Grabek i jego "Duality"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 12:56
Grabek tworząc drugą płytę postanowił, że ma być krótko, zwięźle i dosadnie. "Duality" zaskakuje stylistyczną różnorodnością, skomplikowaną rytmiką i nieszablonowymi harmoniami. Całość owocuje wpadającymi w ucho melodiami.
Grabek Duality
Grabek "Duality"Foto: Jasmina Jasińska/ materiały prasowe

Muzycznie "Duality" to płyta na pograniczu nurtów, w której elektroniczne dźwięki zestawione są z naturalnością żywych instrumentów. To płyta o wielu muzycznych twarzach – słychać w niej odniesienia do dokonań Bauhaus, Daft Punk, Junior Boys czy niemieckiego techno lat 1980 i 90. W nagraniach udział wzięli wspaniali muzyczni goście: Maja Koman, która użyczyła swojego przepięknego głosu w utworach "Open Your Eyes" i "Sea Twelve" oraz Michał Kowalonek, którego akustyczną gitarę słychać w utworze "And We Fall".

W warstwie tekstowej płyta "Duality" to swoisty album konceptualny. To historia miłości mężczyzny do kobiety, która z czasem okazuje się być jedynie wytworem jego wyobraźni – to historia choroby psychicznej, nieszczęśliwej miłości, ale też opowieść o odrębności i niezależności umysłu i ciała. Kiedy artysta był gościem w "Offensywie" określił swój album jako "sens życia według Wojtka Grabka".

Grabek to cała masa instrumentów i wokal w rękach jednego muzyka - Wojtka Grabka. Projekt narodził się pod koniec 2008 roku. W 2009 roku artysta własnym sumptem wydał EPkę „mono3some”. Mini album utorował mu drogę do występów w Polsce i zagranicą, również na tak uznanych scenach jak legendarne Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, Free Form Festival, czy Transvizualia. Artysta wystąpił również dwukrotnie podczas Heineken Open'er Festival - w 2009 i 2011 roku.

W kwietniu 2011, nakładem agencji fonograficznej Polskiego Radia, ukazał się pierwszy longplay artysty pod tytułem "8", którą znajdą Państwo w naszym radiowym sklepie . Radiowa Trójka nazwała płytę "jednym z najciekawszych polskich debiutów ostatnich lat". Album otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2012 w kategorii Album Roku Muzyka Elektroniczna oraz nagrodę Best Recording 2011 magazynu High Fidelity.

 

Premiera albumu "Duality": 13 listopada 2012roku.

Czytaj także

Grabek "8"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 12:18
Trójka jest patronem debiutanckiego albumu artysty oraz związanej z wydawnictwem trasy koncertowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sens życia według Wojtka Grabka

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 11:51
- To płyta o mężczyźnie, który żyje z idealną kobietą do momentu, kiedy nagle zdaje sobie sprawę z tego, że najprawdopodobniej ta kobieta istnieje tylko w jego wyobraźni - opowiada Wojtek Grabek o swoim najnowszym albumie "Duality", który ukaże się niebawem.
rozwiń zwiń