48. Krakowski Festiwal Filmowy

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2008 06:16
Podczas 48. Krakowskiego Festiwalu Filmowego w Krakowie spotkają się wszyscy najważniejsi przedstawiciele branży filmowej.

Krakowskie Targi Filmowe, Dragon Forum oraz Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich to najważniejsze wydarzenia przeznaczone dla profesjonalistów.

FORUM STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH

31 maja 2008, sobota, godz.13:00. Muzeum Narodowe

Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Krakowie jest od wielu lat tradycyjnym miejscem spotkań polskich filmowców, w tym zwłaszcza twórców filmów dokumentalnych i animowanych. Podczas corocznych spotkań ludzi filmu z przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za rozwój kinematografii w Polsce poruszane są najważniejsze sprawy dotyczące sytuacji polskiego filmu i formułowane wnioski środowiska filmowego. Temat tegorocznej dyskusji brzmi: "e-misja; stare możliwości, nowe kłopoty". W imieniu środowiska polskich twórców filmowych serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Forum Stowarzyszenia.

KRAKOWSKIE TARGI FILMOWE

1 - 5 czerwca, Muzeum Narodowe.

Krakowskie Targi Filmowe, które w tym roku odbędą się w Krakowie po raz trzeci są imprezą towarzyszącą Krakowskiemu Festiwalowi Filmowemu. Jest to jak na razie jedyna w Polsce, a także jedna z nielicznych w Europie Centralno-Wschodniej inicjatywa promująca filmy krótkometrażowe, animowane i dokumentalne. Głównym celem Targów jest udostępnienie i zaprezentowanie wyżej wymienionych form filmowych producentom i dystrybutorom filmowym, przedstawicielom festiwali, stacji telewizyjnych z całego świata

DRAGON FORUM

1 - 5 czerwca, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Dragon Forum to inicjatywa mająca na celu rozwój projektów filmów dokumentalnych oraz animowanych w Europie Środkowej i Wschodniej. Integralną częścią Dragon Forum są warsztaty skierowane do twórców zainteresowanych uczestnictwem w projekcie, jak również pitching - prezentacja gotowych projektów filmowych. Warsztaty odbywają sie w cyklach rocznych, pitching zaś jest co roku częścią Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Krakowski Festiwal Filmowy to przede wszystkim wielkie święto kina i emocjonująca walka o Grand Prix w trzech festiwalowych konkursach. Ale dla tych, którzy chcą odpocząć od filmowej rywalizacji, przygotowaliśmy serię wydarzeń specjalnych.


MASTERCLASS ALLANA KINGA
1 czerwca (niedziela), godz.17:00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Masterclass tegorocznego Laureata Smoka Smoków to wyjątkowa okazja do spotkania z tym wybitnym dokumentalistą. Allan King przybliży swoje filmy oraz, jak sam mówi, chętnie porozmawia o wszystkim, co wiąże się z realizacją filmów, nie tylko dokumentalnych.Spotkanie w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski. Wstęp wolny.

CROSSING PATHS - FILM SPRING OPEN. SPOTKANIE ZE SŁAWOMIREM IDZIAKIEM
31 maja (sobota), godz.19:00
Camera Cafe, Plac Nowy 9

Zapraszamy na projekcję filmu fabularnego „Crossing Paths”, który jest wspólnym dziełem młodych filmowców z Finlandii, Holandii, Niemiec, Norwegii,Szwajcarii, Szwecji i Polski. Etiuda została zrealizowana na organizowanych przez Sławomira Idziaka warsztatach Film Spring na Helu. Po filmie Sławomir Idziak opowie o idei, która przyświeca Film Spring Open .

SPOTKANIA Z TWÓRCAMI
Kijów.Centrum - codziennie

Codziennie, po każdym pokazie konkursowym zapraszamy na spotkania z twórcami prezentowanych filmów.

SPOTKANIA W EMPiKU
EMPiK, Rynek Główny 5

31 maja (sobota), godz.12:00
Promocja książki Andrzeja Dybczaka p.t. GUGARA oraz spotkanie z twórcami filmu GUGARA - Andrzejem Dybczakiem i Jackiem Nagłowskim.

2 czerwca (poniedziałek), godz.18:00
Promocja książki Marka Hendrykowskiego p.t. MARCEL ŁOZIŃSKI oraz spotkanie z Markiem Hendrykowskim, Marcelem Łozińskim oraz Jackiem Petryckim.

30 maja, na uroczystej ceremonii otwarcia 48. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, z rąk samego Andrzeja Wajdy, Allan King otrzyma statuetkę Smoka Smoków. Laudację na cześć naszego gościa wygłosi profesor Tadeusz Lubelski.

Allan King to najbardziej znany kanadyjski filmowiec dokumentalista. Z wykształcenia jest filozofem. W swoim dorobku ma setki różnorodnych produkcji zarówno filmowych jak i telewizyjnych. Autor takich filmów jak WARRENDALE (1967)czy A MARRIED COUPLE (1969). Nie stroni od kontrowersji i trudnych tematów. Uznawany jest za jednego z ojców nurtu cinema – verite.
Szczególnym wydarzeniem będzie z pewnością Masterclass Allana Kinga.

Posłuchajmy reżysera:
Te zajęcia adresowane są do wszystkich – zarówno widzów jak i twórców filmowych, omawiam na nich nie tylko moje dokumenty, ale przede wszystkim zachęcam słuchaczy do zadawania pytań.


ALLAN KING MASTERCLASS
1 CZERWCA – NIEDZIELA
17:00 – 19:00 MUZEUM SZTUKI I TECHNIKI JAPOŃSKIEJ MANGGHA
Spotkanie w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski. Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie Festiwalu - http://www.kff.com.pl/