X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Drach" Szczepana Twardocha w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 13:00
Lekturę nowej powieści w paśmie wieczornym rozpoczniemy nietypowo - w czwartek. 4 grudnia jest bowiem dniem premiery tej książki.
Sonia Bohosiewicz czyta nową powieść Szczepana Twardocha w Trójce
Sonia Bohosiewicz czyta nową powieść Szczepana Twardocha w TrójceFoto: Katarzyna Goleniewska/PR

Pomyśleliśmy, że Barbórkowy wieczór powinien być także wieczorem premiery naszego "serialu". To 35 fragmentów obszernej i niełatwej w odbiorze powieści. Jej akcja toczy się między 1906 a 2014 rokiem, choć autor cofa się także do lat wcześniejszych, podając je zamiast tytułów kolejnych rozdziałów.

Narracja prowadzona jest w sposób wyrafinowany. Nie dość, że w obrębie jednego rozdziału plany czasowe przeplatają się, to jeszcze narratorem jest drach… A, kim jest drach? Drach (smok wszystkowidzący) jest tym, który "wie",  "nawiedzonym", więc i... "zimnym". To przez niego przepływa ta swoista "symultanka", literacko - doskonała, ale… powieść ma też potencjał dramaturgiczny, zawarty w dialogach. I tu - kolejne wyzwanie! Dialogi prowadzone są w języku niemieckim i polskim, w jego odmianie śląskiej. Autor nie podaje tłumaczenia, my - także - nie.

Sonia
Sonia Bohosiewicz i Andrzej Mastalerz w Trójce, fot. Katarzyna Goleniewska/PR

Udało nam się, kiedy prezentowaliśmy "Piątą stronę świata" Kazimierza Kutza, ale tu znacznie większe partie zostaną podane w mowie dla nielicznych zrozumiałej. Pozostaje czerpać radość ze słuchania aktorów pochodzących ze Śląska: Sonii Bohosiewicz i Andrzeja Mastalerza świetnie czytającego zarówno po śląsku, jak i po niemiecku. Szczepan Twardoch (przeczytałam) nie zamierzał napisać powieści o Śląsku, ale czyta się ją jak powieść o Śląsku, co nie znaczy, że nie ma ona przesłania uniwersalnego.

Sonia
Sonia Bohosiewicz i Andrzej Mastalerz fot. Katarzyna Goleniewska/PR

 

Dariusz Nowacki w recenzji ("Tako rzecze Drach" dla "Gazety Wyborczej") zwraca uwagę na to, że dla dracha wszystko dzieje się w "teraz" i nic, co dzieje się, nie ma (w sumie) znaczenia, a sam Śląsk jakby wymykał się literaturze. To tematy do dłuższej rozmowy w autorem, a czy wybrzmią w radiowej wersji lektury? Czy kapryśny podział na głosy, jaki zaproponowaliśmy, okaże się atrakcyjny?

Zapraszam.

Baszka Marcinik

Całość przygotowałam wraz z Renatą Szewczak, Januszem Deblessemem, Tomkiem Wachnowskim (muzyka) i Mateuszem Patykiem. "Serial" powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Dziękujemy.

Książką opublikowało Wydawnictwo Literackie.

Szczepan Twardoch - "Drach" - od poniedziałku do czwartku o 20.50.

Czytaj także

Mumio czyta w Trójce "Kino krótkich filmów"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 16:20
Od 15 września w Programie Trzecim Polskiego Radia będzie można usłyszeć fragmenty powieści "Kino krótkich filmów" Marka Stokowskiego. - Świetnie bawiliśmy się w studiu i mamy nadzieję, że sprawimy słuchaczom sporo frajdy - mówią członkowie Mumio, którzy przeczytają w Trójce nowe dzieło autora "Samo-lotów" i "Stroiciela lasu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogusław Linda czyta "Wschód" Andrzeja Stasiuka

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 13:27
Najnowsza książka Andrzeja Stasiuka jest jego kolejną literacką podróżą na wschód, tym razem - do źródeł systemu komunistycznego. Pisze w niej, że, kiedy był dzieckiem, nie wiedział, że żyje w komunizmie (tę niewiedzę dzieliliśmy z nim wszyscy: dziewczęta i chłopcy z tamtych lat).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Peszek czyta "Szum" Magdaleny Tulli

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2014 16:00
Przedstawiamy 10-odcinkowy "serial" złożony z fragmentów powieści Magdaleny Tulli, laureatki Nagrody Kościelskich za "Sny i kamienie".
rozwiń zwiń