X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

VII DNI TISCHNEROWSKIE Kraków, 9 - 12 maja 2007

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2007 13:59
Po raz siódmy w Krakowie spotkają się wszyscy, dla których myśl księdza Józefa Tischnera nadal jest żywa i prowokuje do dyskusji...
Audio

Okazją do tego są Dni Tischnerowskie, które zrodziły się z wielkiej potrzeby zachowania i przekazania dalej dziedzictwa duchowego Księdza Profesora.

Z inicjatywy Wydawnictwa Znak 4 listopada 2000 roku spotkali się w Łopusznej przedstawiciele różnych środowisk, z którymi związany był ksiądz Józef Tischner. To spotkanie dało początek Dniom Tischnerowskim, organizowanym co roku w Krakowie przez Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, Uniwersytet Jagielloński, Papieską Akademię Teologiczną, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK oraz Instytut Myśli Józefa Tischnera.

W programie tegorocznej edycji Dni Tischnerowskich, uczestnicy debat, paneli i warsztatów filozoficznych szukają odpowiedzi na ważkie pytania, zachęcając do wspólnej dyskusji. "Idea solidarności dzisiaj" - to myśl przewodnia Jaskini Filozofów; debatę z udziałem wybitnych intelektualistów prowadzi Dobrosław Kot. Ponadto odbędą się Laboratoria Filozoficzne Młodych - "Kryzys autorytetu?" - przygotowane przez Papieską Akademię Teologiczną, oraz panel "Kościół Tischnera" organizowany przez Instytut Myśli Józefa Tischnera. Szkoła Teatralna przygotowała premierę spektaklu pt. "Kabaret filozoficzny, czyli wariacje Tischnerowskie" w reżyserii Artura Więcka, z udziałem Moniki Babeckiej,  Krzysztofa Globisza,  Jerzego Treli  i studentów PWST. W programie nie zabraknie także przeglądu filmów o księdzu Tischnerze, który jak co roku przygotował i poprowadzi redaktor Wojciech Bonowicz.

Gościem specjalnym VII Dni Tischnerowskich jest włoski filozof, prawnik i polityk prof. Rocco Buttiglione, który wygłosi wykład z cyklu Colloquia Tischneriana i weźmie udział w Jaskini Filozofów.

Istotnym elementem programu Dni Tischnerowskich jest uroczystość wręczenia nagród Wydawnictwa i Miesięcznika Znak im. Ks. Józefa Tischnera, ufundowanych przez Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeniowe  Ergo Hestię, oraz Stypendium im. Józefa Tischnera przyznawanego przez jury powołane przez Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu.  Uroczystości towarzyszyć będzie koncert w wykonaniu znakomitych polskich jazzmanów Cezarego Paciorka i Emila Kowalskiego.

Zwieńczeniem Dni jest debata "Tygodnika Powszechnego" - Ksiądz na manowcach. Kapłaństwo według Tischnera - prowadzona przez red. Artura Spornika oraz Majówka Szkół Tischnerowskich przygotowana przez studentów  Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera, we współpracy z Kazimierzem Tischnerem, Rodziną Szkół Tischnerowskich i Stowarzyszeniem Drogami Tischnera.

Laureaci Nagrody Miesięcznika i Wydawnictwa Znak im. ks. Józefa Tischnera

ufundowanej przez Ergo Hestię

Jury w składzie: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Jarosław Gowin, Leszek Kołakowski, Krzysztof Michalski, Łukasz Tischner (sekretarz), Henryk Woźniakowski, abp Józef Życiński podczas posiedzenia w dniu 15 kwietnia 2007 w Krakowie wyłoniło trzech  laureatów Nagrody Miesięcznika i Wydawnictwa Znak im. ks. Józefa Tischnera.

Nagrodzeni zostali:

Władysław Stróżewski- w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację "myślenia według wartości"

Wyróżniony za całokształt twórczości, z której przebija blask dobra, prawdy i piękna. Władysław Stróżewski  odważnie przypomina, że kultura pozbawiona metafizycznych źródeł skazana jest na obumarcie. W swych licznych pracach głosi pochwałę rozumu, który zdolny jest oprzeć się przemocy zła, kłamstwa i brzydoty. Władysław Stróżewski przywraca właściwy - renesansowy - sens słowu humanista.

