Dziennikarze Trójki czytają dzieła Fredry

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 11:52
W związku z akcją "Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro” dziennikarze radiowej Trójki przygotowali dla Słuchaczy konkurs, w którym sami przeczytali kilka popularnych dzieł pisarza. Zapraszamy do słuchania i odgadywania nie tylko co, ale także kto czyta.
Audio
  • "Narodowe czytanie. Aleksander Fredro” cz. 1 (2 września)
  • "Narodowe czytanie. Aleksander Fredro” cz. 2 (3 września)
  • "Narodowe czytanie. Aleksander Fredro” cz. 3 (4 września)
  • "Narodowe czytanie. Aleksander Fredro” cz. 4 (5 września)
Barbara Marcinik
Barbara Marcinik Foto: W. Kusiński/ PR

Konkurs trwał od 2 do 5 września. Kto nie miał okazji wziąć w nim udziału może jeszcze posłuchać, jak brzmiał przygotowany przez Barbarę Marcinik cykl. W nagraniu utworów wzięli udział znakomicie znani z anteny dziennikarze Trójki: Anna Gacek, Sylwia Héjj, Artur Andrus, Marcin Kydryński, Wojciech Mann, Marek Niedźwiecki, Michał Olszański, Mariusz Owczarek i Marcin Zaborski. Zapraszamy do słuchania.

"Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Oglądaj transmisję z Narodowego czytania dzieł Fredry NA ŻYWO>>>>

Zapraszamy na stronę Narodowego czytania dzieł Fredry>>>>

W sobotę 7 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną Komorowską weźmie udział w akcji "Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro”. Ponadto w kilkuset miejscowościach w Polsce będą czytane wybrane utwory Aleksandra Fredry.

W liście zachęcającym do udziału w tegorocznej akcji Prezydent RP zaprosił do lektury dzieł Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija właśnie dwieście dwadzieścia lat. - Znakomity obserwator, niezrównany mistrz ciętej riposty, stworzył szereg postaci oraz sytuacji, z których od dziesięcioleci uczymy się Polski i Polaków. Na rodaków spoglądał z humorem, czasem ironią, ale i pogłębioną refleksją, zadumą – zaznaczył Bronisław Komorowski.

/

(ei, prezydent.pl)

Czytaj także

Narodowe czytanie Fredry. "Tusk Cześnikiem, Kaczyński jako Rejent?"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 09:09
Zdaniem Janusza Kukuły, dyrektora Teatru Polskiego Radia, Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry to "zbiorowa, oczyszczająca kąpiel".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszyło Narodowe czytanie dzieł Fredry. Rozpoczął prezydent Komorowski

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 11:41
Dziś ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie, poświęcona utworom Aleksandra Fredry, XIX-wiecznego komediopisarza i pamiętnikarza. Jego utwory są czytane w ponad sześciuset polskich miejscowościach. Patronat nad akcją objęło Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe czytanie dzieł Fredry w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 11:10
W Wielkopolsce dzieła polskiego komediopisarza i poety czytane będą w 40-stu miejscach. W Poznaniu amatorom pomogą zawodowi aktorzy z Teatru Fredry w Gnieźnie - zachęca Elżbieta Bednarek z Biblioteki Raczyńskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe czytanie dzieł Fredry na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 11:32
W Bibliotece Śląskiej w Katowicach czytane są dziś utwory Aleksandra Fredry. Narodowe Czytanie potrwa w Bibliotece Śląskiej do 15.00. Każdy odwiedzający, który odwiedzi wydarzenie otrzyma pamiątkową pieczęć.
rozwiń zwiń