X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela" Dariusza Rosiaka

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 11:00
Romuald Jakub Weksler-Waszkinel – ksiądz katolicki i Żyd. Niezwykłą historię człowieka o podwójnym nazwisku i podwójnej tożsamości, zakorzenionego w dwóch ojczyznach, choć w żadnej z nich nie jest tak naprawdę u siebie, opisał Dariusz Rosiak. Zapraszamy na spotkania z autorem!
Romuald Jakub Weksler-Waszkinel
Romuald Jakub Weksler-Waszkinel Foto: Fot.: PAP/Mirosław Trembecki

/

Urodził się w 1943 roku w getcie w Święcianach – tam, gdzie dzieci nie powinny się rodzić. Jak wiele adoptowanych dzieci dowiedział się z czasem, że ci, którzy go wychowali, nie są jego biologicznymi rodzicami.  Ale prawda okazała się dużo bardziej skomplikowana…
W 1966 roku otrzymał święcenia kapłańskie. 23 lutego 1978 roku od przybranej matki usłyszał, że jest Żydem. Miał 35 lat. To był  dzień jego drugich narodzin.
Trudno być Żydem, ale niełatwo i księdzem, a co dopiero jednym i drugim naraz. Do tego będąc sierotą z Holokaustu, na ziemi przesiąkniętej krwią. Zmuszanym do rozmów z bezpieką. I z antysemitami, często w koloratkach. Odrzucanym przez katolickich współwyznawców i żydowskich współplemieńców. Nie znam większego sieroctwa. Ta książka jest rewelacyjna nawet dla kogoś tak obeznanego z tematem jak ja. I wcale nie jednoznaczna, bo wiarogodni rozmówcy wzajemnie sobie zaprzeczają. Nawet księża. Komu wierzyć? To kwestia sumienia.
Henryk Grynberg
To znacznie więcej niż barwna, wciągająca biografia. To mądra książka o bólu. O bólu oraz o strasznych ranach w pamięci żydowskiej, a także o poranieniu pamięci polskiej i litewskiej, rosyjskiej i niemieckiej. I o nabrzmiałych bólem relacjach chrześcijan i Żydów. To fascynująca, choć często gorzka książka o PRL-u i Izraelu, o przedwojennych Święcianach, o KUL-u, o kibucu Sde Elijahu i katolickiej wspólnocie przy Ha-Raw Kuk w Jerozolimie. To głęboka książka o nieustępliwym poszukiwaniu własnej tożsamości formowanej i deformowanej przez tragiczną historię XX wieku.
Maciej Zięba OP
Dariusz Rosiak (ur. 1962) - dziennikarz radiowy i prasowy. W Trójce prowadzi program "Raport o stanie świata”, współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia, przez wiele lat był związany z "Rzeczpospolitą”, gdzie publikował w dodatku „Plus Minus”, dziś prasowy "wolny strzelec”. Wydał "Oblicza Wielkiej Brytanii" (2001) - owoc dziewięcioletniej pracy dziennikarskiej nad Tamizą i "Żar. Oddech Afryki" (2010) - zbiór reportaży z podróży do kilkunastu krajów tego kontynentu.
 "Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela" Dariusz Rosiak
Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 20.02.2013

Zapraszamy na spotkania z Dariuszem Rosiakiem: 12 marca w Warszawie, 13 marca w Krakowie,  14 marca w Lublinie, 16 marca w Grodzisku Mazowieckim, 20 marca w Poznaniu, 4 kwietnia w Pasłęku.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie wydawnictwa Czarne.