prof. Władysław Stróżewski - filozof, humanista, uczeń prof.  Stefana Swieżawskiego,  prof. Mieczysława Alberta  Krąpca, prof. Izydory Dąmbskiej, którego najważniejszym mistrzem pozostaje jednak prof. Roman Ingarden. Profesor urodził się  8 czerwca 1933 w  Krotoszynie (Wielkopolska). Magisterium,  a  następnie doktorat   z  filozofii  uzyskał  na  Katolickim  Uniwersytecie Lubelskim.  Z  Krakowem, a także z Uniwersytetem  Jagiellońskim związany  jest  od 1957 roku. Działalność naukową  rozpoczął  w ówczesnej  Katedrze Historii Filozofii. W latach 1984-1987  był dyrektorem  Instytutu  Filozofii, a w latach  1987-1993  pełnił funkcję dziekana, najpierw Wydziału Filozoficzno-Historycznego, a  później - Filozoficznego. Równocześnie prowadził wykłady  na Katolickim   Uniwersytecie  Lubelskim,  w   Akademii   Teologii Katolickiej  w  Warszawie, a także w Akademiach  Muzycznych  w Krakowie,  Warszawie, Gdańsku i Katowicach. Obecnie kieruje  Zakładem Ontologii  w  Instytucie Filozofii UJ.  Muzyczne pasje Profesora przyczyniły się do zainicjowania  i zorganizowania Uniwersyteckich Koncertów. Przez wiele lat brał  czynny  udział w  seminariach  odbywających pod auspicjami Jana Pawła II  w  Castel  Gandolfo.   Od  wielu   lat   jest przewodniczącym     Polskiego    Towarzystwa    Filozoficznego, przewodniczącym  Komitetu   Olimpiad  Filozoficznych,  a   także redaktorem  naczelnym "Kwartalnika   Filozoficznego".  Jest członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika "Znak", z którym związany jest od niemal półwiecza.

Wydał m.in.: Istnienie  i  wartość  (1981),  Dialektyka twórczości  (1983; wznowienie 2006),   Istnienie i sens (1994), O  wielkości. Szkice  z  filozofii  człowieka (2002), Wokół  piękna.  Szkice  z estetyki (2002) oraz Ontologia (2004).

Rafał Dutkiewicz - w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności"

Wyróżniony za książkę Nowe horyzonty, w której otwiera nowe horyzonty nie tylko przed Wrocławiem, ale przed całą Polską.  Rafał Dutkiewicz pokazuje, jak mądrze zagospodarować z trudem wywalczoną wolność - jak wyzwolić spętanego ducha przedsiębiorczości, jak odbudować poczucie wspólnoty, jak wreszcie powstrzymać falę emigracji młodych. Jego recepty nie są gołosłowne -  stoją za nimi owoce działań podjętych we Wrocławiu. Rafał Dutkiewicz z pasją przekonuje, że "Polska może być wspaniałym krajem".

Rafał Dutkiewicz - inżynier matematyk, doktor logiki, prezydent Wrocławia. Urodzony 6 lipca 1959 roku w Mikstacie w południowej Wielkopolsce. Jest absolwentem matematyki stosowanej Politechniki Wrocławskiej, doktorat w zakresie logiki formalnej uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim .
Przez wiele lat pracował naukowo, wykładał logikę formalną na KUL-u oraz na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest autorem i współautorem wielu artykułów naukowych (m.in. Z badań nad metodą tablic semantycznych Betha). Był aktywnym działaczem opozycji. Na przełomie lat 70. i 80. był m. in. jednym z organizatorów Tygodni Kultury Chrześcijańskiej we Wrocławiu, przewodniczącym Towarzystwa Stypendialnego im. A. Mickiewicza. W okresie stanu wojennego działał w podziemnych strukturach Solidarności. W 1989 roku pełnił funkcję sekretarza Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". W roku 1990 został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" we Wrocławiu. W latach 90. podjął działalność biznesową. Zakładał Radia ESKA. Jest współwłaścicielem firmy "Signium" zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Swoją karierę w doradztwie personalnym rozpoczął już w 1991 roku. W 2002 roku, jako kandydat niezależny, po raz pierwszy w bezpośrednich wyborach, popierany przez Platformę Obywatelską i Prawo i Sprawiedliwość, objął stanowisko Prezydenta Wrocławia.
Jest miłośnikiem kotów, ceni kuchnię śródziemnomorską oraz dobre wino. Ma zamiłowanie do układania i cytowania zabawnych fraszek, sentencji. W wolnych chwilach jeździ rowerem, czyta poezję i opowiada dzieciom wymyślone przez siebie bajki.

Brat Moris Maurin - w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących "polski kształt dialogu Kościoła i świata"

Wyróżniony za książkę Wierzę w Kościół. W trudnym okresie dla polskiego katolicyzmu Brat Moris dzieli się swą niezachwianą, ale jak najdalszą od triumfalizmu, wiarą w Kościół bez granic i murów. Pokazuje, że lekarstwem na klerykalizm, lęk przed światem i pokusę władzy są wspólnotowość, otwartość i służebność.  Brat Moris ukazuje piękno Kościoła ubogiego, który przygarnia słabych i poranionych, świadcząc o miłosiernej miłości Chrystusa. Brat Moris jest świadkiem tego Kościoła.

