Bo we mnie jest jazz! 22. Bielska Zadymka Jazzowa

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 08:00
24 lutego rozpocznie się jeden z największych i najważniejszych festiwali jazzowych w naszym kraju. 
22. Bielska Zadymka Jazzowa
22. Bielska Zadymka Jazzowa Foto: mat. prasowe

BO WE MNIE JEST JAZZ – to hasło tegorocznego LOTOS Jazz Festivalu 22. Bielskiej Zadymki Jazzowej, którego program symbolicznie rozpisany został między debiutem a jubileuszem.

Festiwal rozpocznie premiera debiutanckiej płyty "My Planet" Marty Wajdzik, a zakończy jubileusz 50-lecia artystycznej kariery Richarda Galliano. Artystą rezydentem Zadymki będzie Ron Carter, którego podczas festiwalu zobaczymy w trzech koncertach: Ron Carter & LOTOS Jazz Festival Big Band, Ron Carter Foursight Quartet i Ron Carter & Richard Galliano Duo. Nagrody "Anioła Jazzu 2020" otrzymają: Krzesimir Dębski, Kenny Garrett i Richard Galliano, Ponadto wystąpią: Dhafer Youssef z projektem "Sounds of Mirrors", Till Brönner & Dieter Ilg z "Nightfall" oraz po raz pierwszy w Polsce, laureat konkursu Instytutu Herbie Hancocka 2019 – gitarzysta Evgeny Pobozhiy ze swoim kwartetem.

24 lutego podczas Finału Konkursu usłyszymy trzech finalistów, z których jeden, jako Laureat Nagrody Głównej, wystąpi podczas Gali Polskiego Jazzu. W tym samym dniu odbędą się dwie premiery pod hasłem "Two Women / Two Saxes”. Marta Wajdzik, 18-letnia saksofonistka z Bielska-Białej zaprezentuje autorski program, który ukaże się na płycie "My Planet", a Lakecia Benjamin po raz pierwszy w Europie wystąpi z projektem Pursuance /The Music of the Coltranes.

W "Okolicach Jazzu" londyńską scenę funkową reprezentować będzie superformacja PBUG. Nowością będzie dzień koncertowy nazwany "Śląsk z góry na dół", podczas którego w dwóch niezwykle atrakcyjnych obiektach odbędą się równocześnie koncerty oddalone od siebie o 1321 m, ale nie w poziomie lecz w pionie – Grupa Mitch & Mitch wystąpi w Schronisku na Szyndzielni (1001 m n.p.m.) i EABS w Kopalni Guido (poziom – 320). Podczas festiwalu prezentowana będzie wystawa Mariana Oslislo "GRAfie - muzyka, kaligrafia, grafika i multimedia", na scenie klubowej w Metrum zagrają: Basia Dratwińska (premiera płyty), Grzegorz Kapołka Trio, To Muniak with Love (premiera płyty), Byczek and New Funk Generation i Jovi - Jazz is on. Codziennie w bielskiej Galerii Sfera jazzowa młodzież będzie się prezentować na Festiwalowej Scenie Promocji. Wszyscy razem spotykać się będą na nocnych jam sessions. 22. Zadymka odbędzie się od 24 lutego do 1 marca w trzech miastach: Bielsku-Białej, Katowicach i Zabrzu. Na finał organizatorzy zaproszą publiczność tradycyjnie do Sali Koncertowej NOSPR.


22. Bielska Zadymka Jazzowa 22. Bielska Zadymka Jazzowa
SPONSOR SPONSOR
Zobacz więcej na temat: Trójka