W maju druga edycja Rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 08:00
Miasto Bydgoszcz, pomysłodawca i organizator zabawy, zaprasza do udziału w drugiej odsłonie Rowerowej Stolicy Polski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay.com

Wspólnie promujmy aktywny i zdrowy tryb życia, dbając jednocześnie o czyste powietrze. Rower to idealna alternatywa w miejskiej, często zakorkowanej codzienności. Rower to bezemisyjny, zdrowy i z roku na rok coraz modniejszy środek transportu. To nadzieja na czystą, bezsmogową przyszłość naszych małych ojczyzn. Właśnie dlatego zainicjowaliśmy zabawę pn. Rowerowa Stolica Polski. Wspólnie, dzięki dziesięciu tysiącom aktywnych uczestników akcji, przejechaliśmy prawie 1,2 miliona kilometrów. Każdego dnia przekonywaliśmy, że warto zrezygnować z samochodu. że rower jest idealny na codzienne dojazdy do centrum i weekendowe wypady za miasto.

Udział w akcji potwierdziły już miasta, które uczestniczyły w pierwszej edycji. Wiemy, że w maju 2020r. o tytuł "Rowerowej Stolicy Polski" powalczą: Biała-Podlaska, Białystok, Bydgoszcz, Chorzów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Inowrocław, Kielce, Koszalin, Leszno, Łomża, Nowa Sól, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Przemyśl, Suwałki, Świętochłowice, Toruń i Włocławek.

To oczywiście nie koniec. Na zaproszenie do udziału w przyszłorocznej edycji odpowiedziały już kolejne nowe miasta. Swój udział zadeklarowało już ponad 40 miast. Nadal istnieje możliwość włączenia się w akcję kręcenia kilometrów. 

Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu oraz  wdrażanie idei smart city w miastach. Mieszkańcy, jeżdżąc na rowerze w miesiącu rywalizacji nakręcają kilometry dla swojego miasta lub obszaru metropolitalnego.

Źródłem idei organizacji rywalizacji o "Puchar Rowerowej Stolicy Polski" była chęć stworzenia projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez Włochów i została zawieszona w 2018 roku. W związku z niedosytem wśród rowerzystów zorganizowano nową inicjatywę, która ma aktywizować lokalną społeczność. Wybierz rower zamiast samochodu. Pokonuj kolejne kilometry i zdobywaj punkty dla Twojego Miasta.

Warto podkreślić, że udział w akcji, zarówno dla miast, jak i dla uczestników jest całkowicie bezpłatny! Kilometry kręcimy przy użyciu darmowej aplikacji "Rowerowa Stolica Polski". Miasto, które wygra rywalizację otrzymuje przechodni "Puchar Rowerowej Stolicy Polski". W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, Puchar zostaje na stałe w posiadaniu zwycięskiego miasta.

Dodatkowo, dzięki udziałowi w akcji, każde miasto po zakończeniu rywalizacji otrzymuje od organizatora szczegółowe statystyki o jej uczestnikach oraz tzw. "mapę ciepła", która w sposób szczegółowy pokazuje,  jakimi drogami, ścieżkami czy szlakami poruszali się uczestnicy rywalizacji. Takie syntetyczne dane z pewnością ułatwią w przyszłości odpowiednie planowanie nowych ścieżek rowerowych czy małej infrastruktury rowerowej w mieście.

Rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski Rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski

Wszyscy, którzy jeżdżą na rowerze i są posiadaczem telefonu komórkowego, mogą wziąć udział  w rywalizacji. Trzeba tylko pobrać darmową aplikację i wybrać miasto, dla którego chce się zbierać kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny. Nie bez znaczenia dla indywidualnych uczestników są inne użytkowe funkcje aplikacji, będące wartością dodaną udziału w zabawie, takie jak zniżki u partnerów akcji, specjalne odznaki czy prognoza pogody.

Zobacz więcej na temat: Trójka