10. edycja Enter Enea Festival za nami!

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 09:00
Zakończyła się już 10. edycja Enter Enea Festival, dorocznego muzycznego spotkania w plenerze, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Festiwalu. W 2020 roku, wyjątkowo, spotkaliśmy się w Poznaniu u schyłku lata, w weekend 21-23 sierpnia.
10. edycja Enter Enea Festival
10. edycja Enter Enea Festival Foto: mat. prasowe

Jubileuszową edycję zorganizowaliśmy w momencie, w którym wszyscy nauczyliśmy się jeszcze bardziej doceniać jak ważne jest bycie razem, wspólne doświadczanie, wymiana energii, wolność. Po miesiącach izolacji doczekaliśmy się ponownego otwarcia granic, mogliśmy znów cieszyć się wymianą inspiracji i różnorodnością kulturowych korzeni, z którymi rezonuje twórczość zaproszonych artystów. Są obywatelami świata, a komunikują się muzyką ponad językami.

Leszek Możdżer  (fot. Rafał Masłow) Leszek Możdżer (fot. Rafał Masłow)

ZMIANA W PROGRAMIE Enter Enea Festival 2020

Nowym punktem programu, który zastąpi koncert Kodakov Trio przeniesiony na 2021 rok była premiera płyty "Arctic Riff" Marcin Wasilewski Trio, w której zespołowi towarzyszył Adam Pierończyk. Album ukazał się w czerwcu tego roku dzięki ECM Records jako owoc współpracy Tria Wasilewskiego z amerykańskim tenorzystą, Joe’m Lovano. Arctic Riff prezentuje nowe kompozycje Wasilewskiego, Lovano, a także utwory będące improwizacjami całego kwartetu. W albumie podjęty zostaje również klasyczny temat Vashkar Carli Bley.

Jak co roku, w jubileuszowym programie usłyszeliśmy też młodych polskich twórców. Na scenie Enter Enea Festival zagrała pianistka, Kasia Pietrzko, nazwana przez Jazz Forum i czytelników magazynu Nową Nadzieją Jazzu. Na Enter Enea Festival zespół zaprezentował nowo wydany "Ephemeral Pleasures" wyróżniający się wyjątkowym wyczuciem melodii. Kolejnym pianistą, który wystąpi z własnym repertuarem jest Michał Salamon, który zaprezentował materiał z płyty "Lion’s Gate". W największym składzie wystąpił charyzmatyczny Kamil Piotrowicz, którego płyty nagrywane w zaproszonym sekstecie zostały uznane za najlepsze jazzowe albumy 2018 i 2016 roku i nagrodzone Fryderykami. Sobotnie koncerty Michała Salomona i Kamila Piotrowicza były transmitowane na kanale Youtube Enea, sponsora tytularnego Festiwalu.

Leszek Możdżer opowiada o jubileuszowej edycji Enter Enea Festival w Trójce. Posłuchaj ---->

Niedzielny wieczór rozpoczął koncert duetu Isfara Sarabskego i Leszka Możdżera, transmitowany na antenie radiowej Trójki. Sarabski to młody pianista i kompozytor pochodzący z Azerbejdżanu. Edukował się w Akademii Muzycznej w Baku, kontynuuje edukację w Berklee College of Music. W wieku 19 lat wygrał konkurs fortepianowy Montreux Festival. Jego ostatnia twórczość skupia się na brzmieniach elektronicznych i w jego mniemaniu taka muzyka jest przeznaczona do nocnych refleksji i tęsknoty, zabiera słuchaczy do zakamarków wyobraźni.

W programie międzynarodowym znalazł się też koncert Y–OTIS, muzycznego projektu szwedzkiego saksofonisty, Otisa Sandsjö. Muzyk określa swoją twórczość jako "płynny jazz" (liquid jazz), zrodzony w czasie, kiedy jazz rozumiany jako język muzyczny ewoluuje poza koncepcją wcześniejszego jazzu nowoczesnego (modern jazz). Na niedzielnym koncercie usłyszymy materiał ze świeżo wydanej w lipcu płyty Y–OTIS–2. W programie festiwalowej wystąpił też doskonale znany polskiej publiczności Lars Danielsson, który wielokrotnie współpracował z Leszkiem Możdżerem, również w duecie. Artyści występowali razem na deskach najbardziej renomowanych światowych sal koncertowych, a podczas Festiwalu będziemy mieli rzadką okazję do wysłuchania tego duetu wśród szumiących drzew okalających Jezioro Strzeszyńskie.

Symphosphere - ENTER 2018 - T. Fuller, L. Możdżer, L. Danielsson, B. Janke, V. Monteur & Collegium/Leszek Możdżer

Enterowa publiczność przywykła już do orkiestrowych składów w programie kameralnego, leśnego festiwalu. 10. urodziny świętowaliśmy wyjątkowym koncertem Leszka Możdżera z udziałem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus i Agnieszki Duczmal, którzy wystąpią w repertuarze zaproponowanym i zaaranżowanym przez dyrektora artystycznego.

Wisienką na urodzinowym torcie był wyczekany koncert tajemniczego, acz bardzo popularnego Mitch & Mitch, ubarwiającego polską scenę muzyczną od 2003 roku. Niektórzy z Mitchów występowali już na enterowej scenie, tym razem usłyszeliśmy ich teraz wspólnie, w tym pełnym letniego słońca repertuarze.

10 lat Festiwalu to duży kapitał wspomnień, zaufania i przywiązania. Liczne projekty, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, zwieńczonymi premierami i ekskluzywnymi wykonaniami nowego materiału miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie. Przykładami mogą być: płyta "Komeda" Leszka Możdżera, której prawykonanie w czerwcu 2010 wyprzedziło płytę i jej trasę promocyjną, album "Polska" w wykonaniu trio Możdżer/Danielsson/Fresco, czy premiera duetu Leszek Możdżer - Gloria Campaner z 2017 roku, oraz premiera materiału "Symphosphere" opartego na współpracy Możdżera i Tii Fuller, amerykańskiej saksofonistki, z orkiestrą, muzyką elektroniczną i z udziałem Larsa Danielssona.

Enter odbywa się latem, w pięknym plenerze Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z kameralnością spotkania w auli określonej przez korony drzew, nagłośnionej taflą jeziora.

Organizatorem Enter Enea Festival jest Fundacja "Europejskie Forum Sztuki", której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. Festiwal odbył się dzięki wsparciu Miasta Poznań, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Enea, która w tym roku zaprosiła plażowiczów na pływający koncert Dizzy Boyz Brass Band na tafli Jeziora Strzeszyńskiego w sobotę i niedzielę o godz.15:00.


PROGRAM

Piątek / 21.08

19:00 – Kasia Pietrzko Trio

20:30 – Lars Danielsson / Leszek Możdżer

22:00 – Marcin Wasilewski Trio feat. Adam Pierończyk

Arctic Riff


Sobota / 22.08

17:00 SZTUKI WIZUALNE / ABC GALLERY / POZNAŃ VISUAL PARK

wernisaż

Paweł Matyszewski

Transplantacje, Przebarwienia

19:00 Kamil Piotrowicz Sextet

20:30 Michał Salamon "Lion’s Gate"

22:00 Leszek Możdżer feat. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS


Niedziela / 23.08

19:00 Isfar Sarabski / Leszek Możdżer

20:30 Y–OTIS

22:00 Mitch & Mitch