"Inny świat" przedpremierowo w trasie Polski Światłoczułej

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 16:09
8 marca Polska Światłoczuła rusza w nową trasę z filmem dokumentalnym o Danucie Szaflarskiej, która jest nie tylko wybitną aktorką, ale również wyjątkową osobą.
Danuta Szaflarska. Kadr z filmu Inny świat w reż. Doroty Kędzierzawskiej
Danuta Szaflarska. Kadr z filmu "Inny świat" w reż. Doroty KędzierzawskiejFoto: mat. promocyjne

Mieszkańcy dziesięciu miejscowości w całej Polsce, będą mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w specjalnych pokazach przedpremierowych, wzbogaconych o możliwość spotkania z twórcami filmu. Wkrótce film będzie miał swoją premierę kinową, a następnie będzie można go zobaczyć w wybranych kinach studyjnych i lokalnych w całej Polsce. Szczegółowy harmonogram pokazów zamieszczamy poniżej.

- Bardzo lubię występować jako aktorka, ale nie lubię rozmawiać o sobie. Ten film jest takim przełamaniem się – wyznała Danuta Szaflarska w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Film zrealizowali Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart. Jak przyznała reżyserka w rozmowie z Katarzyną Borowiecką "Inny świat" to obraz robiony klasycznie. - Pani Danuta w każdej sekundzie filmu jest obecna na ekranie, a magia opowiadania i postaci jest tak duża, że nie warto było podejmować prób i uatrakcyjniać za bardzo tego obrazu zbędnymi "ozdobnikami" - posłuchaj całej rozmowy z twórcami filmu.

Danuta Szaflarska to nieprzeciętna osobowość. Mimo swoich dziewięćdziesięciu ośmiu lat, które niedawno skończyła i wielu nieraz trudnych przeżyć, o których będziecie mogli posłuchać, ma wciąż dużo energii i pracuje intensywnie w dwóch teatrach.

W tym roku Polska Akademia Filmowa nagrodziła aktorkę Orłem za całokształt dorobku.

Projekcjom tym razem towarzyszyć będą jego autorzy: reżyser – Dorota Kędzierzawska oraz autor zdjęć – Arthur Reinhart – chyba jedna z najbardziej "światłoczułych" osób z ekipy. Nie tylko dlatego, że z zawodu jest operatorem. Widzowie będą mieli okazję przyjrzeć się, jak Arthur tworzy swoje filmy, w których światło rzeczywiście odgrywa istotną rolę.
Polska Światłoczuła zaprasza na projekcje do najprzeróżniejszych zakątków Polski:
8 III Kętrzyn (Gimnazjum nr 2), godz. 18:00
9 III Supraśl (Dom Ludowy), godz. 18:00
10 III Zabłocie (Zakład Karny – pokaz otwarty), godz. 18:00
11 III Krasnystaw (Urząd Miasta), godz. 19:00
12 III Lesko (Hotel Szelców), godz. 18:00
13 III Rytro (Gimnazjum), godz. 18:00
13 III Uherce Mineralne (Zakład Karny), godz. 10:00
14 III Nowy Wiśnicz (Zakład Karny), godz. 10:00
14 III Miasteczko Śląskie (Miejski Dom Kultury), godz. 19:00
15 III Jaworzno (Dom Pomocy Bezdomnym), godz. 18:00

 

Polska Światłoczuła to projekt autorstwa, który ma na celu docierać z współczesnym filmem polskim do miejsc, gdzie tego typu kino nie dociera. Projektowi patronuje Trójka - Program Trzeci Polskiego Radia.

W parafiach, domach kultury czy zakładach karnych, w niewielkich miejscowościach, odbywają się projekcje, którym towarzyszą spotkania autorów filmu (reżyser, operator, scenograf bądź aktorzy) z widownią złaknioną polskiego filmu. Dyskusje bywają dłuższe od projekcji, są bardzo głębokie i dotyczą nie tylko filmu. Jest to bowiem czas, kiedy i sami sąsiedzi mogą się bliżej poznać.

Czytaj także

Święto polskiego kina w Tarnowie - tak było (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2011 20:00
Znamy już laureatów 25. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Festiwal, który odbywał się pod patronatem Trójki, przez cały tydzień relacjonował Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zupełnie "Inny świat" Danuty Szaflarskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 16:05
- To opowieść osobista, opowieść o świecie minionym, którego my już nie znamy, o czymś, co pani Danuta przeżyła, dotykała, a czego my nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić - mówi Dorota Kędzierzawska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść o świecie, którego już nie ma

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 21:00
- Bardzo lubię występować jako aktorka, ale nie lubię rozmawiać o sobie. Ten film jest takim przełamaniem się – mówi Danuta Szaflarska o najnowszym filmie Doroty Kędzierzawskiej "Inny świat", w którym aktorka opowiada historię swojego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły 2013: wybory są coraz trudniejsze

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 15:19
- Ogromnym powodem do satysfakcji dla mnie był fakt, że trzy scenariusze, które wybrałem dwa lata temu: "Pokłosie", "Obława" i "Drogówka", spotkały się z największym uznaniem widowni i Akademii - powiedział w Trójce Maciej Stuhr. Aktor został nagrodzony Orłem 2013 za najlepszą główną rolę męską.
rozwiń zwiń