9 października ostateczną datą 56. edycji festiwalu Jazz nad Odrą

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 13:00
W tym roku Jazz nad Odrą stawia na młodych muzyków, wrocławskie akcenty i krótszą formułę, która umożliwi realizację festiwalu. Program został skrócony do dwóch dni – 9 i 10 października – podczas których najpierw zobaczymy występy konkursowiczów. W tym roku do finału zakwalifikowało się osiem zespołów: Marcin Pater Trio, Gawroński / Lechki Consolidation Collective, Damian Hyra Quartet, Chojnacki/Miguła Contemplations, Semiotic Quintet, Unleashed Cooperation, Boogie Skiedrzyński oraz Ola Błachno Quartet.
56. Festiwal Jazz nad Odrą
56. Festiwal Jazz nad OdrąFoto: mat. prasowe

Organizacja tegorocznej edycji festiwalu Jazz nad Odrą kilkakrotnie stawała pod znakiem zapytania. Zmiana daty z kwietnia na październik wstępnie uratowała sytuację, jednak nadal nie gwarantowała zakończenia rozważań nad losem festiwalu. Obostrzenia związane z organizowaniem wydarzeń kulturalnych w Polsce oraz utrudnienia związane z ruchem lotniczym na świecie wpłynęły na wiele niełatwych decyzji, które w ostatnich dniach musieli podjąć organizatorzy, ale ostatecznie… jazz popłynie we Wrocławiu.

– Nie chcemy przerywać wieloletniej tradycji i kilku miesięcy tegorocznych przygotowań, dlatego stawiamy na model symboliczny. Jednym z najważniejszych elementów festiwalu Jazz nad Odrą jest konkurs na Indywidualność Jazzową, który niejednokrotnie był dużym wsparciem dla kariery młodych muzyków, to na nim chcemy się skupić. Konkursowe dni zwieńczymy koncertami, które jesteśmy w stanie przeprowadzić w obowiązującym reżimie sanitarnym – mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław.

Pierwszy dzień festiwalu zakończy akcent wrocławski, czyli koncert Piotra Wojtasika zatytułowany "VOICES". Do nowego projektu artysta zaprosił znakomitych muzyków jazzowych oraz Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.


Piotr Wojtasik Quartet/Śląski Jazz Club / Silesian Jazz Club

Drugiego dnia czeka nas wieczór podzielony na dwa akty – jako pierwszy wystąpi zespół największych nowych talentów polskiego jazzu w składzie: Kasia Pietrzko, Jakub Mizeracki, Maciej Kądziela, Kacper Smoliński, Tomasz Chyła, Roman Chraniuk oraz Adam Zagórski.

Wspieranie młodych muzyków to od zawsze jedna z misji festiwalu, dlatego organizatorzy bez wahania postawili na siedem nazwisk zebranych pod szyldem Jazz Forum Talents. Natomiast na finał zagra trio Możdżer – Lemańczyk – Łosowski, czyli dyrektor artystyczny festiwalu Leszek Możdżer w towarzystwie basisty jazzowego Piotra Lemańczyka oraz perkusisty Tomasza Łosowskiego. Zarówno przesłuchania konkursowe, jak i wieczorne koncerty odbędą się w sali teatralnej Impartu, która pozwala na przyjęcie większej ilości widzów w obowiązującym obecnie reżimie sanitarnym. Dodatkowo – po raz pierwszy w historii festiwalu – występy finalistów konkursu na Indywidualność Jazzową będą transmitowane nie tylko w Radio Wrocław Kultura, ale także online.

Leszek Możdżer  (fot. Rafał Masłow) Leszek Możdżer (fot. Rafał Masłow)

Wszystkie dotychczas zakupione bilety podlegają zwrotom. Natomiast na koncerty, które odbędą się w nowym terminie – 9 i 10 października – Strefa Kultury Wrocław uruchomiła zupełnie nową sprzedaż. Ze względu na obostrzenia związane z reżimem sanitarnym ich liczba jest mocno ograniczona. Największa produkcja tegorocznej edycji festiwalu, czyli koncert Możdżer Danielsson Fresco & Holland Baroque – który jest częścią trasy promującej najnowsze wydawnictwo artystów – oraz występ Kasia Pietrzko Trio, została przeniesiona na przyszły rok. Wydarzenie odbędzie się 20 maja 2021 roku w Hali Stulecia. Zakupione bilety zachowują ważność.

PROGRAM

9 października (piątek)

godz. 19:00 Konkurs na Indywidualność Jazzową 2020
godz. 21:30 Piotr Wojtasik: "VOICES"

10 października (sobota)

godz. 17:00 Konkurs na Indywidualność Jazzową 2020
godz. 19:30 Jazz Forum Talents | Możdżer – Lemańczyk – Łosowski


(mat. prasowe)

Zobacz więcej na temat: Trójka Jazz Leszek Możdżer

Czytaj także

Dulfer, Hart, Dudziak, Miśkiewicz i Napiórkowski, czyli finałowy koncert Ladies' Jazz Festival 2020 w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 15:00
Na scenie w Gdyni Urszula Dudziak Solo oraz Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski, a na telebimach i w internecie: Wendy Lands, Candy Dulfer i Beth Hart – program finałowego koncertu tegorocznej, hybrydowej edycji Ladies' Jazz Festival zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Transmisja wydarzenia w najbliższą niedzielę 26 lipca w radiowej Trójce, początek o godz. 19.05.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Baron z Ladies' Jazz Festival Gdynia 2020 – 24 lipca godz. 21:07

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 21:07
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodek Pawlik i Łukasz Pawlik w Trójce! Kolejna odsłona Włodek Pawlik Summer Jazz Festiwal 2020

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 20:00
Za nami ostatni, czwarty koncert w ramach Włodek Pawlik Summer Jazz Festiwal! 21 sierpnia retransmitowaliśmy na naszej stronie i Trójkowym Facebooku występ Włodka i Łukasza Pawlików, który został zarejestrowany w studiu im. Agnieszki Osieckiej 24 lipca 2020 roku. 
rozwiń zwiń