X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trwa pierwsza wyprawa przez Europę i Afrykę w poszukiwaniu polskich śladów

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 13:00
Polskie ślady to wyprawa, podczas której każdy człowiek, każde miejsce, każdy przebyty kilometr to nowa fascynująca historia.
Audio
Mendi Mendijic i Krzysztof Puternicki
Mendi Mendijic i Krzysztof PuternickiFoto: Polskie Radio

• 33 tysiące kilometrów, 38 państw w 5 miesięcy, jeden człowiek, jeden samochód i wyprawa przez dwa kontynenty w poszukiwaniu polskich śladów.

• Krzysztof Puternicki odwiedza najdalsze zakątki Europy i Afryki, odkrywając historie miejsc i niezwykłych ludzi związanych z Polską i Polakami.

• Wyprawa ruszyła 4 października 2019 r.

Krzysztof Puternicki wyruszył na dwa krańce świata, gdzie przed nim było już wielu podróżników. Jednak żaden z nich nie jechał tam po to, by odkryć biało-czerwone miejsca i historie, dotąd nieznane. Krzysztof Puternicki szuka więc śladów naszych rodaków za kołem podbiegunowym, czy w spalonej słońcem Afryce.

Krzysztof Puternicki Krzysztof Puternicki  Foto: mat. promocyjne

Wyruszyłem z Nordkapp, wysuniętego najdalej na północ przylądka północnej Europy, by dotrzeć na sam kraniec Afryki, na przylądek Agulhas. Przejadę przez lodowiec, będę brodził w błotach zimowej Europy, a kurz Afryki oblepi każdą część mojego ciała. To niesamowite przeżycie pod wieloma względami: dwa krańce świata, setki ludzi spotkanych po drodze. Tysiące kilometrów do przebycia i niemalże tyle samo historii z polskim śladem do odkrycia – zapowiada Krzysztof Puternicki.

Polskie Ślady to projekt realizowany w całości poza granicami Polski. Pierwszy etap wyprawy potrwa 6 tygodni i obejmie 16 państw europejskich: Polskę, Szwecję, Norwegię, Finlandię, Rosję, Białoruś, Ukrainę, Rumunię, Serbię, Kosowo, Chorwację, Słowenię, Włochy, Francję, Andorę oraz Hiszpanię. W każdym z tych państw Krzysztof Puternicki spędzi kilka dni, aktywnie eksplorując nieoczywiste polskie historie, miejsca i ludzi związanych z naszym krajem. Dalszy etap projektu obejmuje kraje i regiony Afryki Zachodniej takie jak Maroko, Sahara Zachodnia, Mauretania, Senegal, Gambia, Gwinea Bissau, Gwinea, Sierra Leone, Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Togo, Benin, Nigeria, Kamerun, Gwinea Równikowa, Gabon, Kongo, D.R. Kongo, Angola, Namibia oraz RPA.

Napędza mnie ciekawość, kocham poznawać ludzi, ich obyczaje oraz historie ich życia. Ta podróż to także historia mojego życia, w końcu przygotowywałem się do niej trzy lata. Za kołem podbiegunowym spędzę kilka dni z Adamem Jasiewiczem, który od lat mieszka w Gjesvaer. W sezonie zajmuje się on organizowaniem połowów turystycznych, a po sezonie jego życie staje się tajemnicą. W Talinie wypiję kawę z redaktorem portalu Eesti.pl, a w Prisztinie spotkałem się z prof. Mendi Mendgjiqiem, autorem kosowskiego hymnu. Usłyszałem od pewnego dyrygenta, że to najlepszy kompozytor w Kosowie, Albanii i jeden z najlepszych kompozytorów na Bałkanach – dodaje Puternicki, dla którego podążanie Polskimi Śladami to cykl spotkań nie tylko z naszymi rodakami, lecz również z obcokrajowcami związanymi z Polską oraz jej kulturą, żyjącymi w państwach na trasie wyprawy.

Mendi Mendijic Mendi Mendijic  Foto: Polskie Radio

Krzysztof Puternicki pochodzi z Trójmiasta, z wykształcenia jest politologiem a z zamiłowania afrykanistą – na ten właśnie kontynent jeździ od ponad 20 lat. Trzy lata temu zakończył swoją samotną podróż od Kairu w Egipcie do Kapsztadu w RPA – pokonując Afrykę wschodnią drogą lądową. Krzysztof jest również przewodnikiem w Afryce po miejscach, gdzie nie dociera masowa turystyka. Jego ukochanym miejscem na Czarnym Lądzie pozostaje Mana Pools na pograniczu Zimbabwe i Zambii. Tam chce wracać w każdej wolnej chwili. Prywatnie ojciec Karola i Antka

Krzysztof Puternicki Krzysztof Puternicki  Foto: mat. promocyjne

Partnerami projektu są Polska Agencja Prasowa, The First News, National Geographic Traveler, Trójka Polskie Radio. Technicznie i technologicznie wyprawę Krzysztofa Puternickiego wspierają Isuzu, Go Pro oraz Helly Hansen. Za organizację i medialną oprawę wyprawy Krzysztofa odpowiada konsorcjum doświadczonych firm. To evenTV – oficjalny producent wyprawy, Future Gate – producent contentu oraz programu TV, a także Hagen Comm, wspierający projekt od strony komunikacyjnej.

Aktualne informacje o projekcie można znaleźć na:

Dodatkowych informacji o projekcie udziela:

Aleksandra Zarychta-Kuzalska

ola@polskieslady.pl

Zobacz więcej na temat: Trójka

Czytaj także

Sztuka współistnienia. Festiwal Łódź Czterech Kultur już we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 11:00
Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 6-14 września. Będzie to dziewięć dni i ponad czterdzieści wydarzeń przygotowanych przez zespół kuratorów i spiętych wspólnym hasłem: "Współistnienie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słoneczniki 2019 – ostatni tydzień głosowania

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 12:00
Przed nami ostatni tydzień II etapu konkursu Słoneczniki 2019 na najlepszą warszawską inicjatywę dla dzieci. Dzięki pomocy rodziców, wybrano inicjatywy, na które można oddawać głosy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystartował 9. TIFF Festival pod hasłem "Światy"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 12:00
Od 4 do 8 września zapraszamy na TIFF Festival // Światy. W tym roku to aż 9 wystaw, 33 artystów i 33 wydarzenia. Festiwal został podzielony na: Program Główny, wystawy laureatów TIFF Open, nową sekcję TIFF Open: Wyróżnienia. Przygotowany został także harmonogram pełen wydarzeń towarzyszących.
rozwiń zwiń