Reżyserski debiut Viggo Mortensena na otwarcie Festiwalu EnergaCAMERIMAGE

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 13:00
Znany amerykański aktor Viggo Mortensen przyjedzie do Torunia na otwarcie 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE. 14 listopada, podczas Gali Otwarcia, zostanie pokazany jego debiut reżyserski, dramat "Jeszcze jest czas" w którym gra główną rolę. 

"Jeszcze jest czas" to historia Johna, który wraz z rodziną wiedzie szczęśliwe życie w Los Angeles. Ma zupełnie inne poglądy na świat, niż jego konserwatywny ojciec, farmer Willis. Kiedy podupadający na zdrowiu starszy mężczyzna musi zamieszkać z synem i jego rodziną, konfrontacja jest nieunikniona. Czy ojciec i syn, których od lat dzieli wszystko, będą potrafili porozumieć się i zaakceptować dzielące ich różnice? 


Lance Henriksen (z lewej) i Viggo Mortensen (z prawej) w dramacie "Jeszcze jest czas", reż. Viggo Mortensen Lance Henriksen (z lewej) i Viggo Mortensen (z prawej) w dramacie "Jeszcze jest czas", reż. Viggo Mortensen

W rolach głównych występują Viggo Mortensen ("Władca Pierścieni", "Green Book"), Lance Henriksen ("Obcy - decydujące starcie", "Truposz") i Laura Linney ("Truman Show", "To właśnie miłość"). Autorem zdjęć jest Marcel Zyskind, jeden z najciekawszych autorów zdjęć filmowych, którzy debiutowali w XXI w. "Jeszcze jest czas" to dla niego kolejna okazja do zgłębiania ludzkiej natury za pomocą kadru, koloru i operatorsko-reżyserskiego dialogu, co przyniosło mu pierwszą nominację do Złotej Żaby. Za scenografię odpowiada Carol Spier (Historia przemocy, Wschodnie obietnice), film zmontował Ronald Sanders (Nierozłączni, Nagi lunch), a muzykę do niego także skomponował Viggo Mortensen.

Lance Henriksen w dramacie "Jeszcze jest czas", reż. Viggo Mortensen Lance Henriksen w dramacie "Jeszcze jest czas", reż. Viggo Mortensen

Viggo Mortensen jest jednym z najwszechstronniejszych aktorów swego pokolenia. Zanim jeszcze świat zachwycił się jego interpretacją Aragorna w trylogii "Władca Pierścieni" Petera Jacksona, aktor błyszczał między innymi w podwodnym dreszczowcu "Karmazynowy przypływ" Tony'ego Scotta, thrillerze "Morderstwo doskonałe" Andrew Davisa, surrealistycznej "Ewangelii wg Harry'ego" Lecha Majewskiego czy sensacyjnych "Tunelu" Roba Cohena i "G.I. Jane" Ridleya Scotta.

Mimo ogromnego sukcesu kasowego "Władcy Pierścieni", Viggo Mortensen nigdy w pełni nie związał się z kinem komercyjnym, poszukując ciekawych i niezależnych reżyserskich głosów. Grał między innymi u Davida Cronenberga w "Historii przemocy", "Wschodnich obietnicach" (nominacja do Oscara) i "Niebezpiecznej metodzie", Waltera Sallesa w "W drodze", Lisandro Alonso w "Jauja", Matta Rossa w "Captain Fantastic" (nominacja do Oscara) czy Petera Farrelly'ego w "Green Book" (nominacja do Oscara).

"Jeszcze jest czas"; film Viggo Mortensena; oficjalny zwiastun PL/YouTube M2 Films


(mat. prasowe)