X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polak w kulinarnej świątyni

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 12:04
- To Tour de France po kuchni regionalnej. Akademia Le Cordon Bleu to jedna z największych moich przygód ostatniego dziesięciolecia. Przygoda techniczna, kulinarna, psychologiczna - mówi Marek Brzeziński o zajęciach w świątyni gotowania.
Audio
  • Marek Brzeziński opowiada o swojej książce "Kulisy Kulinarnej Akademii"
Marek Brzeziński
Marek BrzezińskiFoto: Fot. materiały promocyjne

Le Cordon Bleu to jedna z najważniejszych świątyń gotowania, założona w 1895 roku, obecna w 15 krajach świata, kształcąca 18 tysięcy studentów rocznie. Dla Marka Brzezińskiego stała się ona szkołą francuskiego życia kulinarnego oraz inspiracją do podróży przez smaki i smaczki Francji. Korespondent Trójki, swoje wspomnienia z odkrywania tajników francuskiej kuchni zebrał na kartach książki "Kulisy Kulinarnej Akademii". Autor dzieli się w niej opisem swojej paryskiej przygody, zapraszając do wspólnego zwiedzania stolicy Francji widzianej z perspektywy ucznia najsławniejszej szkoły kulinarnej.

- Droga do tego, żeby być szefem kuchni jest bardzo daleka. Za daleka dla mnie ze względu na wiek, bo trzeba co najmniej 20-30 lat popracować w znakomitych restauracjach pod batutami różnych wielkich mistrzów patelni i dopiero można myśleć  o karierze – opowiada korespondent Trójki.

Marek Brzeziński  połączył pasję z pewną przyszłością, bo – jak podkreśla - chciał pisać o sztuce kulinarnej. - Robienie tego, w czym uczestniczą nasze emocje, a nie tylko rozum, to jest chyba sztuka życia, nie tylko kulinarna i to jest to, czego poszukujemy - mówi o pobycie w Akademii i rozwijaniu wyobraźni smakowej, co jest konieczne, by wyjść poza pewne ograniczenia i stereotypy.

/

W 17 rozdziałach Marek Brzeziński opisuje trzy lata swojej nauki w jednej z najstarszych akademii kulinarnych. Opowieści pełne są wyśmienitych przepisów, zabawnych anegdot i opisów codziennego życia w elitarnej szkole gotowania. Książka pełna jest także sekretów i sztuczek stosowanych przez najwybitniejszych kucharzy świata.

- To, co mnie tam spotkało, przerosło moje wyobrażenia. Kulinarna świątynia – a w jej wnętrzu reżim jak w oddziale pułku specjalnego piechoty morskiej. Świat, z którego istnienia trudno było zdać sobie sprawę – świat musztry i rozkoszy podniebienia. Odkrywałem to z oczyma otwartymi ze zdumienia. Po ponad pół wieku obcowania ze sobą odkrywałem też siebie. To chyba było w tej całej przygodzie najbardziej zaskakujące - mówi Marek Brzeziński o akademii Le Cordon Bleu.

Jak "zderza" się smaki i co jest najbardziej fascynujące w odkrywaniu aromatu poszczególnych przypraw? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy .