"Lionel Asbo. Raport o stanie państwa". Gdy szaleniec wygrywa na loterii...

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2013 14:50
"Lionel Asbo. Raport o stanie państwa" to opowieść o brutalnym i "programowo głupim" kryminaliście, który jest osobliwie lojalny wobec swojego siostrzeńca, Desa.
Lionel Asbo. Raport o stanie państwa. Gdy szaleniec wygrywa na loterii...
Foto: Glow Images/East News

Lionel Asbo udziela mu ojcowskich rad (porno jest lepsze od dziewczyn), wtajemnicza w arkana swojego fachu (zawsze noś przy sobie nóż) i każe sobie pomagać przy tresurze pary psychopatycznych pitbuli (karmionych tabasco). Ale Des chce dla siebie czegoś innego: książek i romantycznej miłości... Tymczasem Lionel wygrywa na loterii prawie 140 milionów funtów. Staje się ulubieńcem mediów, kupuje pałace i drogie samochody, inwestuje na giełdzie i otacza się luksusowymi kobietami. Jego natura jednak się nie zmienia, co prowadzi do licznych perturbacji. A Des ma powód, by się swego wuja bać.

/

"Times" zalicza Martina Amisa do grona największych powojennych pisarzy brytyjskich. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Bookera. Jest uważany za niekwestionowanego mistrza "nowej  nieprzyjemności". Sam pozostając pod wpływem Bellowa, Nabokova i Joyce'a, a także swojego ojca, Kingsleya Amisa, zainspirował nowe pokolenie pisarzy, w tym Zadie Smith. Krytycy dostrzegli u niego "zatrważająco kompulsywną obrazowość stylu", tak charakterystycznego, że "amisowość Amisa widać w każdym jego dziele, jeszcze przed pojawieniem się pierwszej kropki".

Książka ukaże się nakładem Domu Wydawniczego REBIS, premiera 7 maja

mat.prasowe

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura