"Drach" Szczepana Twardocha w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Drach" Szczepana Twardocha w Trójce
Sonia Bohosiewicz czyta nową powieść Szczepana Twardocha w TrójceFoto: Katarzyna Goleniewska/PR

Lekturę nowej powieści w paśmie wieczornym rozpoczniemy nietypowo - w czwartek. 4 grudnia jest bowiem dniem premiery tej książki.

Pomyśleliśmy, że Barbórkowy wieczór powinien być także wieczorem premiery naszego "serialu". To 35 fragmentów obszernej i niełatwej w odbiorze powieści. Jej akcja toczy się między 1906 a 2014 rokiem, choć autor cofa się także do lat wcześniejszych, podając je zamiast tytułów kolejnych rozdziałów.

Narracja prowadzona jest w sposób wyrafinowany. Nie dość, że w obrębie jednego rozdziału plany czasowe przeplatają się, to jeszcze narratorem jest drach… A, kim jest drach? Drach (smok wszystkowidzący) jest tym, który "wie",  "nawiedzonym", więc i... "zimnym". To przez niego przepływa ta swoista "symultanka", literacko - doskonała, ale… powieść ma też potencjał dramaturgiczny, zawarty w dialogach. I tu - kolejne wyzwanie! Dialogi prowadzone są w języku niemieckim i polskim, w jego odmianie śląskiej. Autor nie podaje tłumaczenia, my - także - nie.

Sonia
Sonia Bohosiewicz i Andrzej Mastalerz w Trójce, fot. Katarzyna Goleniewska/PR

Udało nam się, kiedy prezentowaliśmy "Piątą stronę świata" Kazimierza Kutza, ale tu znacznie większe partie zostaną podane w mowie dla nielicznych zrozumiałej. Pozostaje czerpać radość ze słuchania aktorów pochodzących ze Śląska: Sonii Bohosiewicz i Andrzeja Mastalerza świetnie czytającego zarówno po śląsku, jak i po niemiecku. Szczepan Twardoch (przeczytałam) nie zamierzał napisać powieści o Śląsku, ale czyta się ją jak powieść o Śląsku, co nie znaczy, że nie ma ona przesłania uniwersalnego.

Sonia
Sonia Bohosiewicz i Andrzej Mastalerz fot. Katarzyna Goleniewska/PR

 

Dariusz Nowacki w recenzji ("Tako rzecze Drach" dla "Gazety Wyborczej") zwraca uwagę na to, że dla dracha wszystko dzieje się w "teraz" i nic, co dzieje się, nie ma (w sumie) znaczenia, a sam Śląsk jakby wymykał się literaturze. To tematy do dłuższej rozmowy w autorem, a czy wybrzmią w radiowej wersji lektury? Czy kapryśny podział na głosy, jaki zaproponowaliśmy, okaże się atrakcyjny?

Zapraszam.

Baszka Marcinik

Całość przygotowałam wraz z Renatą Szewczak, Januszem Deblessemem, Tomkiem Wachnowskim (muzyka) i Mateuszem Patykiem. "Serial" powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Dziękujemy.

Książką opublikowało Wydawnictwo Literackie.

Szczepan Twardoch - "Drach" - od poniedziałku do czwartku o 20.50.

Polecane