3. American Film Festival we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2012 12:34
W dniach 13-18 listopada 2012 we Wrocławiu odbędzie się 3. American Film Festival. W programie tegorocznej edycji zostaną pokazane 53 filmy, z których 35 będzie miało polskie premiery, 2 europejskie, 1 międzynarodową i 1 światową premierę.
3. American Film Festival we Wrocławiu
Foto: Fot.: mat. promocyjne

Sekcja Highlights to premierowe pokazy najnowszych, głośnych tytułów. Festiwal otworzy film "Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom" ekscentryka amerykańskiego kina Wesa Andersona, z Edwardem Nortonem, Brucem Willisem, Tildą Swinton i Billem Murrayem. Filmem zamknięcia festiwalu będzie Operacja Argo – przebojowy thriller polityczny w reżyserii Bena Afflecka, opowiadający o nieprawdopodobnej, ale prawdziwej historii brawurowej próby wydostania szóstki amerykańskich dyplomatów z Iranu podczas rewolucji w 1979 roku.
Jedną z najważniejszych premier festiwalu będzie "Mistrz" Paula Thomasa Andersona. Film otrzymał Srebrnego Lwa na festiwalu w Wenecji, zaś odtwórcy główny ról Joaquin Phoenix i Phillip Seymour Hoffman są wymieniani wśród oscarowych faworytów. Kolejną premierą jest oparty na scenariuszu Nicka Cave’a Gangster Johna Hillcoata, epicka opowieść o losach trzech braci w czasach prohibicji. W rolach głównych plejada gwiazd, między innymi Shia LaBoeuf, Tom Hardy, Gary Oldman i Mia Wasikowska.
Spectrum to panorama kina amerykańskiego z ostatniego roku, odkrywająca nowych twórców, nowe talenty i zjawiska. Wrocławscy widzowie zobaczą między innymi: nagrodzoną w Sundance za scenariusz "Na własne ryzyko" Colina Trevorrowa; szaloną komedię Interesy i ekscesy Charlesa Matthau (syna popularnego aktora Waltera) z Christianem Slaterem i Crispinem Gloverem; Jack i Diane Bradleya Rusta Graya – połączenie melodramatu, teen movie i horroru, opowieść o dwóch nastoletnich lesbijkach z Juno Temple, Riley Keough i Kylie Minogue w rolach głównych oraz z surrealistycznymi animacjami samych braci Quay; "Zabójczy upał" – kryminał i kino drogi w reżyserii Amy Seimetz – popularnej aktorki filmów niezależnych, studentki bohatera zeszłorocznej edycji festiwalu, Todda Solondza; komediodramat Jeff wraca do domu w reżyserii jednego z najważniejszych duetów amerykańskiego kina niezależnego Marka i Jaya Duplassów, z Jasonem Segelem i Susan Sarandon.
Gościem festiwalu i bohaterem retrospektywy będzie Jerry Schatzberg – twórca legendarnych filmów z początku lat 70.: "Narkomanów" z Alem Pacino i "Stracha na wróble" z Pacino i Genem Hackmanem. Podczas 3. AFF zobaczymy również cztery najważniejsze filmy legendy i outsidera Hollywoodu Nicholasa Raya, autora "Buntownika bez powodu", reżysera wielbionego przez francuskich nowofalowców, którzy widzieli w nim jednego z najważniejszych autorów amerykańskiego kina.
Bohaterem retrospektywy 3. AFF będzie również Wes Anderson, jeden z najbardziej ekscentrycznych autorów amerykańskiego kina, twórca "Genialnego klanu", "Pociągu do Darjeeling". Widzowie festiwalu będą mieli również okazję zobaczyć na dużym ekranie trzy legendarne horrory z wytwórni Universal, która obchodzi stulecie założenia. W programie "Dracula" Toda Browninga z Belą Lugosim oraz "Frankenstein" Jamesa Whale’a i Mumia Karla Freunda z Borisem Karloffem,
Wydarzeniem specjalnym trzeciej edycji American Film Festival będzie organizowany wspólnie z festiwalem Jazztopad premierowy pokaz "Wielkiej powodzi", najnowszego filmu jednego z najważniejszych współczesnych twórców awangardowych Billa Morrisona, z muzyką na żywo w wykonaniu Billa Frisella i zespołu.
Sprzedaż biletów od 5 listopada na www.americanfilmfestival.pl  oraz w kasach kina Helios Nowe Horyzonty.

Czytaj także

Kino amerykańskie bez masek

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 13:11
Nowy festiwal Romana Gutka ma za zadanie "odkłamywać" kino amerykańskie.
rozwiń zwiń