanie ptaka i gorzka jako skała, czyli podstawa dla orła. Rozpiętość skrzydeł rzeźby to 2 m 20 cm, dlatego skrzydła mają dodatkową konstrukcję. Natomiast cała reszta to już tylko czekolada. W sumie 320 kg czekolady - mówił Maestro Czekolady z firmy Wedel, Janusz Profus.

Cena wywoławcza orła wynosiła 500 zł. Już pierwsza propozycja znacznie ją przebiła. Pan Marek zaproponował 5 tys. zł, jednak szybko pokonali go kolejni słuchacze, a propozycje wyraźnie przebijały poprzednie: 10 tys. zł, 13 tys. zł, 17 tys. zł, 25 tys. zł... Pani Iwona, która w finale walczyła z Panem Markiem, zaproponowała ostatecznie 35 tys. zł. I tym sposobem wygrała licytację.

Co teraz stanie się z orłem? - Nie wiem jeszcze, ale się nie zmarnuje, dużo dzieci będzie miało z niego przyjemność - zapowiedziała słuchaczka.

Fot.:
Fot.: Andrzej Bołdaniuk

Zakład Leczniczo-Opiekuńczy w Piszkowicach opiekuje się ciężko chorymi dziećmi, najczęściej porzuconymi tuż po urodzeniu. Ich stan zdrowia nie pozwala na funkcjonowanie bez długoterminowego specjalistycznego nadzoru medycznego, wiele z nich wymaga żywienia dojelitowego, wspomagania oddychania i krążenia oraz całodobowej opieki.

Do Piszkowic wybrał się dziennikarz Programu 3, Marcin Gutowski , który przygotował dla słuchaczy relacje i materiały reporterskie na temat placówki. Zapraszamy do wysłuchania materiałów. Znaleźć je można TU.

 

Cały dochód z aukcji zostanie przeznaczony na rehabilitację i leczenie ciężko chorych dzieci w Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej w Piszkowicach ( zlopiszkowice.ovh.org ). Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem licytacji.

Dwumetrowy orzeł z białej czekolady, ufundowany przez firmę E. Wedel, został przygotowany specjalnie na inaugurację akcji społecznej "Orzeł może" . Po raz pierwszy został uroczyście zaprezentowany podczas happeningu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie 2 maja 2013 roku, a następnie wystawiony został w siedzibie Programu 3.

W ramach akcji społecznej "Orzeł może" Trójka i "Gazeta Wyborcza" w swoich audycjach i artykułach zachęcają Polaków do optymizmu, uśmiechu na co dzień i większej pewności siebie. W rozmowach z wybitnymi Polakami przypominają polskie sukcesy, sylwetki słynnych rodaków, interesujące inicjatywy młodych ludzi i akcje społeczne, promujące polskość i optymistyczny patriotyzm. Akcja potrwa do 4 czerwca.

Zobacz więcej na temat: Orzeł może

Czytaj także

Pochwal się, jaki jesteś. Zrób z nami swoją metkę

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 14:02
Odwaga, lojalność, uczciwość, poczucie humoru, a może pracowitość? W ramach akcji społecznej "Orzeł może” namawiamy do chwalenia się swoimi zaletami. Każdy może stworzyć osobistą metkę, prezentującą proporcje najważniejszych cech. Na końcu stworzymy "Wspólna Metkę”, opisującą zalety Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzięki Annie Marii Jopek świat brzmi po polsku

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 10:00
Jej piosenki śpiewa znany wokalista jazzowy Kurt Elling. I co ważne, śpiewa je po polsku! Jak to się stało, że polska muzyka ludowa podbija Japonię, a amerykański gwiazdor uczy się słów fonetycznie - opowiadała w Trójce Anna Maria Jopek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orzeł może... rodzice tym bardziej potrafią zaszczepić optymizm w dzieciach

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 10:35
- Każdy z nas, jeżeli jest rodzicem powinien zapytać siebie czego w ciągu dnia nasze dziecko słyszy więcej: pochwał czy może więcej negatywnych rzeczy - mówi Jolanta Bylica, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś wielki finał akcji "Orzeł może" - słuchaj w Trójce i oglądaj na stronie!

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 16:51
Już ponad miesiąc radiowa Trójka i "Gazeta Wyborcza” w ramach akcji "Orzeł może" przekonują Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Dziś, na zakończenie kampanii, zapraszamy na koncert Kayah oraz pokaz kolekcji Agaty Uli Rzepniewskiej. Modelkami będą ambasadorki akcji, m.in.: Ania Rusowicz i Beata Ścibakówna.
rozwiń zwiń