Enter Enea Festival: Michał Salamon "Lion's Gate" – po premierze

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 15:00
22 sierpnia podczas festiwalu Enter Enea Festival odbyła się koncertowa premiera albumu "Lion's Gate" Michała Salamona. Już dziś z całą pewnością można powiedzieć, że była to historyczna premiera: ponad 100 płyt sprzedanych po koncercie to absolutny rekord w 10-letniej historii festiwalu.
Lions Gate Michał Salamon
"Lion's Gate" Michał Salamon Foto: mat. promocyjne

Michał Salamon o płycie "Lion's Gate" :

SŁOWA

W sposób naturalny i nieprzymuszony, komponując muzykę na płytę Lion’s Gate, nie zawarłem w niej słów. Treść i przekaz tej muzyki można nimi nazywać, ale jako kompozytor wolę wypowiadać się za pomocą języka dźwięków, który daje wolność zarówno mnie jak i odbiorcy. Jedyną sugestią słowną są tytuły, będące drogowskazem.

Michał Salamon Foto: Kasia Stańczyk Michał Salamon Foto: Kasia Stańczyk

PRZESTRZEŃ

Każdy z nas potrzebuje przestrzeni do odkrywania siebie. Ja odnajduję ją w komponowaniu, przenoszeniu jej na klawiaturę fortepianu i wspólnym kreowaniu brzmienia z muzykami z zespołu. Dlatego, choć istnieje przesłanie i konkretna moja intencja zawarta w kompozycjach na płycie "Lion’s Gate", nie są one ograniczone w
sposobie interpretacji, czy wymiarze, do którego każdy może dotrzeć słuchając tej muzyki.

ŻYCIE

Od pierwszych moich myśli, które zapoczątkowały cały proces twórczy nad "Lion’s Gate", od pierwszych zapisanych dźwięków, stał się ten album dla mnie nowym etapem w życiu. Właściwie ta płyta jest o życiu. Lub o poszukiwaniu światła w nim zawartego. Wybrzmiewa o tym, że w momencie odrzucenia tego, co często wtłacza się nam do
głów, życie okazuje się w pełni doskonałe. Podążanie taką drogą wymaga obecności: ja, tu, teraz. Wymaga odwagi i siły odkrywcy, ufności, ale i powątpiewania.

PRAWDA

Mało kto mówi o tym jak często, sami dla siebie, jesteśmy ścianą ograniczeń. Jeszcze rzadziej słyszymy o tym, jak się z tych ograniczeń skutecznie wyzwolić, by w końcu oddzielić jedno od drugiego – to, co Prawdą jest, od tego, co nią nie jest. Jak, w pędzie codziennych spraw, ponad wszystko, przedłożyć kontakt z samym sobą i z Istotą Absolutną, w której wszyscy jesteśmy połączeni. Prawda to proces poznawania i odkrywania siebie w obrębie cyklu jakim jest życie. Wierzę, że każdy, kto poszukuje, przez takie procesy przechodzi.

DROGA

Na swój własny sposób każdy jest w podróży. Bez względu na jej etap, wszyscy w głębi szukamy tego, co jest w nas, ale w sferze pozawerbalnej i odczuwalnej. Czyli prawdziwym. Muzyka może działać na tym samym obszarze. Nikt jej nie widział ani nie dotykał - a jest, istnieje i nikt w nią nie wątpi.

***

"Bardzo przestrzenna i piękna płyta, zręcznie skonstruowana i pełna dobrych pomysłów. Szczerze mówiąc nawet trochę zazdroszczę Salamonowi, bo sam bym chciał taką nagrać." – Leszek Możdżer.


"Lion's Gate" Michał Salamon  Foto: mat. prasowe "Lion's Gate" Michał Salamon Foto: mat. prasowe

***

INFORMACJE OGÓLNE:

Premiera cyfrowa – 8 sierpnia 2020
Premiera koncertowa oraz sklepowa – 22 sierpnia 2020
Wydawca – SALAMONSPACE Michał Salamon
Kompozycje i aranżacje – Michał Salamon
Producent muzyczny – Michał Salamon
Producent wykonawczy – Michał Salamon, Agata Kuźnicka
Projekt okładki – Dagmara Górska-Mandryka
Grafika – Dagmara Górska-Mandryka/Adam Fatyga Be United
Promocja – Agata Kuźnicka


SKŁAD ZESPOŁU:

Michał Salamon  piano
Mikołaj Kostka  skrzypce
Zbigniew Szwajdych  trąbka
Miłosz Skwirut  kontrabas
Dawid Fortuna  perkusja


PATRONATY MEDIALNE:
BIO

Michał Salamon – pianista, kompozytor, aranżer, a ponadto wykładowca, wydawca i producent. Współzałożyciel zespołów FOURS Collectice oraz Quindependance. Twórca projektu SALAMONSPACE.

