Młodzi Liderzy pilnie poszukiwani!

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 13:00
Masz 16-20 lat i chcesz zrealizować autorski projekt na rzecz lokalnej społeczności? Zgłoś się do Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, bezpłatnego programu edukacyjnego dla młodzieży z całej Polski. Otrzymasz wsparcie, stypendium i możliwość zdobycia kompetencji liderskich. Rekrutacja elektroniczna trwa do 26 kwietnia br. Skorzystaj z szansy, aby zostać młodym liderem w lokalnej społeczności!
Akademia Liderów  Świętego Mikołaja
Akademia Liderów Świętego MikołajaFoto: mat. prasowe

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja to program dla aktywnej młodzieży, w którym chodzi o wymyślenie autorskiego projektu historycznego, społecznego lub obywatelskiego, rozwijającego lokalną społeczność. Nagrodą dla autorów najciekawszych pomysłów jest roczne stypendium, udział w kilkuetapowym szkoleniu i realizacja własnego pomysłu w swojej miejscowości pod opieką tutora. Udział w programie jest bezpłatny, aby dać szansę młodym ludziom z różnych środowisk i regionów na zdobycie praktycznej wiedzy, rozwój własnych umiejętności i ciekawych pomysłów.
Zgłoszenia do Akademii Liderów można wysyłać pojedynczo lub w zespołach dwuosobowych. Spośród wszystkich nadesłanych aplikacji poprzez formularz na stronie www.mikolaj.org.pl/akademia wybranych zostanie 30 osób – autorów najlepszych pomysłów.

– Szukamy młodych osób, które są aktywne, zaangażowane, mają różne pomysły na działania. Chcą z nami nauczyć się, jak swoje pomysły przekuć w czyn, jak stać się liderem zmian w lokalnych społecznościach – komentuje Antonina Grządkowska, koordynator Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja.

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja  (fot: mat. prasowe) Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja (fot: mat. prasowe)

Akademia Liderów szansą na zdobycie kompetencji

Głównym celem programu, zainicjowanego pięć lat temu, jest przekazanie młodym ludziom praktycznej wiedzy i umiejętności potrzebnych do samodzielnego prowadzenia projektów. Zaproszeni przez Fundację eksperci uczą młodzież, jak postawione cele przekuć w plan działania, jak budować harmonogram i budżet projektowy, jak przekonywać partnerów do wspólnego działania oraz jak mądrze przewodzić zespołowi. Do tej pory w 5 edycjach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja wzięło udział 176 młodych ludzi z całej Polski, którzy zrealizowali autorskie projekty, zdobywając wartościowe kompetencje i wzbogacając kulturalnie, społecznie i historycznie swoje lokalne społeczności.

– Ten program daje możliwość rozwijania zainteresowań i umiejętności. Ja miałem taką szansę, realizując pomysł dotyczący historii lokalnej Lublińca. Był to projekt historyczno-społeczny o nazwie "Lubliniec – miasto wielu historii". Zorganizowaliśmy kilka wydarzeń, były to warsztaty dla uczniów oraz festiwal planszówek. Akademia Liderów to wspaniała przygoda połączona z nauką praktycznych umiejętności – powiedział Wojciech z Lublińca, uczestnik 4. edycji programu.

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja  (fot: mat. prasowe) Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja (fot: mat. prasowe)

Kuba z Kątów Wrocławskich, który w ramach Akademii Liderów zrealizował międzypokoleniowy festiwal gier podwórkowych, angażując rówieśników i seniorów z domu pomocy społecznej przekonuje  Szkoła Letnia Akademii Liderów była dla mnie szansą. Upewniła mnie, że to co robię, ma sens. W pewien sposób odmieniła moje życie. Ciekawe warsztaty, nauka praktycznych rzeczy, spotkania z interesującymi osobami były dla mnie wielką odskocznią od życia codziennego, pokazały świat z innej perspektywy. Nauczyłem się, że warto działać społecznie, a pomaganie ludziom może stać się codziennością.

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja  (fot: mat. prasowe) Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja (fot: mat. prasowe)

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja to wszechstronny i bezpłatny program rozwojowy dla młodzieży w Polsce. Składa się z kilku istotnych elementów: szkoła letnia młodych liderów prowadzona w formie 10-dniowego szkolenia i warsztatów (lipiec 2020), realizacja autorskiego projektu pod okiem indywidualnego tutora (wrzesień-listopad 2020), szkoła zimowa młodych liderów (grudzień 2020) oraz stypendium na cały rok szkolny 2020/2021 w wysokości 2000 zł.

W czasie gdy ze względu na pandemię, młodzież nie uczęszcza do szkoły, może dzięki takim inicjatywom jak Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja wykorzystać wartościowo czas, zdobyć nowe umiejętności i stworzyć autorski projekt na rzecz swojej lokalnej społeczności. Rekrutacja online ruszyła 23 marca i potrwa do 23 kwietnia br. Rozpoczęcie rzeczywistych działań w programie dla uczestników planowane jest na lipiec 2020.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.mikolaj.org.pl/akademia


O Fundacji Świętego Mikołaja


Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl


mat. prasowe

Zobacz więcej na temat: Trójka