Barbara Marcinik wśród laureatów Złotych Mikrofonów

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 20:15
Znana słuchaczom Trójki m.in. z "Magazynu Bardzo Kulturalnego" Barbara Marcinik odebrała nagrodę Polskiego Radia Złoty Mikrofon 2013. Statuetki otrzymali także Beata Płomecka, Wiesław Szala, Zbigniew Krajewski oraz Marek Zwyrzykowski.
Audio
  • Ze znanymi słuchaczom Trójki laureatami Złotych Mikrofonów rozmawiała Ewa Dudzińska (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Barbara Marcinik ze Złotym Mikrofonem
Barbara Marcinik ze Złotym Mikrofonem Foto: W. Kusiński/PR

Uroczystość odbyła się 25 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Hanna Banaszak, której koncert uświetnił Galę, otrzymała Honorowy Złoty Mikrofon.

Barbarę Marcinik wyróżniono Złotym Mikrofonem "za przybliżanie w tysiącach audycji ludzi kultury, pokazywanie ich dorobku, życiowych pasji w sposób niekonwencjonalny, w rozpoznawalnym stylu i wielkiej kulturze prowadzenia”. W Trójce pracuje od 1985 roku,  była prezenterką - gospodynią "bloków programowych" ("Bez względu na pogodę" - przedpołudniowy!, "Trójka Bis" - wieczorny). Prowadziła koncerty (z okazji Dnia Ziemi - od 90 roku).  Jest autorka "Magazynu Bardzo Kulturalnego". Współpracuje także m.in. ze Sceną Teatralną Trójki oraz przygotowuje czytane na antenie lektury.

Scena Teatralna Trójki>>>

Magazyn Bardzo Kulturalny>>>

Powieści w Trójce>>>

Radiową nagrodę odebrała także dziennikarka, niestrudzenie tłumacząca słuchaczom Trójki i nie tylko zawiłą politykę Unii Europejskiej. Beatę Płomecką nagrodzono "za mistrzowskie relacjonowanie złożonych wydarzeń europejskich, rzetelność i dociekliwość w pracy korespondenta, wszechstronność dziennikarskich zainteresowań połączoną z doskonałym warsztatem twórcy radiowego".

Beata
Beata Płomecka z nagrodą Złoty Mikrofon 2013 (fot. W. Kusiński/ PR)

Wśród nagrodzonych znalazł się także Wiesław Szala, dzięki któremu m.in. słuchacze Trójki za pośrednictwem fal radiowych mogą przenosić się w najróżniejsze miejsca, by brać udział rozmaitych wydarzeniach dziejących się poza studiem. Wyróżnienie otrzymał "za absolutny profesjonalizm i zagwarantowanie słuchaczom Polskiego Radia – zawsze i wszędzie – dźwięku najwyższej jakości”.

Wiesław
Wiesław Szala ze Złotym Mikrofonem (fot: Wojciech Kusiński/ PR)

Zbigniew Krajewski został uhonorowany "za szczególną sumienność w realizacji celów Redakcji i Polskiego Radia, za wyjątkowy kontakt ze słuchaczami audycji prowadzonych na żywo oraz za gust, dbałość o czystość języka polskiego i najwyższej próby profesjonalizm”.

Natomiast Marek Zwyrzykowski odebrał Złoty Mikrofon "za wielkie zaangażowanie w pracy dziennikarskiej, ogromną wiedzę na temat muzyki współczesnej, szczególnie elektronicznej, i poszukiwanie często nieortodoksyjnych wątków w różnych kierunkach stylistycznych sztuki dźwięków; za życzliwość i serdeczność wobec artystów”. Nagrody wręczyli Andrzej Siezieniewski, prezes Zarządu Polskiego Radia, oraz Janusz Kukuła, główny reżyser Teatru Polskiego Radia – przewodniczący Kapituły Złotego Mikrofonu, która wyłoniła tegorocznych laureatów.

Ponadto Zarząd Polskiego Radia postanowił przyznać Honorowy Złoty Mikrofon Hannie Banaszak "za ponadczasową elegancję wykonania, niepowtarzalny styl i dobór repertuaru. Za wyjątkowy głos, którego barwa i ciepło ogrzewają serca najbardziej wymagających słuchaczy".

Laureaci
Laureaci Złotych Mikrofonów 2013 (fot: W. Kusiński/ PR)

Złoty Mikrofon to szczególna nagroda Polskiego Radia przyznawana co roku osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Kandydaci wybierani są z różnych ważnych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku. Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu powołuje Zarząd Polskiego Radia spośród laureatów poprzednich edycji konkursu.

Honorowy Złoty Mikrofon przyznawany jest okazjonalnie od 2002 roku przez Zarząd Polskiego Radia osobowościom radiowym – pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia – za wybitne zasługi dla radia publicznego.

Czytaj także

Rita Gombrowicz i "Kronos" Witolda Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 23:45
Rita Gombrowicz gości po raz kolejny w Polsce, uczestnicząc w premierze publikacji tajnych zapisków Witolda Gombrowicza, które zatytułował on "Kronos". W "Klubie Trójki" opowiadała o tych tajnych zapiskach, które tworzą swoiste "kalendarium" życia autora "Ferdydurke".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarze Trójki czytają dzieła Fredry

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 11:52
W związku z akcją "Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro” dziennikarze radiowej Trójki przygotowali dla Słuchaczy konkurs, w którym sami przeczytali kilka popularnych dzieł pisarza. Zapraszamy do słuchania i odgadywania nie tylko co, ale także kto czyta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Głowacki i Borys Szyc czyli "Przyszłem" w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 16:04
To jest wydarzenie. Najnowsza książka Janusza Głowackiego zawiera wszystko to, co u autora "Wirówki Nonsensu” lubimy najbardziej, ale zarazem pojawiają się w niej nowe wątki. Jest więc i śmiesznie (mnóstwo anegdot) i strasznie (nasza najnowsza historia), ale też … wzruszająco.
rozwiń zwiń