"Spotkamy się w Honolulu" - nowa powieść Jerzego Sosnowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 14:55
Tę książkę promujemy w sposób szczególny. Nie zauważyć jej? Tego się nie robi koledze. W dodatku - "podwójnemu" (oboje jesteśmy filologami po warszawskiej polonistyce, B.M.)
Jerzy Sosnowski
Jerzy Sosnowski Foto: Wojciech Dorosz/PR

O samej książce więc – niebawem, żeby stopniować napięcie, a teraz o sprawach "organizacyjnych”.
Pomysły były następujące:
1.       Książkę musi czytać dwoje aktorów, gdyż narrator jest męski, ale opowiada o pięknej kobiecie (kobiet zresztą jest tu więcej)
2.       Poprzednią powieść J.S. czytał Wojtek Malajkat. J.S. niczego nie sugerował, ale było jasne, że, jeżeli Wojtek zgodzi się, to …
3.       W tym roku obchodzimy 5-lecie Talentów Trójki. Jurorem – seniorem jest … Wojciech Malajkat. Kto więc powinien towarzyszyć mu w lekturze? Jedyna aktorka, nagrodzona TT do tej pory w kategorii Teatr – TTT 2013 więc – Agnieszka Skrzypczak

4.       Komu powierzyć muzykę? Kompozytorowi muzyki współczesnej („poważnej”, ale też teatralnej, obecnie w dwóch teatrach Warszawy grane są spektakle z jego muzyką, nie mówiąc o TPR – laureat min. Dwóch Teatrów) – Piotrowi Mossowi
5.       Kiedy rozpocząć lekturę? W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich – 23 kwietnia (w dniu imienin zresztą Jerzego i Wojciecha!:) Ten dzień, co, przypominam każdego roku,  na świecie, a więc i w Polsce obchodzony jest od 1995 roku (za rok – 20-lecie). Ogłaszaliśmy go – dodam – właśnie w programie przedpołudniowym. Pierwsze spotkanie z autorem – w "Do Południa" u Michała Nogasia. Ileż tu, jak zauważył profesor Jerzy Limon (zapraszając na obchody 450 urodzin Szekspira) "semantycznych nawarstwień”! (Szekspir obok m.in. Cervantesa "patronuje” obchodom Dnia Książki)
6.       Teraz pozostaje już tylko mieć nadzieję, że głośna lektura spodoba się zarówno autorowi, jak i Państwu.
Książka z "Trójkowym Znakiem Jakości"  ukazuje się 24 kwietnia. Pod koniec naszej lektury zaprosimy do "Klubu Trójki", nagrywanego w szczególnych okolicznościach, o czym – niebawem także poinformujemy. Nastąpi zresztą swoista "zamiana ról”. Autor Klubu Trójki, stanie się jego gościem... 29 maja między 21.05 a 22.00.

Niespodzianką dla mnie było osadzenie akcji początkowych partii "Spotkajmy się…" w Sopocie. Postanowiłam więc doprowadzić do tego, byśmy spotkali się w … Sopocie właśnie i powędrowali śladami bohaterów powieści. Efektem tego spotkania jest Klub Trójki. Przedstawiamy  nie do końca zrealizowany plan, bo 1 maja, kiedy nagrywaliśmy naszą rozmowę, był nad Zatoką Gdańską – bodaj – najzimniejszym dniem tegorocznej wiosny.

"Spotkajmy się w Honolulu" jest powieścią zbudowaną według najlepszych wzorców budowania narracji. Jerzy wskazuje … "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta. Chwyt, który zastosował w swojej najnowszej powieści polega na tym, że dwa czasy akcji pozwalają na zestawienie obok siebie bohatera z jego młodości i 52 lata później. Tym bohaterem jest główna postać kobieca – Roma. Jest więc w powieści rok 1962 oraz rok 2013. W planie współczesnym głównym bohaterem jest Piotr.
W finale, teraz już możemy zdradzić, te dwa czasy mieszają się. Wcześniej – przeplatają. Zwracam na to uwagę,  bo poza tym, że intryga jest bardzo wciągająca, sposób jej prowadzenia jest godny świetnego polonisty, kiedyś krytyka, nauczyciela literatury polskiej.
Interesujące jest, jak Jerzy literacko "wykorzystuje" swoje pasje. Warto zastanowić się, czy obecny jest tu przedmiot jego fascynacji z czasu studiów czyli pewien modernistyczny autor; z przyjemnością można też śledzić jego z innej dziedziny pasję, jaką jest historia polskiego big beatu i, jak koresponduje tematyk książki z audycją "Trójkowy wehikuł czasu".
Ja, powieści Jerzego cenię za niepowtarzalny nastrój, obecną we wszystkich tajemnicę, "powiew metafizyki".  Resztę, czyli rozwinięcie powyższych uwag odnajdą Państwo w "Klubie Trójki" 29 maja między 21.05 a 22.00.
Zapraszamy:
Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak (nagranie), Mateusz Patyk (edycja) i Janusz Deblessem (mastering)
Wizualna prezentacja – Mateusz Patyk i Janusz Deblessem .

Za pomoc dziękujemy także Wojciechowi Doroszowi . Prawdziwie trójkowa akcja!

Od poniedziałku do piątku o 11.50. ( z wyjątkiem pierwszego i drugiego tygodnia lektury )