SPOTKANIE

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2009 16:48
Poruszająca opowieść o przyjaźni i miłości, która przekracza granice. Film wyprodukowany przez nominowanego do Oscara za "Bezdroża" Michaela Londona, wyreżyserowany przez Toma McCarthy'ego, twórcę filmu "Dróżnik".

Oryg. The Visitor

Produkcja: USA, 2008

Gatunek: komediodramat, romans
 
Reżyseria: Tom McCarthy ("Dróżnik")

Produkcja: Michael London ("Bezdroża")

Muzyka: Jan A. P. Kaczmarek ("Marzyciel")
 
Występują:       
Richard Jenkins ("Tajne przez poufne", "Królestwo", "Zatańcz ze mną", serial "Sześć stóp pod ziemią"), Hiam Abbas  ("Monachium"), Danai Jekesai ("Ghost Town"), Haaz Sleiman ("24 godziny") 
  
"Spotkanie" było prezentowane na tegorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym (wtedy pod roboczym tytułem "Gość"). Film jest ponadto laureatem wielu nagród filmowych, w tym Gotham Award. Filmową muzykę skomponował nagrodzony Oscarem Polak, Jan A.P. Kaczmarek.
 
Znużony codziennością Walter Vale (Richard Jenkins), wykładowca akademicki z Connecticut, w zaskakujących okolicznościach spotyka na swojej drodze parę młodych imigrantów. Tarek (Haaz Sleiman) i jego dziewczyna Zainab (Danai Gurira) wynajmują nielegalnie jego mieszkanie w Nowym Jorku. Walter godzi się jednak, aby pozostali jego gośćmi, dopóki nie znajdą nowego domu.
Tak rozpoczyna się znajomość, która dla pogrążonego w rutynie profesora stanie się inspiracją do zmiany dotychczasowego życia. Dla pary imigrantów znajomość z Walterem będzie miała równie przełomowe skutki. Zrodzi się między nimi przyjaźń, która pozwoli aresztowanemu wkrótce przez urząd imigracyjny Tarekowi przetrwać najtrudniejsze chwile odosobnienia. Profesor poznaje matkę Tareka, z którą wspólnie spędzony czas okaże się cennym prezentem od losu...
 
Prasa o filmie:
 
"Dostanie Oscara. Zobaczycie!"
Rolling Stone
 
"Nie ważne, czy bohaterowie mierzą się z problemami, czy cieszą swoją przyjaźnią. Wszystkie wątki kończą się zaskakująco dla wszystkich. (...) Aktorzy urzekają przekonującymi kreacjami."
New York Times
 
"Film o wrażliwych ludziach, dla wrażliwych ludzi."
Wall Street Journal
 
"Film ukazuje przyjaźń, która wiedzie ludzi do wolności i pozwala stać po stronie sprawiedliwych."
LA Times
 
"Wspaniały film, który sprawi, że zaczniesz więcej myśleć o ludziach, których spotykasz na swojej drodze."
NY Observer
 
"Film mimo iż porusza trudne i niejednoznacznie tematy społeczno-polityczne, w gruncie rzeczy niesie optymistyczne przesłanie. Zostawia widza z prostą myślą, że choć zmienić świata się nie da tak łatwo, to zawsze można zacząć od siebie."
Bezpopcornu.pl