„Jest dobrze… piosenki niedokończone”

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2009 11:04
Płyta jest poświęcona pamięci Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza i inspirowana twórczością tych wybitnych artystów. Repertuar w większości stanowią piosenki autorskie, zaśpiewane przez czołowe postaci polskiej sceny muzycznej i aktorskiej.

Śpiewają czołowe postaci polskiej sceny muzycznej i aktorskiej: Hannę Banaszak, Macieja Maleńczuka, Stanisława Soykę, Andrzeja Grabowskiego, Jacka Bończyka, Jacka „Budynia” Szymkiewicza i zespół Habakuk oraz Ptaszyska.

Program ten miał premierę koncertową na Festiwalu Gwiazd w Gdańsku, 4 lipca 2008 roku. Występ był transmitowany na żywo przez TVP Polonia, a powtórkę koncertu wyemitowano 8 września na antenie TVP 1.

Pomysł na zrobienie koncertu oraz nagranie płyty zrodził się z chęci pokazania postaci Himilsbacha i Maklakiewicza w szerszym świetle. Nie tylko jako dwóch pijaczków polskiej kinematografii, ale także twórców wrażliwych, którzy pozostawili po sobie bogaty dorobek artystyczny. Byli symbolem wolności ciężkich czasów PRL-u, jako nieliczni nazywali rzeczy po imieniu, prosto, ale niezwykle trafnie komentowali życie. Królowie anegdot.

Przez 40 lat filmy z udziałem Maklakiewicza i Himilsbacha cieszą się ogromnym powodzeniem, stały się kultowe, zdobywają coraz młodsze rzesze fanów. Gdzie tkwi fenomen tych postaci tak dobrze zapamiętanych i często cytowanych w życiu codziennym? „Cały czas zastanawiam się dlaczego i dochodzę do wniosku, że duch anarchii, który był potrzebny w poprzednim systemie, w nowym jest potrzebny jeszcze bardziej: wolność, kontrowersyjność i silne poczucie własnej tożsamości” (Janusz Kondratiuk).

Do tej pory nie było wydawnictwa, które poświęcone byłoby wyłącznie tym dwóm niezapomnianym postaciom, dlatego nie mamy wątpliwości, że płyta odbije się szerokim echem na polskiej scenie muzycznej.

Premiera 16 marca 2009.

Repertuar / wykonawcy
1. Małe piwko – Andrzej Grabowski 2. Każdy kochać się chce – Stanisław Sojka 3. Nim wstanie dzień – Stanisław Sojka 4. Czarna Mańka – Maciej Maleńczuk 5. Życie jest piękne – Maciej Maleńczuk 6. Niestety trzeba mieć ambicje – Krzysztof Niedźwiecki i Jacek Budyń Szymkiewicz 7. Wszyscy polecimy w górę do nieba – Jacek Bończyk 8. Jak się bawię to się bawię – Budyń 9. Szczęście gdzie ty jesteś… – Jacek Bończyk 10. Niesforni Jesteście – Habakuk 11. Jestem jak motyl – Andrzej Grabowski 12. Może to sen – Hanna Banaszak 13. Dwa Miasta – Stanisław Soyka 14. Czasem trzeba polatać - Habakuk

Oficjalna strona projektu:
www.jestdobrze.com
www.myspace.com/jestdobrze