"Biuro Myśli Znalezionych" - kolekcja niezwykłych myśli przelana na papier

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 15:38
Książka "Biuro Myśli Znalezionych" to zapis rozmów, które Marcin Zaborski prowadzi w swojej autorskiej audycji na antenie radiowej Trójki. Bohaterowie tych spotkań to twórcy, artyści, byli politycy, działacze społeczni i dziennikarze.
Okładka książki Biuro Myśli Znalezionych
Okładka książki "Biuro Myśli Znalezionych"Foto: materiały prasowe

Obejrzyj spotkania w "Biurze Myśli Znalezionych" >>>

"Biuro Myśli Znalezionych" zrodziło się z marzenia o rozmowie, która nie przeradza się w płytkie spory, szermierkę słowną i walkę z czasem, ale zachęca do zatrzymania się i wspólnego szukania odpowiedzi na te bardziej wymagające pytania. Tak powstała audycja radiowa, która od jesieni 2010 roku pojawia się na antenie radiowej Trójki. Jest okazją niecodziennego spotkania niezwykłych ludzi, którzy zachęcają, inspirują, a czasem wręcz zmuszają do myślenia - nie tylko tym, co mówią, ale też tym, jak żyją. Choć reprezentują oni różne środowiska, łączy ich to, że mają do powiedzenia i przekazania czegoś istotnego i poruszającego. To twórcy, artyści, naukowcy, byli politycy, działacze społeczni i dziennikarze. Wszyscy, wracając często do osobistych doświadczeń, dzielą się refleksjami na temat tego, co ich cieszy, ale też co ich zasmuca w życiu społecznym. Nierzadko prowokują swoisty rachunek narodowego sumienia. Namawiają do niekłamanego optymizmu i podpowiadają, gdzie szukać jego źródeł. Odnoszą się do sporów światopoglądowych, filozofii, religii. Dotykają emocji, łącząc powroty do przeszłości z podróżami w przyszłość. A przede wszystkim – otwierają przed nami drzwi do bliskich im światów.

/

Jak różnorodne są to spotkania, wiedzą na pewno ci, którzy śledzili je, słuchając radia, a także ci, którzy skorzystali z zaproszenia do Studia im. Agnieszki Osieckiej i w jego niezwykłej atmosferze przysłuchiwali się kolejnym rozmowom. Wielu słuchaczy włączało się w nie, zadając pytania, które otwierały nierzadko nowe przestrzenie dyskusji, czego ślady znalazły się również w tej książce. Słuchacze ci są więc jej ważnymi współautorami. Także czytelnicy będą mogli się przekonać, jak twórczy namysł i skupienie przeplata się w tych rozmowach z radością i lekkością myśli. To oczywiście zasługa bohaterów kolejnych odsłon cyklu, ale też ich przyjaciół i współpracowników, którzy swoimi obserwacjami i pytaniami zadbali o temperaturę rozmowy. W ten sposób powstała kolekcja myśli, w której refleksje na temat odpowiedzialności w polityce czy istoty współczesnego patriotyzmu spotykają się między innymi z rozmowami o ekstrawagancji w sztuce, tęsknocie zamykanej w poezji i miłości do gór. 

-------------------------------------------------------------------------------- 

Marcin Zaborski (1979) – politolog, dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia od 2000 roku. Prowadzi audycje publicystyczne "Salon Polityczny Trójki" oraz "Puls Trójki". Jest autorem i gospodarzem programu "Biuro Myśli Znalezionych". Pracuje także jako wykładowca akademicki w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej SWPS w Warszawie. Pasjonuje się komunikowaniem społecznym i politycznym, kulturą pamięci oraz relacjami polsko-niemieckimi. Jest stypendystą Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie oraz Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie (2007). Laureat konkursu organizowanego przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych na najlepszą pracę doktorską w Polsce z zakresu nauk politycznych za rok 2009. Wyróżniony również w Konkursie im. Profesora Piotra Dobrowolskiego za najlepszą pracę doktorską podejmującą problematykę niemcoznawczą. Wolne chwile lubi spędzać na pomoście nad jeziorem Blizno w okolicy Augustowa. To tam wpadł na pomysł przygotowania programu "Biuro Myśli Znalezionych".

Zapraszamy do zobaczenia zapisu wideo i galerii zdjęć z nagrania programu "Biuro Myśli Znalezionych".

/

mr

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA

Czytaj także

Grzegorz Miecugow: mieliśmy szczęście w PRL

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2013 13:55
- Wolność jest łatwa, nie trzeba jej kombinować. Trzeba starać się wejść na rynek. W PRL trzeba było przełamać wiele barier. Te trudności tworzyły artystów - powiedział w radiowej Jedynce dziennikarz Grzegorz Miecugow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chustka" - niezwykły dziennik Joanny Sałygi

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 13:52
Śmiertelna choroba i nieposkromiony apetyt na życie. Joanna Sałyga cieszyła się każdą chwilą spędzaną z najbliższymi i pisała blog. Była szczęśliwa. W "Lekturach przed północą" czytaliśmy książkę jej autorstwa.
rozwiń zwiń