EDUKACJA

Michał Salamon zaczął grać na fortepianie w wieku sześciu lat, zainspirowany przez tatę – nauczyciela muzyki. Skończył Akademię Muzyczną w Krakowie na kierunkach: fortepian jazzowy (w klasie dr Joachima Mencla) oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej z dyrygenturą chóralną (w klasie prof. dr hab. Stanisława Krawczyńskiego). Kształcił się m.in. pod okiem dr Piotra Wyleżoła, prof. dr hab. Wojciecha Niedzieli oraz dr hab. Mariusza Sielskiego.

PIANISTA

Od ukończenia Akademii Muzycznej Michał Salamon uczestniczył w niespełna tysiącu koncertów na scenach Polski i Europy występując z zespołami FOURS Collectice oraz Quindependance a także m.in. z Grzechem Piotrowskim, World Orchestra, Bartozzim Wojciechowskim, kwintetem Staszka Słowińskiego oraz artystami ze świata muzyki rozrywkowej, takimi jak Kayah, Małgorzata Ostrowska, Natalia Kukulska, Ania Karwan, Marysia Sadowska, Mateusz Ziółko, Damian Ukeje, Filharmonia Futura i orkiestrą Vieniawa. Pianista brał także udział w licznych festiwalach jazzowych, m.in. Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Warsaw Summer Jazz Days, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Festiwal Kolory Polski, YMCA Europe Festival (Czechy), Polska Jazz (Węgry), Nisville Jazz Festival (Serbia). W kwietniu 2017 r. Michał Salamon wraz z zespołem FOURS Collective zagrał koncert przed Gregorym Porterem, a w lipcu, z Quindependence, przed Kamasim Waschingtonem.

Michał Salamon Foto: Kasia Stańczyk Michał Salamon Foto: Kasia Stańczyk

KOMPOZYTOR

Michał Salamon jest przede wszystkim liderem składów i autorem większości kompozycji, które
wykonuje. Skomponował wszystkie utwory zespołu FOURS Collective oraz część utworów granych z zespołem
Quindependance. Również płyta "Lion’s Gate" to melodie autorstwa Artysty. Michał Salamon od lat z powodzeniem pisze także komercyjne kompozycje do filmów oraz reklam.

PRODUCENT I ARANŻER

Artysta ma za sobą też doświadczenia w aranżacji oraz produkcji koncertów i dużych pokazów artystycznych. Należy do nich "Tribute to Amy Winehouse feat. Kayah" - pierwsze muzyczne i multimedialne show z cyklu "RE: STARS", poświęcone pamięci Amy Winehouse. Michał Salamon nie tylko wyprodukował całe wydarzenie, ale także zaaranżował wszystkie 18 utworów na ten koncert, które później wykonywali zarówno młodzi wokaliści: Ewelina Przybyła,
Joanna Azzja Mądry, Sandra Mika, Aicha Słoniec, Małgorzata Chruściel, Wojciech Myrczek jak i gwiazda wieczoru – KAYAH.

WYKŁADOWCA

Poza działalnością artystyczną Michał Salamon jest również pedagogiem. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w uczeniu w szkołach muzycznych, m.in. w Konserwatorium Krakowskim im. Witolda Lutosławskiego oraz Music Hub Akademy w Warszawie. W pracy nauczyciela najważniejsze jest dla niego odkrywanie i odpowiednie ukierunkowywanie potencjału młodych ludzi. Doświadczenie pedagogiczne oraz własna droga rozwoju natchnęły Michała Salamona do stworzenia przestrzeni do koncertów online oraz wywiadów z doświadczonymi osobami z szeroko pojętej branży muzycznej pod nazwą salamonspace. Projekt skierowany jest zarówno do uczniów szkół artystycznych jak też ich absolwentów stawiających pierwsze kroki na rynku.

Michał Salamon Foto: Kasia Stańczyk Michał Salamon Foto: Kasia Stańczyk

NAGRODY

2014 r. – FOURS Collective – Jazzowy Debiut Fonograficzny – I miejsce (Treezz) – Instytut Muzyki i Tańca
2015 r. – Quindependence – Jazz Juniors – II miejsce
2016 r. – Quindependence – Jazzowy Debiut Fonograficzny – I miejsce (Circumstances) – Instytut Muzyki i Tańca

(mat. prasowe)