X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"John Lennon. Listy" - premiera pod patronatem Trójki

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 08:40
Życie legendarnego muzyka i kompozytora opowiedziane w jego listach, po raz pierwszy zebranych w jednej książce. Międzynarodowa i polska premiera książki – 9 października 2012 roku – przypada na dzień urodzin Johna Lennona.
John Lennon
John LennonFoto: PAP/Photoshot

Po raz pierwszy wdowa po Johnie Lennonie, Yoko Ono , zgodziła się na opublikowanie korespondencji artysty. Zbiór zawiera niemal trzysta listów oraz pocztówek, opatrzonych komentarzem Huntera Daviesa, autora oficjalnej biografii Beatlesów, a prywatnie znajomego Johna Lennona .

"John, byłeś naprawdę dobry!" - mówiła w Trójce Yoko Ono w 70. rocznicę śmierci muzyka >>>>
Listy Lennona były jak dotąd otoczone tajemnicą. Wiele z nich sprzedano prywatnym kolekcjonerom na aukcjach. Wiele nigdy wcześniej nie zostało upublicznionych. Hunter Davies wykonał pracę iście detektywistyczną, dzięki czemu udało mu się dotrzeć do niezwykle ciekawej korespondencji i ułożyć ją w porządku chronologicznym, który pozwala nam na nowo poznać Johna Lennona nie tylko jako genialnego muzyka, ale również – przede wszystkim – jako człowieka.

Fragm.
Fragm. okładki polskiego wydania listów Johna Lennona (Wydawnictwo Prószyński I S-Ka)

- Adres znalazłem w jakiejś fanklubowej gazetce. Amerykańskie znaczki pocztowe o właściwych nominałach (sprawdziłem to w krakowskim konsulacie) zdobyłem na raty w sklepie filatelistycznym pod Bramą Floriańską i ze świątecznych kartek od dalekich krewnych, odklejając te nieostemplowane nad parującym czajnikiem. Przyozdobioną nimi kartkę pocztową wyjętą z albumu "Imagine" wrzuciłem do skrzynki i zająłem się bardziej przyziemnymi problemami epoki bardzo późnego Gierka. Wreszcie nadeszła odpowiedź, pamiętam tylko, że dzień był powszedni i bardzo słoneczny. Pocztówka czekała samotnie w mojej skrzynce na parterze. Jeszcze nigdy droga na czwarte piętro nie zajęła mi tak dużo czasu! - pisze Piotr Metz we wstępie do książki "John Lennon. Listy".

Słowa były dla Johna Lennona równie ważne co muzyka. Notował każdy pomysł, myśl, inspirację. Po papier sięgał zawsze, gdy miał potrzebę komunikacji z drugim człowiekiem. Żył – i zmarł – w czasach przed rewolucją internetową. Listy, notatki, pocztówki pisał przez całe życie. Do przyjaciół, rodziny, kochanek, do fanów; do gazet, organizacji, instytucji. Jego listy bywają zabawne, pouczające, zaangażowane, mądre, liryczne; zawsze są niezwykle szczere i poruszające. Pozwalają nam ujrzeć Johna Lennona jakiego wcześniej nie znaliśmy – jego prywatną, niezafałszowaną twarz.
John Lennon urodził się w Liverpoolu 9 października w 1940 roku. Był jednym z najwybitniejszych muzyków w dziejach, założycielem The Beatles. Został zamordowany 8 grudnia 1980 roku.

O listach Lennona porozmawiamy we wtorkowy wieczór (godz. 21.00) w Klubie Trójki.

Czytaj także

Cztery kule, które skończyły pewną epokę

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 00:01
W 1980 roku został zamordowany John Lennon. 8 grudnia fani na całym świecie w szczególny sposób wspominają jego muzykę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Nowym Jorku czuję się bezpiecznie"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2011 14:00
Takie słowa John Lennon wypowiedział 6 grudnia 1980 roku. Dwa dni później został zamordowany przed wejściem do swojego nowojorskiego domu.
rozwiń zwiń