II edycja konferencji wiceministrów "Polska Przyszłości"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 11:00
11 czerwca w hotelu Novotel w Warszawie miała miejsce II edycja konferencji wiceministrów "Polska Przyszłości" zorganizowana przez Instytut Libertatis. Wśród poruszanych kwestii znalazły się m.in. ograniczanie wydatków państwa, zwiększenie konkurencji na rynku kinematografii, reprywatyzacja oraz cyfryzacja i cyberbezpieczeństwo.
Paneliści II edycji konferencji wiceministrów Polska Przyszłości
Paneliści II edycji konferencji wiceministrów "Polska Przyszłości"Foto: Instytut Libertatis

Wsparcie dla polskiej kinematografii

Pierwszy panel dotyczył zwiększenia konkurencji na polskim rynku kinematograficznym i jej przyszłości. Uczestnikami byli dyrektor Polskiego Instytutu Filmowego Radosław Śmigulski, dyrektor Studia Filmowego TOR – Krzysztof Zanussi oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, który poinformował o planowanym na wrzesień połączeniu studiów filmowych WFDiF, KADR, TOR, ZEBRA, KRONIKA, a także Studia Miniatur Filmowych w jedną instytucję. 

– Dzięki połączeniu powstanie profesjonalny publiczny ośrodek produkcji filmowej, który będzie poważnym partnerem dla realizatorów wysokobudżetowych produkcji europejskich i amerykańskich. Nowa instytucja będzie również wspierać rodzimych i zachodnich producentów, szczególnie młodych twórców – opowiadał wiceminister kultury.

Mniej wydatków i biurokracji

Rozmowy na drugim panelu skupiały się głównie wokół tematu ograniczenia wydatków państwa oraz rozwoju biurokracji. Według jednego z panelistów – Konrada Henniga – doktora nauk humanistycznych i wykładowcy, obecna sytuacja wynika z rozproszenia ośrodków decyzyjnych w polskiej administracji, gdzie wiele decyzji zapada na bardzo niskim szczeblu. Odpowiedzią na ten problem jest – jego zdaniem – nadanie odpowiedniego kształtu organizacyjnego i kompetencyjnego Kancelarii Premiera Rady Ministrów, która to instytucja miałaby stanowić nowe zaplecze decyzyjne.

Plakat promujący II edycję konferencji wiceministrów "Polska Przyszłości" , Instytut Libertatis Plakat promujący II edycję konferencji wiceministrów "Polska Przyszłości" , Instytut Libertatis

Reprywatyzacja bez poszkodowanych

Podczas trzeciego panelu konferencji na temat reprywatyzacji dyskutowali wiceminister Paweł Lisiecki,  Piotr Andrzejewski z Trybunału Stanu, Marcin Schirmer z PTZ, Agnieszka Domańska ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Piotr Biernatowski z Instytutu Libertatis. Słuchający nie tylko mieli okazję wysłuchać definicji pojęć "prywatyzacja", "uwłaszczenie" i "reprywatyzacja", ale także nauczyć się, że reprywatyzację należy przeprowadzać w taki sposób, by liczba osób poszkodowanych była jak najmniejsza.

Rejestr danych, smart cities i siły zbrojne w cyberprzestrzeni

Tematem dwóch kolejnych paneli była szeroko pojęta cyfryzacja. W pierwszym z nich paneliści zastanawiali się wspólnie nad kwestiami takimi jak m.in. kształtowanie się relacji cyfrowych państwo – obywatel, tożsamość cyfrowa, tzw. inteligentne miasta oraz edukacja w zakresie cyferbezpieczeństwa i cyberhigieny. Podczas rozmów szczególną rolę odegrał projekt "Rejestr Danych Kontaktowych", którego celem jest gromadzenie danych w postaci adresów e-mail i numerów telefonów. Dzięki niemu urząd będzie mógł w prosty sposób poinformować obywatela np. o etapie, na jakim rozpatrywana jest jego sprawa. 

Podczas drugiego panelu Wiceminister MON – Tomasz Zdzikot, opowiadał o wdrażaniu i realizacji programu cyber.mil.pl w siłach zbrojnych. Do planowanych działań ministerstwa należą m.in. konsolidacja i rozbudowa struktur informatycznych w resorcie obrony, a także powołanie komponentu cyber w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Instytut Libertatis to powołany w 2016 roku wolnościowy ośrodek ekspercki, skupiający grono menedżerów, naukowców, publicystów oraz przedsiębiorców. Jego celem jest propagowanie kwestii ważnych dla tematyki wolności i rozwoju w sferze osobistej, gospodarczej, naukowej i kulturalnej. Prezesem Instytutu Libertatis jest Stanisław Wojtera.

mat. prasowe