Festiwal Twórczości Korowód

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 12:00
OD 9 do 18 listopada zapraszamy do Krakowa na piąty już Festiwal Twórczości Korowód organizowany przez "Fundację Piosenkarnia Anny Treter”. Festiwal ma na celu promowanie dobrej polskiej piosenki poprzez prezentację dorobku najważniejszych jej przedstawicieli, a także poprzez odkrywanie nowych talentów.
Laureaci Piosenkarni 2011. Fot. Michał Czejgis
Laureaci "Piosenkarni" 2011. Fot. Michał CzejgisFoto: źr. piosenkarnia.pl

Poprzednie edycje festiwalu poświęcone były twórczości takich wybitnych postaci jak: Marek Grechuta, Wojciech Bellon, Andrzej Poniedzielski, Jan Kanty Pawluśkiewicz czy Leszek Aleksander Moczulski, a przez sceny wielu festiwalowych koncertów przewinął się cały korowód znakomitych pieśniarzy i muzyków.

/

Festiwal stał się jedną z ciekawszych propozycji na kulturalnej mapie Krakowa, a wiele widowisk miało swoje przeniesienie do TVP, radiowej Trójki lub też zostało wydanych na płytach, co pozwoliło na dotarcie do słuchaczy w całej Polsce.
- Wielkie zainteresowanie publiczności, jakie od początku towarzyszy festiwalowym wydarzeniom, pozwala wierzyć, że piosenka autorska, piosenka z sensem i melodią jest stale potrzebna - mówi Anna Treter , dyrektor i pomysłodawczyni festiwalu. - Sądzę, że bard, czyli charyzmatyczny pieśniarz jest już dziś ,"ginącym gatunkiem”, dlatego też uczyniłam go bohaterem tegorocznej edycji festiwalu - podkreśla Treter.
Koncert galowy pt. "Bard w Operze” wypełnią poruszające, ciepłe i dowcipne zarazem pieśni Jaromira Nohavicy i Piotra Bukartyka, a piosenki światowych bardów  (Brella, Brechta, Cave’a) zaśpiewa, znana ze świetnych interpretacji klasyków piosenki, Katarzyna Groniec.
W recitalach autorskich zaprezentują się także Mirosław Czyżykiewicz i Anna Treter, a u ich boku wystąpią laureaci ubiegłorocznego konkursu – Tomasz Steńczyk i Hanka Wójciak.
Novum tegorocznego festiwalu będzie spotkanie z poetami: Ewą Lipską, Leszkiem Aleksandrem Moczulskim, Michałem Zabłockim i Adamem Ziemianinem, których wiersze posłużyły za teksty wielu ważnych piosenek. Będzie to także okazja do dyskusji o kondycji polskiej piosenki.
Jak co roku bardzo istotną częścią festiwalu jest ogólnopolski konkurs twórców i wykonawców "Piosenkarnia”. Do finału zakwalifikowało się 13 solistów i zespołów. Będą walczyć o cenne nagrody, profesjonalną sesję nagraniową oraz występ w koncercie na antenie radiowej Trójki.
18 listopada 2012 (niedziela) o godz. 20.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się Koncert Laureatów konkursu "Piosenkarnia" . Będzie go można słuchać na antenie Trójki oraz naszej stronie internetowej .
Szczegółowe informacje  o koncertach i biletach znaleźć można na www.piosenkarnia.pl .