Magda Nurkiewicz-Jarońska - "Pogadaj z głową"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2009 00:48
Co uruchamia ludzkie czyny? Jakie czynniki wewnętrzne i zewnętrzne ukierunkowują ich przebieg? Co podtrzymuje wysiłek człowieka w niesprzyjających okolicznościach a hamuje jego aktywność w sytuacjach korzystnych?

Co uruchamia ludzkie czyny? Jakie czynniki wewnętrzne i zewnętrzne ukierunkowują ich przebieg? Co podtrzymuje wysiłek człowieka w niesprzyjających okolicznościach a hamuje jego aktywność w sytuacjach korzystnych? Dlaczego jedni z ludzi przekraczają z odwagą nieznane, pokonują swój lęk i opór w eksploracji nowych dziedzin i obszarów, inni zatrzymują się ze strachem i niepokojem przed bramą z napisem „ zmiana”, uwsteczniając swoje zachowania, konserwując swój dotychczasowy sposób myślenia i oceniania? Są to pytania o motywację ludzkich czynów, pytania o system wartości, o genezę racjonalności różnych wyborów życiowych.
We wprowadzeniu do książki Spencera Johnsona  pt „ Kto zabrał mój ser” autorzy przytaczają słowa A.J.Cronina: „Życie nie jest prostym i łatwym do przejścia korytarzem, którym podążamy wolni i nieskrępowani. Jest labiryntem w którym musimy nieustannie szukać drogi, często czujemy się zagubieni i wystraszeni, ciągle trafiamy w ślepe zaułki” .

Magdalena Nurkiewicz, dziennikarz i trener szkoleniowy, osoba żyjąca w klimacie zmian zawodowych, osobistych, edukacyjnych i przestrzenno-środowiskowych ma w swojej intencji odnaleźć motywy zmian, ich efekty, wymiary sukcesu i klęski. Autorka prowadząc formę wywiadu z ludźmi o ciekawej i ważnej dla świata realnego biografii inspiruje ich do odszukania w swoim życiorysie sytuacji zmiany i przeanalizowania sposobu działania w warunkach niestabilności i wynikających stąd korzyści i skutków oczekiwanych oraz  niespodziewanych.
O wpływie zmian na swoje decyzje życiowe mówią:
Norman Davies, Andrzej Blikle, Ewa Bem, Janusz Zaorski, Ewa Błaszczyk, Lena Kolarska-Bobińska, Grzegorz Turnau, Marcin Zamoyski, Czesław Lang, Kinga Baranowska, Kazimierz Nycz, Stefania Grodzieńska, Jerzy Iwaszkiewicz, Leszek Balcerowicz, Wiesław Jędrzejczak, Arkadiusz Skrzypaczek, Krzysztof Kolberger, Krzysztof Ziemiec.