Człowiek delfin

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Człowiek delfin
Jacques MayolFoto: materiały prasowe

"Człowiek delfin" to niezwykła historia Jacques’a Mayola, jednego z największych nurków w historii, wielokrotnego rekordzisty świata w nurkowaniu głębinowym.

Jego skomplikowane życie osobiste, pasja do nurkowania, zaangażowanie w ochronę oceanu i rozległa wiedza na temat delfinów, stały się inspiracją kultowego filmu Luca Bessona "Wielki błękit". Teraz poznajemy go jeszcze bliżej.

Udajemy się w fascynującą podróż do podwodnego świata, zanurzając się w zmysłowym i granicznym doświadczeniu swobodnego nurkowania. Podróżujemy przez Japonię, Miami, Marsylię, wyspy Caicos, Kalymnos i Elbę. Nurkowanie pozwoliło Mayolowi dotrzeć do granic ludzkiego ciała i odkryć głęboką więź człowieka z morzem.

Film splata wspaniałą współczesną fotografię podwodną w wykonaniu najlepszych na świecie nurków z intymnymi komentarzami przyjaciół Mayola, rodziny i mistrzów świata w nurkowaniu. Narratorem jest Jean-Marc Barr – odtwórca roli Mayola w "Wielkim błękicie".

JACQUES MAYOL - KRÓTKA HISTORIA

  • 1 kwietnia 1927 - urodzony w Szanghaju, dzieciństwo spędza na Wschodzie, uczy się pływać w trakcie rodzinnych wakacji w Japonii;
  • 1939 – z rodziną osiedla się w Marsylii;
  • 1948 - bierze ślub z Vibeke Boje Wadsholt i razem przeprowadzają się ze Szwecji do Kanady i Miami. Mają dwoje dzieci: Dottie i Jeana-Jacquesa. W końcu rozwodzą się;
  • 1957 - pracuje w Seaquarium w Miami, gdzie spotyka Clown, samicę delfina i zaczyna zajmować się swobodnym nurkowaniem;
  • czerwiec 1967 - ustanawia rekord swobodnego nurkowania na głębokości 60 metrów i mierzy się ze swoim rywalem Enzo Maiorcą z Sycylii;
  • wrzesień 1970 - Izu (Japonia): ustanawia rekord nurkując na głębokość 76 metrów. To początek silnego przywiązania do Japonii;
  • 1973 - otacza się badaczami, nurkami i technikami na Elbie we Włoszech i szkoli się pod kątem kolejnego wyzwania: pokonania bariery 100 metrów;
  • styczeń 1975 - Gainsville (Floryda): tragiczna śmierć jego partnerki, Gerdy Covell, która zostaje zaatakowana nożem w centrum handlowym. Umiera w jego ramionach;
  • listopad 1976 - 49-letni Mayol jest pierwszym człowiekiem, który zszedł na głębokość 100 metrów na jednym oddechu;
  • 1983 - w wieku 56 lat Mayol schodzi na 105 metrów;
  • 1986 - publikuje książkę "Homo Delphinus, the Dolphin within Man";
  • 1988 - do kin wchodzi "Wielki błękit" Luca Bessona, w rolę Jacquesa Mayola wciela się Jean-Marc Barr;
  • 22 grudnia 2001 - Jacques Mayol popełnia samobójstwo w swoim domu w Capoliveri, na Elbie w wieku 74 lat.

Jacques Mayol był pierwszym nurkiem, który wprowadził jogę jako element swojego treningu freedivingowego. Co o niej pisał w swojej książce "Homo Delphinus"?

  • "Zapominając" o swoim ego, jogini są w stanie zjednoczyć się ze Wszystkim, z wielką "Uniwersalną Świadomością". 
  • Ostatecznym celem jogi jest osiągnięcie stanu intuicyjnego oświecenia albo absolutnej ekstazy. Bezdech nurka jest narzędziem pozwalającym znaleźć się w takim stanie ekstazy. 
  • Naprzemienne oddychanie, z jednego nozdrza do drugiego, można uznać za "kluczowe" oddychanie jogi.

SŁOWO OD REŻYSERA - LEFTERISA CHARITOSA:

"Człowiek delfin" to historia charyzmatycznego mężczyzny, który dzielił swoje życie między lądem i wodą, przypominając nam jak blisko jesteśmy związani z morzem. Sportowiec, filozof, miłośnik przygód, Jacques Mayol, podróżował po całym świecie, zjednywał sobie fanów, opowiadając o naszej potrzebie odnowienia kontaktu z przyrodą.

Film skupia się na najważniejszych zagadnieniach ludzkiej egzystencji. Śmierć, ograniczenia naszego ciała, powrót do Matki Natury, pułapki ambicji i sławy, osiągnięcie równowagi ciała i duszy poprzez medytację: to motywy przewodnie życia Mayola, które tworzą podstawy filmowej narracji.

"Człowiek delfin" angażuje widza na poziomie emocjonalnym i zmysłowym. Dla Mayola, nurkowanie było zawsze próbą zrównoważenia ciała i umysłu. Dzielimy z nim to przeżycie, zanurzamy się na ogromne głębokości, gdzie panuje nieruchoma ciemność, która równocześnie przeraża i napawa spokojem, wspólnie wracamy do oszałamiającego światła na powierzchni. Ta sensoryczna podróż jest możliwa dzięki nowoczesnej technologii, pozwalającej na filmowanie pod wodą najlepszych nurków świata, dającej nam szansę zobaczyć, co dzieje się z ludzkim ciałem i umysłem na ogromnych głębokościach.

To równoczesne odkrywanie ogromnej urody miejsc, które zmieniły życie Mayola, takich jak Bahamy, Elba, wybrzeże Tateyamy w Japonii czy Wyspy Egejskie w Grecji, i unikatowej faktury rzadkich filmów nakręconych na taśmie 16 mm przez pionierów pośród powojennych operatorów, którzy nagrywali historię Mayola i tworzyli zapis jego przygód.

ŻYCIORYS REŻYSERA:

Lefteris Charitos kształcił się w zakresie sztuki filmowej w Royal College of Arts w Londynie. Wyreżyserował kilka programów fabularnych i dokumentalnych dla greckiej telewizji, w tym uznany historyczny program dokumentalny "1821" i "Τhe Journey of Food", jak i fabularny serial kryminalny "Zone Defence", reżyserowany wspólnie z Filipposem Tsitosem.
"Człowiek delfin" to jego pierwszy pełnometrażowy dokument. Jest również koordynatorem oddziału produkcji filmu cyfrowego w SAE Creative Media College w Atenach.

materiały prasowe

Polecane