Koncert symfoniczny z okazji 100. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 15:00
Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego
Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda LutosławskiegoFoto: mat. prasowe

3. października o godz. 19:00 w Teatrze Palladium po raz kolejny pragniemy upamiętnić ważne dla Polski i Polaków wydarzenie, jakim jest 100.rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego. Z tej okazji znakomici artyści wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Anny Duczmal – Mróz wykonają utwory najwybitniejszych światowych kompozytorów: Ignacego Jana Paderewskiego, Maurice’a Ravela, George’a Gershwina.


Plakat promujący koncert symfonicznyz okazji 100. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego Plakat promujący koncert symfonicznyz okazji 100. rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego

Piotr Latoszyński – urodził się w 1981 roku w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi. Studia pianistyczne kontynuował w Robert Schumann Hochschule w Duesseldorfie oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie. 

Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, m.in. w: Hamamatsu International Piano Academy, Music Academy of the West Santa Barbara, Meisterkurs fuer Musik w Zurichu, w Międzynarodowym Kursie Pianistycznym w Krakowie, Konzertarbeitswochen w Goslar oraz Internationaler Mesiterkurs fuer Pianisten w Darmstadt. Ma za sobą występy na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi w kategorii trio fortepianowe. W 2006 roku wygrał Konkurs im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach, a w 2007 roku Konkurs im. Miłosza Magina w Paryżu, otrzymując dodatkowo nagrodę prasy.

Dominika Zamara – pochodzi z Wrocławia, gdzie w 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną. Otrzymała stypendium na roczną naukę w konserwatorium muzycznym w Weronie, gdzie kształciła swój głos u wielu wybitnych mistrzów sztuki i techniki bel canto. Ukończyła także Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu. Od początku swojej kariery, czyli od 2008 r. koncertowała m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Korei Południowej, we Francji i Włoszech. We wrześniu 2013 roku zadebiutowała w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Nowym Jorku, w Avery Fischer Hall przy Metropolitan Opera, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej liczącej 120 instrumentów. Koncert poprowadził znany aktor, reżyser i producent Kevin Spacey. Na stałe mieszka we Włoszech.

Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego od 1975 roku występowała pod nazwą Orkiestra Kameralna Płockiego Towarzystwa Muzycznego, w styczniu 1977 roku w wyniku przejścia pod mecenat państwa rozpoczęła działalność samodzielną jako Płocka Orkiestra Kameralna, by w roku 1998 zostać przemianowaną na Płocką Orkiestrę Symfoniczną. Współpracuje z najwybitniejszymi wykonawcami polskimi i zagranicznymi: Havard Gimse, Eugen Indjić, Jon Lord (ex Deep Purple), Leszek Możdżer, Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski, Jacek Wójcicki, Michał Bajor, Ewa Bem i inni. Orkiestrą dyrygowali m.in. Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała, Jose Maria Florencio, Maciej Niesiołowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Tomasz Bugaj, Jerzy Salwarowski, Vladimir Kiradjiev, Eivind Gullberg Jensen i inni. Obecnie, od kilku lat funkcję dyrektora pełni Adam Mieczykowski. Zespół obecnie liczy 52 muzyków.

Anna Duczmal-Mróz rozpoczęła edukację muzyczną jako skrzypaczka. Jej talent dyrygencki objawił się podczas próby orkiestry studenckiej Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze prowadzonej przez Eiji Oue, podczas której maestro zaproponował ochotnikom spróbowanie przejęcia pałeczki dyrygenckiej. Ów "konkurs" wygrała Anna Duczmal-Mróz, której prof. Oue – obdarowując ją swoją batutą – zaproponował studia dyrygenckie, które ukończyła z wyróżnieniem, prowadząc swój koncert dyplomowy z orkiestrą NDR-Radiophilharmonie w Hanowerze. Po debiucie na festiwalu w Bad Kissingen została okrzyknięta przez niemiecką prasę sensacyjną dyrygentką. W 2000 roku założyła studencką orkiestrę Benjamin Britten Kammerorchester w Hanowerze, z którą koncertowała w Niemczech. Jej wykonanie Historii Żołnierza I. Strawińskiego spotkało się z tak wielkim uznaniem, że organizatorzy powtórzyli koncert.

W roku 2003 debiutowała w Polsce, dyrygując Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Od tego czasu koncertuje i nagrywa z tą orkiestrą. Wielokrotnie prowadziła koncerty z orkiestrami w Niemczech, Włoszech, Belgii, Austrii, Ameryce Południowej oraz współpracowała ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami w Polsce, w tym Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, NOSPR. Występowała w znakomitych salach koncertowych, takich jak Wiener Konzerthaus Mozartsaal czy Palais des Beaux-Arts w Brukseli, oraz na wielu znaczących festiwalach w Polsce, Niemczech i Ameryce Południowej. Od 2009 Anna Duczmal-Mróz jest drugim dyrygentem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. W 2018 roku z wielkim sukcesem zadebiutowała w operze, sprawując kierownictwo muzyczne nowej realizacji opery pt. "Awantura w Recco czyli Drzewko wolności" Macieja Małeckiego z librettem Wojciecha Młynarskiego w Operze Nova w Bydgoszczy.

Anna Duczmal-Mróz regularnie dokonuje nagrań polskiej muzyki dla Polskiego Radia. Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program koncertu:

1. I.J. Paderewski

Gdy ostatnia róża zwiędła

Piosnka dudarza

Polały się łzy me

2. I.J. Paderewski

Fantazja Polska gis-moll op. 19

3. Maurice Ravel

Pawana na śmierć infantki

4. George Gershwin – Błękitna rapsodia


Koncert poprowadzi Tadeusz Deszkiewicz, Prezes Polskiego Radia RDC.

(mat. prasowe)

Zobacz więcej na temat: Trójka

Czytaj także

Sztuka współistnienia. Festiwal Łódź Czterech Kultur już we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 11:00
Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 6-14 września. Będzie to dziewięć dni i ponad czterdzieści wydarzeń przygotowanych przez zespół kuratorów i spiętych wspólnym hasłem: "Współistnienie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słoneczniki 2019 – ostatni tydzień głosowania

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 12:00
Przed nami ostatni tydzień II etapu konkursu Słoneczniki 2019 na najlepszą warszawską inicjatywę dla dzieci. Dzięki pomocy rodziców, wybrano inicjatywy, na które można oddawać głosy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystartował 9. TIFF Festival pod hasłem "Światy"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 12:00
Od 4 do 8 września zapraszamy na TIFF Festival // Światy. W tym roku to aż 9 wystaw, 33 artystów i 33 wydarzenia. Festiwal został podzielony na: Program Główny, wystawy laureatów TIFF Open, nową sekcję TIFF Open: Wyróżnienia. Przygotowany został także harmonogram pełen wydarzeń towarzyszących.
rozwiń zwiń