"Dziennik czasu okupacji" czyta Przemysław Bluszcz

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 16:10
W tym samym mniej więcej czasie ukazują się u nas dwie książki (dziennik i reportaż) opowiadające o współczesnej Palestynie: nowa książka palestyńskiego prawnika, działacza i pisarza Raja Shehadeha oraz polskiego reportera – Pawła Smoleńskiego ("Oczy zasypane piaskiem" wyd. Czarne).
Przemysław Bluszcz w studiu Trójki
Przemysław Bluszcz w studiu Trójki Foto: Wojciech Dorosz/PR

Wcześniej, wydawnictwo Karakter opublikowało "Palestyńskie wędrówki” oraz "Obcego w domu” Shehadeha.
Jeśli czytaliśmy je, znamy już ten zdegradowany przez wojnę i cywilizację pejzaż. Jeśli nie znamy tych książek, to mamy szansę spojrzeć w inny – może – niż dotychczas sposób na naród zamieszkujący Autonomię Palestyńską. Dojrzała lektura nakazuje nie utożsamiać sprzeciwu wobec polityce Izraela z antysemityzmem. Smoleński, opowiada się za pokojowym współistnieniem narodów na niewielkim terenie Bliskiego Wschodu . Shehadeh zaangażowany jest w działanie na rzecz praw człowieka (współtwórca Al-Hak – "Prawda”).

"Dziennik czasu okupacji" - opowieść o trudnej codzienności Palestyńczyków>>>

Autor "Dziennika” tęskni za Jafą, zmuszony jest mieszkać w Ramallah, trudno mu o dystans. Mimo że zapiski , które sporządzał w latach 2019 – 2011, stanowią literaturę faktu, sporo tu emocji i nostalgii. Tak też próbujemy je przedstawić wraz z Przemysławem Bluszczem – aktorem, który potrafi wydobyć z tego typu lektury zarówno chłód reportera, jak i zaangażowanie świadka zdarzeń.

Muzykę ze swoich zbiorów udostępnił nam Włodek Kiniorski czyli nie będziemy ilustrowali dźwiękami z tamtej części świata, a jedynie sięgali po rodzaj stylizacji na Bliski Wschód, bądź swobodnych wariacji na jego temat.

Zapraszamy od poniedziałku do piątku (od 10 marca) o 11.50.

Baszka Marcinik, Renata Szewczak, Mateusz Patyk i Janusz Deblessem.

Książkę opublikowało Wydawnictwo Karakter

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA Palestyna

Czytaj także

Paweł Smoleński: dobro i zło dzieli cienka granica

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 15:42
Książka Pawła Smoleńskiego "Oczy zasypane piaskiem" to reportaż z Izraela i Palestyny, który ma zupełnie zmienić postrzeganie przez opinię publiczną tamtejszego konfliktu. Ma też pokazać, że prawdę i kłamstwo dzieli cienka granica, którą łatwo jest przesunąć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziennik czasu okupacji" - opowieść o trudnej codzienności Palestyńczyków

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 15:36
- Raja Shehadeh napisał dziennik człowieka od narodzin więzionego, bo mieszkającego na trenach okupowanych. Nie ma w nim jednak nienawiści i nawoływania do zemsty, jest za to dużo opowieści o codziennym upokorzeniu i o tym, jak w tak ciężkiej sytuacji zachować pogodę ducha - opowiadał Michał Nogaś.
rozwiń zwiń