Pink Floyd - Prędzej świnie zaczną latać

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 12:24
Mark Blake w pierwszej pełnej biografii grupy opowiada, jak szkolni kumple z Cambridge zawojowali świat albumami Dark Side of the Moon i The Wall oraz w jaki sposób stworzyli jedne z najbardziej widowiskowych spektakli wszech czasów.
Koncert Pink Floyd 1973 rok
Koncert Pink Floyd 1973 rokFoto: Tim Duncan/Wikipedia

W lipcu 2005 roku PINK FLOYD wystąpili na scenie w Hyde Parku. Pierwszy raz od 24 lat zagrali w pełnym składzie. Niecały rok później umarł jeden z założycieli grupy, Syd Barrett, a śmierć klawiszowca Richarda Wrighta (2008) definitywnie położyła kres występom jednego z największych zespołów w historii muzyki.

/

Oparta m.in. na ponad stu najnowszych wywiadach "Prędzej świnie zaczną latać" podąża za Floydami całą drogę – od psychodelicznych nocy w klubie UFO w połowie lat 60. aż do ery gorzkich konfliktów, które położyły kres istnieniu zespołu w połowie lat 80. Mark Blake drobiazgowo opisuje także solowe kariery każdego z członków grupy.

Skrupulatna, pracochłonna i ambitna, jak każdy album Pink Floyd, książka "Prędzej świnie zaczną latać" jest ostatecznym sprawozdaniem z działalności najbardziej angielskiego zespołu rockowego.

 

- Syd Barrett umarł bogaty, a Pink Floyd mieli swoją Yōko Ono. Teraz wiem to i znacznie więcej. Opowieść bez cenzury - mówi o książce Piotr Metz

 

Mark Blake pracował dla magazynu "Q" i przez długi czas wspierał jego siostrzany projekt, "Mojo". Poza tym pisał dla tytułów: "The Times", "Classic Rock", "Daily Telegraph" i "Billboard". W swoim dorobku ma liczne wywiady z gwiazdami rocka, w tym z Paulem McCartneyem, Kurtem Cobainem i Mickiem Jaggerem. Popijał herbatkę miętową z Dave’em Grohlem, jeździł limuzyną z Stevie Nicks i razem z Ozzym Osbourne’em jadł tosty z fasolką. Raz pomógł Kate Bush pokonać schody, a Keitha Richardsa uchronił przed upadkiem z innych. Jest wielkim fascynatem muzyki rockowej, zwłaszcza tej nasyconej gitarowym brzmieniem. Mieszka w Londynie z synem i żoną.

Data wydania:  28 listopada 2012

Czytaj także

Floydzi w obronie narkotyków, przeciwko faszyzmowi oraz... edukacji

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 17:00
Już pierwsze cztery przeboje Pink Floyd zaprezentowane w specjalnym cyklu Piotra Metza pokazały, jak różnorodne bywały nie tylko muzyczne, lecz także ideowe ścieżki brytyjskiej legendy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwie ery Pink Floyd

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 16:40
- Jedną z zalet muzyki jest to, że może ona podnosić na duchu, tchnąć optymizmem mimo dołującego tekstu - twierdzi David Gilmour.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audiofilskie "The Wall" w Trójkowej "Liście osobistej"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 00:00
Piotr Metz zaprasza na ekskluzywny odsłuch obfitującej w niespodzianki reedycji arcydzieła Pink Floyd. W sobotni wieczór posłuchamy pierwszych próbek wydawnictwa i rozdamy zaproszenia na wtorkowe spotkanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

45 lat temu ukazał się debiutancki album grupy Pink Floyd

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 10:00
Posłuchajcie archiwalnej radiowej kroniki z 1973 roku o tym, jak Polacy poznawali brytyjską legendę.
rozwiń zwiń