Międzynarodowy Festiwal Filmowy o totalitaryzmach "Echa Katynia"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 07:00
W 2020 r. przypada 80. rocznica zbrodni katyńskiej. W związku z tym Instytut Pamięci Narodowej postanowił inaugurować Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Echa Katynia", którego tematyka będzie obejmować szeroko rozumiane zagadnienie totalitaryzmu.
Echa Katynia
Echa KatyniaFoto: mat. prasowe

W marcu 1940 r. władze sowieckiej Rosji zadecydowały o wymordowaniu tysięcy polskich jeńców wojennych – oficerów, żołnierzy, funkcjonariuszy, urzędników, duchownych. W następnym miesiącu NKWD rozpoczęło egzekucje. Przez lata prawda o zbrodni katyńskiej była fałszowana zarówno przez władze ZSRS, jak i PRL. Zachodnie rządy zbywały ten temat milczeniem. Instytucje państwowe dbały o to, by w publicznym przekazie nie pojawiła się informacja o sowieckiej zbrodni. Wiadomości o tym, co wydarzyło się w 1940 r., były więc przekazywane w relacjach rodzinnych, w nieformalnych grupach czy wydawnictwach – zarówno emigracyjnych, jak i podziemnych.

"Zbrodnia katyńska jest dla nas punktem wyjścia, przyczynkiem do dyskusji, do całościowego, międzynarodowego spojrzenia na problem totalitaryzmu – problem, który nie tylko w historii, ale także i dzisiaj ma wpływ na życie milionów ludzi. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której będziemy rozważać zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach" – mówi Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w festiwalu twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. 10 filmów pełnometrażowych będzie rywalizowało w konkursie o nagrodę "Echa Katynia".

Dodatkowo przewidziano dwie nagrody honorowe:

  • nagroda publiczności;
  • nagroda im. Janusza Kurtyki – za całokształt twórczości;

Oprócz seansów ważnym elementem wydarzenia będą również warsztaty, prelekcje i spotkania tematyczne z reżyserami, producentami, historykami oraz ludźmi kultury i sztuki. Bez wątpienia staną się one ważnym uzupełnieniem do treści zawartych w prezentowanych filmach.

Zaprezentowane zostaną także nowości wydawnicze IPN, a na stoisku przygotowanym przez Archiwum IPN każdy zainteresowany będzie mógł złożyć zapytanie o losy swoich bliskich oraz sprawdzić informacje o krewnych, które znajdują się w elektronicznych bazach danych – Straty.pl i Indeksie Represjonowanych.

Więcej informacji na stronie: echakatynia.pl

Zobacz więcej na temat: Trójka