"Inny świat" przedpremierowo w trasie Polski Światłoczułej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Inny świat" przedpremierowo w trasie Polski Światłoczułej
Danuta Szaflarska. Kadr z filmu "Inny świat" w reż. Doroty KędzierzawskiejFoto: mat. promocyjne

8 marca Polska Światłoczuła rusza w nową trasę z filmem dokumentalnym o Danucie Szaflarskiej, która jest nie tylko wybitną aktorką, ale również wyjątkową osobą.

Mieszkańcy dziesięciu miejscowości w całej Polsce, będą mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w specjalnych pokazach przedpremierowych, wzbogaconych o możliwość spotkania z twórcami filmu. Wkrótce film będzie miał swoją premierę kinową, a następnie będzie można go zobaczyć w wybranych kinach studyjnych i lokalnych w całej Polsce. Szczegółowy harmonogram pokazów zamieszczamy poniżej.

- Bardzo lubię występować jako aktorka, ale nie lubię rozmawiać o sobie. Ten film jest takim przełamaniem się – wyznała Danuta Szaflarska w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Film zrealizowali Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart. Jak przyznała reżyserka w rozmowie z Katarzyną Borowiecką "Inny świat" to obraz robiony klasycznie. - Pani Danuta w każdej sekundzie filmu jest obecna na ekranie, a magia opowiadania i postaci jest tak duża, że nie warto było podejmować prób i uatrakcyjniać za bardzo tego obrazu zbędnymi "ozdobnikami" - posłuchaj całej rozmowy z twórcami filmu.

Danuta Szaflarska to nieprzeciętna osobowość. Mimo swoich dziewięćdziesięciu ośmiu lat, które niedawno skończyła i wielu nieraz trudnych przeżyć, o których będziecie mogli posłuchać, ma wciąż dużo energii i pracuje intensywnie w dwóch teatrach.

W tym roku Polska Akademia Filmowa nagrodziła aktorkę Orłem za całokształt dorobku.

Projekcjom tym razem towarzyszyć będą jego autorzy: reżyser – Dorota Kędzierzawska oraz autor zdjęć – Arthur Reinhart – chyba jedna z najbardziej "światłoczułych" osób z ekipy. Nie tylko dlatego, że z zawodu jest operatorem. Widzowie będą mieli okazję przyjrzeć się, jak Arthur tworzy swoje filmy, w których światło rzeczywiście odgrywa istotną rolę.
Polska Światłoczuła zaprasza na projekcje do najprzeróżniejszych zakątków Polski:
8 III Kętrzyn (Gimnazjum nr 2), godz. 18:00
9 III Supraśl (Dom Ludowy), godz. 18:00
10 III Zabłocie (Zakład Karny – pokaz otwarty), godz. 18:00
11 III Krasnystaw (Urząd Miasta), godz. 19:00
12 III Lesko (Hotel Szelców), godz. 18:00
13 III Rytro (Gimnazjum), godz. 18:00
13 III Uherce Mineralne (Zakład Karny), godz. 10:00
14 III Nowy Wiśnicz (Zakład Karny), godz. 10:00
14 III Miasteczko Śląskie (Miejski Dom Kultury), godz. 19:00
15 III Jaworzno (Dom Pomocy Bezdomnym), godz. 18:00

 

Polska Światłoczuła to projekt autorstwa, który ma na celu docierać z współczesnym filmem polskim do miejsc, gdzie tego typu kino nie dociera. Projektowi patronuje Trójka - Program Trzeci Polskiego Radia.

W parafiach, domach kultury czy zakładach karnych, w niewielkich miejscowościach, odbywają się projekcje, którym towarzyszą spotkania autorów filmu (reżyser, operator, scenograf bądź aktorzy) z widownią złaknioną polskiego filmu. Dyskusje bywają dłuższe od projekcji, są bardzo głębokie i dotyczą nie tylko filmu. Jest to bowiem czas, kiedy i sami sąsiedzi mogą się bliżej poznać.

Polecane