Trwa pierwsza wyprawa przez Europę i Afrykę w poszukiwaniu polskich śladów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trwa pierwsza wyprawa przez Europę i Afrykę w poszukiwaniu polskich śladów
Mendi Mendijic i Krzysztof PuternickiFoto: Polskie Radio

Polskie ślady to wyprawa, podczas której każdy człowiek, każde miejsce, każdy przebyty kilometr to nowa fascynująca historia.

Posłuchaj

Mendi Mendijic o hymnie Kosowa (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

• 33 tysiące kilometrów, 38 państw w 5 miesięcy, jeden człowiek, jeden samochód i wyprawa przez dwa kontynenty w poszukiwaniu polskich śladów.

• Krzysztof Puternicki odwiedza najdalsze zakątki Europy i Afryki, odkrywając historie miejsc i niezwykłych ludzi związanych z Polską i Polakami.

• Wyprawa ruszyła 4 października 2019 r.

Krzysztof Puternicki wyruszył na dwa krańce świata, gdzie przed nim było już wielu podróżników. Jednak żaden z nich nie jechał tam po to, by odkryć biało-czerwone miejsca i historie, dotąd nieznane. Krzysztof Puternicki szuka więc śladów naszych rodaków za kołem podbiegunowym, czy w spalonej słońcem Afryce.

Krzysztof Puternicki Krzysztof Puternicki  Foto: mat. promocyjne

Wyruszyłem z Nordkapp, wysuniętego najdalej na północ przylądka północnej Europy, by dotrzeć na sam kraniec Afryki, na przylądek Agulhas. Przejadę przez lodowiec, będę brodził w błotach zimowej Europy, a kurz Afryki oblepi każdą część mojego ciała. To niesamowite przeżycie pod wieloma względami: dwa krańce świata, setki ludzi spotkanych po drodze. Tysiące kilometrów do przebycia i niemalże tyle samo historii z polskim śladem do odkrycia – zapowiada Krzysztof Puternicki.

Polskie Ślady to projekt realizowany w całości poza granicami Polski. Pierwszy etap wyprawy potrwa 6 tygodni i obejmie 16 państw europejskich: Polskę, Szwecję, Norwegię, Finlandię, Rosję, Białoruś, Ukrainę, Rumunię, Serbię, Kosowo, Chorwację, Słowenię, Włochy, Francję, Andorę oraz Hiszpanię. W każdym z tych państw Krzysztof Puternicki spędzi kilka dni, aktywnie eksplorując nieoczywiste polskie historie, miejsca i ludzi związanych z naszym krajem. Dalszy etap projektu obejmuje kraje i regiony Afryki Zachodniej takie jak Maroko, Sahara Zachodnia, Mauretania, Senegal, Gambia, Gwinea Bissau, Gwinea, Sierra Leone, Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Togo, Benin, Nigeria, Kamerun, Gwinea Równikowa, Gabon, Kongo, D.R. Kongo, Angola, Namibia oraz RPA.

Napędza mnie ciekawość, kocham poznawać ludzi, ich obyczaje oraz historie ich życia. Ta podróż to także historia mojego życia, w końcu przygotowywałem się do niej trzy lata. Za kołem podbiegunowym spędzę kilka dni z Adamem Jasiewiczem, który od lat mieszka w Gjesvaer. W sezonie zajmuje się on organizowaniem połowów turystycznych, a po sezonie jego życie staje się tajemnicą. W Talinie wypiję kawę z redaktorem portalu Eesti.pl, a w Prisztinie spotkałem się z prof. Mendi Mendgjiqiem, autorem kosowskiego hymnu. Usłyszałem od pewnego dyrygenta, że to najlepszy kompozytor w Kosowie, Albanii i jeden z najlepszych kompozytorów na Bałkanach – dodaje Puternicki, dla którego podążanie Polskimi Śladami to cykl spotkań nie tylko z naszymi rodakami, lecz również z obcokrajowcami związanymi z Polską oraz jej kulturą, żyjącymi w państwach na trasie wyprawy.

Mendi Mendijic Mendi Mendijic  Foto: Polskie Radio

Krzysztof Puternicki pochodzi z Trójmiasta, z wykształcenia jest politologiem a z zamiłowania afrykanistą – na ten właśnie kontynent jeździ od ponad 20 lat. Trzy lata temu zakończył swoją samotną podróż od Kairu w Egipcie do Kapsztadu w RPA – pokonując Afrykę wschodnią drogą lądową. Krzysztof jest również przewodnikiem w Afryce po miejscach, gdzie nie dociera masowa turystyka. Jego ukochanym miejscem na Czarnym Lądzie pozostaje Mana Pools na pograniczu Zimbabwe i Zambii. Tam chce wracać w każdej wolnej chwili. Prywatnie ojciec Karola i Antka

Krzysztof Puternicki Krzysztof Puternicki  Foto: mat. promocyjne

Partnerami projektu są Polska Agencja Prasowa, The First News, National Geographic Traveler, Trójka Polskie Radio. Technicznie i technologicznie wyprawę Krzysztofa Puternickiego wspierają Isuzu, Go Pro oraz Helly Hansen. Za organizację i medialną oprawę wyprawy Krzysztofa odpowiada konsorcjum doświadczonych firm. To evenTV – oficjalny producent wyprawy, Future Gate – producent contentu oraz programu TV, a także Hagen Comm, wspierający projekt od strony komunikacyjnej.

Aktualne informacje o projekcie można znaleźć na:

Dodatkowych informacji o projekcie udziela:

Aleksandra Zarychta-Kuzalska

ola@polskieslady.pl

Polecane