XXIII Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 14:40
Na 4 dni Lądek-Zdrój zamieni się w światową stolicę górskich opowieści dzięki 23. edycji Festiwalu Górskiego. 150 gości z 20 krajów podzieli się swoimi historiami z górskich szczytów na licznych spotkaniach, projekcjach filmów i dyskusjach. Festiwal potrwa od 9 do 23 września. 
Festiwal Górski 2017: Adam Bielecki podpisuje swoją książkę
Festiwal Górski 2017: Adam Bielecki podpisuje swoją książkęFoto: Fot: Małgorzata Telega

Festiwal Górski w Lądku-Zdroju to święto ludzi gór. Osią, wokół której od lat budowane jest to najstarsze w Polsce wydarzenie, jest festiwal filmowy, podczas którego prezentowane są najlepsze i najciekawsze produkcje o górach oraz spotkania z twórcami. Program filmowy, który dostępny jest na oficjalnej stronie festiwalu rozrasta się coraz bardziej. W tym roku dostał własny Namiot Kinowy na 1000 miejsc. Filmy konkursowe ocenia nowe, międzynarodowe Jury, w składzie: Suzan Beraza, Alan Formanek, Wojtek Kozakiewicz, Bartłomiej Świderski i Paweł Wysoczański.

Książki na Festiwalu Górskim zawsze były ważne. W roku 2013 odbyła się pierwsza edycja konkursu na Książkę Górską Roku. Każda kolejna edycja to wiele spotkań autorskich i głośne książkowe premiery. W tym roku do konkursu dopuszczonych zostało 30 książek, a impreza usamodzielniła się i odbywa się pod nową nazwą Festiwal Literatury Górskiej.

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy XXIII Festiwalu Górskiego postanowili podjąć bardzo istotny społecznie temat równouprawnienia i praw kobiet, który w Lądku-Zdroju poruszony będzie w kontekście eksploracji gór i osiągnięć polskich i międzynarodowych alpinistek i wspinaczek.

Górskie Noble czy też Oskary – bo do takich nagród przyrównuje się Złote Czekany ( franc: les Piolets d’Or), przyznawane są przez francuską organizację Groupe de Houte Montagne. Spośród wszystkich przejść poprzedniego roku wybierane są te najtrudniejsze dokonane w stylu alpejskim – w małych zespołach, bez wsparcia z zewnątrz, bez zakładania lin poręczowych i bez użycia tlenu.

Gośćmi festiwalu będą tegoroczni laureaci – czeski zespół Marek Holeček, Zdeněk Hák, francuskie trio - Frédéric Degoulet, Benjamin Guigonnet, Hélias Millerioux oraz japoński zespół Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima. Oprócz nich przyjedzie Chantel Astorga– amerykańska wspinaczka, która w imieniu zespołu odbierze wyróżnienie za wybitne kobiece osiągnięcia wspinaczkowe.

 

Więcej informacji o Festiwalu znależć można na oficjalnej stronie ogranizatora: www.festiwalgorski.pl