Brat Moris Maurin - urodził się 23 X 1928 roku w Paryżu, w rodzinie niepraktykującej. Kiedy miał 23 lata, nawrócił się w trakcie pielgrzymki do Chartres. Wkrótce potem wstąpił do postulatu w klasztorze, a potem do małych braci Jezusa (1953). Studiował filozofię i teologię w Tuluzie. Przyjął święcenia kapłańskie. Przez 12 lat był uczniem, przyjacielem i współbratem Jacques'a Maritaina (który pod koniec życia wstąpił do małych braci). Mieszkał m.in. w Maroku i na Saharze - wśród muzułmanów. Pełnił różne ważne funkcje w zgromadzeniu - był m.in. odpowiedzialny za studia; jako asystent przełożonego sporo podróżował (zwłaszcza na terenie Afryki).  Pod koniec lat 70. - jak sam mówi - przypadkiem trafił do Polski. Od roku 1992 jest tutaj na stałe - kilka lat temu otrzymał polskie obywatelstwo. Przez wiele lat mieszkał na warszawskiej Pradze - jak człowiek ubogi wśród innych ubogich. Obecnie - jako emeryt - mieszka w Izabelinie pod Warszawą. 

Publikował m.in. w ,,Tygodniku Powszechnym", ,,Więzi", ,W drodze" i ,,Pastores". Wydał kilka książek: Brat Karol de Foucauld (Warszawa 1997), Za Jezusem z Nazaretu (Warszawa 2000), Żyć kontemplacją w sercu świata (Kraków 2005), Wierzę w Kościół (Kraków 2006). 

Każdy z laureatów otrzyma statuetkę autorstwa artysty rzeźbiarza Mariana Gromady
oraz nagrodę pieniężną w wysokości 15.000 zł
ufundowaną przez Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeniowe Ergo Hestię

Stypendium im. ks. Józefa Tischnera

ufundowane przez Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu

Stypendium im. Józefa Tischnera przyznawane jest raz do roku przez Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu młodym polskim uczonym oraz pracownikom naukowym z Polski i Stanów Zjednoczonych.

Skład Jury:

bp Tadeusz Pieronek - przewodniczący, prof. Marcin Król, prof. Krzysztof Michalski,
prof. Wiktor Osiatyński

Fundusz stypendium został utworzony ze środków przekazanych przez papieża Jana Pawła II, Fundację Kościuszkowską oraz The Foundation Open Society Institute.

W roku 2007 Stypendium im. Józefa Tischnera otrzyma STANISŁAW BURDZIEJ

Stanisław Burdziej - ur. w 1979 roku w Toruniu, doktorant w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Ukończył socjologię w Toruniu oraz amerykanistykę na uniwersytecie w Heidelbergu. Autor książki pt. "W drodze do Santiago de Compostela. Portret socjologiczny pielgrzymki" (Kraków 2005, Nomos) oraz kilkunastu artykułów i recenzji opublikowanych m.in. na łamach "Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego", "Polish Foreign Affairs Digest", "Religion, State and Society", "Kultury i Społeczeństwa", "Studiów Narodowościowych" oraz "Przeglądu Powszechnego". Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą amerykańskiej religii obywatelskiej.

Uroczystości towarzyszyć będzie koncert w wykonaniu
Duetu Cezary Paciorek/Emil Kowalski

Duet Cezary Paciorek /Emil Kowalski powstał stosunkowo niedawno, poszukiwania repertuaru wiodły artystów różnymi ścieżkami, niekoniecznie jazzowymi. Ostatnio muzycy powzięli zamiar nagrania projektu z własnymi interpretacjami utworów Fryderyka Chopina. Ich koncerty cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

Cezary Paciorek - akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer, dziesięć razy z rzędu uznany został przez czytelników "Jazz Forum" za najlepszego polskiego akordeonistę jazzowego. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku. Już jako piętnastolatek grał w big-bandzie. Współpracował m.in. z zespołem Mietek Blues Band, Maciejem Sikałą, Zbigniewem Namysłowskim, Jarkiem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem, braćmi Pospieszalskimi i Joszko Brodą. Trzy płyty z jego udziałem otrzymały nominacje do "Fryderyka". Twierdzi, że jego największym osiągnięciem jest uczynienie akordeonu instrumentem jazzowym, który jest wykorzystywany w renomowanych zespołach.

Emil Kowalski - klarnecista - w ankiecie Jazz Top 2003, rozpisanej przez miesięcznik JAZZ FORUM, zajął pierwsze miejsce w kategorii klarnecistów. Należy dodać, że pozycję tę zajmuje od 1999 roku oraz to, że gra on zarówno na klarnecie jak i na klarnecie basowym. Od roku 1991 prowadzi własny zespół Emil Kowalski Quintet, z którym występował w wielu krajach Europy. W trakcie tych tournee występował razem z tak znakomitymi muzykami, jak: Buddy De Franco, Eddie Henderson, Brad Terry, Ed Schuler, Adrian West czy Bob Mayer. W swoim dorobku artystycznym ma jedenaście płyt, z których trzy są autorskimi, a przy wydaniu pozostałych był współautorem. Autorskie płyty to: bardzo przychylnie przyjęta "Children Of Bird" - dedykowana Charlie Parkerowi, "Koledzy" oraz "Emil Kowalski playing Benny Goodman''.

Czytaj także

Gawędy o Tischnerze

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 08:00
Już za dwa tygodnie w księgarniach zobaczymy książkę Wojciecha Bonowicza "Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze".
rozwiń zwiń