"Festiwal Twórczości Korowód": święto dobrej polskiej piosenki pod patronatem Trójki

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 15:52
Już po raz szósty "Fundacja Piosenkarnia Anny Treter” zaprasza do Krakowa na "Festiwal Twórczości Korowód". Impreza ma na celu odkrywanie nowych talentów oraz promowanie dobrej polskiej piosenki.
Korowód 2012, laureaci Trójki
Korowód 2012, laureaci Trójki Foto: Agata Szostak

"Festiwal Twórczości Korowód" odbędzie się w Krakowie od 16 do 23 listopada 2013. Gośćmi szóstej edycji festiwalu będą m.in.: LechJanerka, Mumio, Andrzej Sikorowski, Basia Stępniak–Wilk, Robert Kasprzycki i Skubas. Trójka jest patronem medialnym festiwalu.
Festiwal wpisał się już na stałe w życie kulturalne Krakowa, a przy pomocy wydawnictw płytowych, programów telewizyjnych i radiowych dociera do publiczności w całej Polsce. – Korowód stara się zgromadzić wokół siebie najbardziej oryginalnych twórców, a przede wszystkim stawia na piosenkę autorską, wykonywaną po polsku. - Pełne sale na wszystkich festiwalowych koncertach świadczą o tym, że piosenka z dobrym tekstem i melodią jest nadal bardzo potrzebna – mówi Anna Treter , dyrektor festiwalu i prezes Fundacji Piosenkarnia. – Co roku staramy się ulepszać formułę i przygotowywać różnorodne i ciekawe propozycje, a przede wszystkim, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom publiczności, nie ograniczamy się do jednego gatunku muzycznego – dodaje.
Poprzednie edycje festiwalu poświęcone były twórczości tak wybitnych postaci jak: Marek Grechuta (2008), Leszek Aleksander Moczulski (2009), Wojciech Bellon i Jan Kanty Pawluśkiewicz (2010), Andrzej Poniedzielski (2011), Piotr Bukartyk, Mirosław Czyżykiewicz, Jaromir Nohavica (2012), a przez sceny wielu festiwalowych koncertów przewinął się cały korowód znakomitych pieśniarzy i muzyków.

/

W tym roku bohaterami koncertu galowego, który odbędzie się 23 listopada w Operze Krakowskiej , będą Lech Janerka z zespołem i grupa Mumio. Janerka znany jest publiczności jako oryginalny muzyk rockowy, kompozytor, autor znakomitych i wieloznacznych tekstów. Przedstawi on krakowskiej publiczności retrospektywę swojej bogatej twórczości. Grupa Mumio kojarzy się z absurdalnym humorem i umiejętnością rozbawienia publiczności przy pomocy bardzo subtelnych środków. Tak też będzie i tym razem, a w nawiązaniu do tematyki festiwalu, pojawią się parodie piosenek.

W recitalach autorskich zaprezentują się: Skubas- młody , ale bardzo już doceniony przez publiczność i krytykę, wokalista i autor piosenek oraz zespół "Chorzy” – zwycięzca festiwalu w 2012 roku. W ramach spotkania ”Wiem o czym śpiewam” w mini recitalach zaprezentują się Basia Stępniak- Wilk , Robert Kasprzycki i Andrzej Sikorowski - krakowscy twórcy i wykonawcy wielu ważnych piosenek.
Jak co roku bardzo istotną częścią festiwalu jest "Ogólnopolski Konkurs Twórców i Wykonawców - Piosenkarnia” . Finaliści będą walczyć o cenne nagrody finansowe, profesjonalną sesję nagraniową oraz występ w koncercie transmitowanym na antenie radiowej Trójki 17 listopada o godz. 20:00.

Zobacz więcej na temat: patronat