"Kino krótkich filmów". Mumio czyta powieść w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 11:00
Przedstawiamy III część trylogii "Pana na zamku" (w Malborku). Czy pamiętają Państwo "Stroiciela lasu"? "M siedział na sośnie i dyndał nogami...". Pozostawiliśmy go w pradolinie Wisły w 2010 roku (naszego czasu, bo jego czas płynie wolniej). Ci, którzy przeczytali mniej więcej 5 lat wcześniej "Samo-loty", łatwo zlokalizują przestrzeń, w jakiej znalazł się M, czyli bohater trylogii Marka Stokowskiego.
Członkowie Mumio oraz Barbara Marcinik w studiu Trójki
Członkowie Mumio oraz Barbara Marcinik w studiu TrójkiFoto: Wojciech Dorosz/PR

Chcemy, by była ona "realna" (jeżeli w powieści może coś być nazwane realnym). Czytając, nabieramy jednak niedobrych podejrzeń, że...

Jedno jest pewne - narratorem w cz II i III trylogii jest Wabi, a Wabi jest psem. I pewnie dlatego części te są "hymnem" na cześć "braci naszych mniejszych" (do których - niespodzianka - można zaliczyć drzewa). Kto pozwoli poprowadzić się żółtemu kundlowi, nie skrzywdzi muchy. Cała trylogia jest, używając dalej mniejszych słów, upomnieniem się w sprawie tych, których wyrzuciło na ciemny margines społeczności uchodzących za zdrowych, sytych, zauważonych. Trzecim bohaterem opowieści Marka Stokowskiego jest wreszcie nieograniczona fantazja, w części III szalejąca w alternatywnej rzeczywistości absurdu. I tu dochodzimy do wyjaśnienia tytułu książki...

"Samo-loty" czytała część Mumio: Dariusz Basiński i Jacek Borusiński. "Stroiciela lasu" - także część Mumio: Jadwiga i Dariusz Basińscy. "Kino krótkich filmów" czyta "zasadniczy zrąb" grupy, czyli cała wymieniona trójka. Mumio w tej roli prezentuje się w naszej Trójce dzięki pomysłowi autora trylogii. Do ekipy dołączył na tym etapie muzyk/kompozytor - Tomasz Drozdek.

Dariusz
Dariusz Basiński, fot. Wojciech Dorosz/PR

Życzymy wzruszeń, które wzmocnią Państwa konstrukcję psychiczną. Wiemy, że może nie być łatwo, ale - jak mawia Michał Nogaś - "damy radę".

Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Janusz Deblessem, Wojtek Dorosz i Mateusz Patyk.

Książkę opublikowało Wydawnictwo Niecałe. Dziękujemy za pomoc w realizacji "serialu". Gratulujemy szczególnej oprawy graficznej.

Zapraszamy: 25 fragmentów, pierwszy: 15 września o godz. 11.50.

Czytaj także

"Śpiewaj ogrody". Spotkanie z "muzyczną" powieścią Pawła Huelle (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 21:05
Historia i muzyka, czyli dwie bohaterki powieści "Śpiewaj ogrody" Pawła Huelle. 12 lutego spotkaliśmy się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej z autorem. W środę, 12 marca, w "Klubie Trójki" retransmitowaliśmy spotkanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielcy poeci i nasz ulubiony aktor

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 16:50
Julia Hartwig, Ryszard Krynicki, Adam Zagajewski oraz Marek Kondrat nagrali wiersze do tomów wyborów i jednego zbioru poezji. Zbiór to wiersze wszystkie Stanisława Barańczaka i Marek Kondrat przyjął zaproszenie do ich przeczytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz mniej Rosji w Polsce. Kultura rosyjska pod ostrzałem

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 04:00
- Jest mi wstyd za tę sytuację, jest ona straszna, ale nie mam na nią żadnego wpływu, dlatego zajmijmy się sztuką - zachęca rosyjski dramatopisarz, reżyser i aktor, Nikołaj Kolada. Jak wyglądają polsko-rosyjskie relacje kulturalne? O tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa książka Alice Munro: proza wyciszona, kameralna

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 17:00
W Polsce wychodzi właśnie zbiór opowiadań ostatniej laureatki Literackiej Nagrody Nobla Alice Munro. Książka pt. "Odcienie miłości" ukazuje się 11 września z Trójkowym Znakiem Jakości.
rozwiń zwiń