Swietłana Aleksiejewicz "Czarnobylska modlitwa"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 12:00
W Trójce prezentujemy fragmenty książki tegorocznej noblistki Swietłany Aleksijewicz pt. "Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości".
Swietłana Aleksijewicz podczas berlińskiej konferencji prasowej po przyznaniu jej literackiej nagrody Nobla
Swietłana Aleksijewicz podczas berlińskiej konferencji prasowej po przyznaniu jej literackiej nagrody NoblaFoto: PAP/DPA/KAY NIETFELD

W Sztokholmie, 6 grudnia rozpoczął się tydzień noblowski. Najważniejszy w tym tygodniu jest 10 grudnia, kiedy to w Sztokholmskiej Filharmonii wręczana jest Nagroda Nobla, m.in. w dziedzinie literatury.

Od 8 października znamy nazwisko tegorocznej laureatki Literackiej Nagrody Nobla. To białoruska autorka reportaży, których głównym bohaterem jest homo sovieticus.

W "Czarnobylskiej modlitwie" stanowiącej owoc wielu lat pracy Aleksijewicz, dokumentującej doświadczenia ludzi, którzy przeżyli katastrofę w elektrowni atomowej w 1986 roku, pojawia także czarnobylska przyroda, pozostawiona sama sobie w opuszczanej przez ludzi zonie. My przedstawimy 6 fragmentów z rozdziału p.t. "Monolog o kazaniu Św. Franciszka do ptaków". Wydawnictwu udało się zdobyć prawa do czytania na głos tego rozdziału, choć podobno, jedynie Trójka otrzymała prawa do prezentacji wersji radiowej fragmentów prozy noblistki.

Wiktoria Gorodeckaja, fot.: Katarzyna Goleniewska Wiktoria Gorodeckaja, fot.: Katarzyna Goleniewska


O przeczytanie tych fragmentów poprosiliśmy aktorkę Teatru Narodowego Wiktorię Gorodecką oraz aktora TR Warszawa Jana Dravnela. Oboje, choć młodzi, urodzili się w Związku Radzieckim, od lat mieszkają i pracują w Polsce.

Jan Dravnel, fot.: Katarzyna Goleniewska Jan Dravnel, fot.: Katarzyna Goleniewska


Sięgnęliśmy przy okazji tej lektury po katastroficzne kompozycje teatralne Jana Suświłły. Książkę, w tłumaczeniu Jerzego Czecha, opublikowało w 2012 roku wyd. Czarne.

Zapraszamy do słuchania: w tygodniu noblowskim, od czwartku 10 grudnia, ok. 11.50.

Baszka Marcinik, Renata Szewczak, Piotr Bronek Bronowicz i Mateusz Patyk

Czytaj także

Noblowska noc 2015. Świętujemy ze Swietłaną Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 20:58
Od ponad 20 lat spotykamy się w "Trójce pod Księżycem" (zdarzało się, że w "Klubie Trójki") po ogłoszeniu laureata Literackiej Nagrody Nobla. W tym roku jest to laureatka - białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka Nagroda Nobla dla Swietłany Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 13:29
Laureatką literackiej Nagrody Nobla została Swietłana Aleksijewicz - białoruska pisarka i dziennikarka, tworząca w języku rosyjskim. Autorka książek, filmów i sztuk teatralnych.
rozwiń zwiń