Agatha Christie "I nie było już nikogo"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 15:28
Eksperyment na otwarcie roku z książką w wersji dźwiękowej, czyli pierwsza w Trójce retransmisja próby czytanej słuchowiska.
Olga Bołądź, Robert Więckiewicz, Wojciech Pszoniak i Andrzej Brzoska
Olga Bołądź, Robert Więckiewicz, Wojciech Pszoniak i Andrzej BrzoskaFoto: Daniel Urban

Od 2 do 5 października 2015 roku odbywał się w Szczecinie III Festiwal Czytania pod hasłem "Odkrywcy wyobraźni". Trójka zaproponowała rozbudowane czytanie książki kryminalnej, czyli próbę czytaną słuchowiska, nawiązującego do najsłynniejszego trójkowego, teatralnego cyklu - "Teatrzyk Zielone Oko". W ubiegłym roku Polskie Radio, a zarazem Teatr Polskiego Radia, obchodził jubileusz - 90-lecie, stąd pomysł, by przypomnieć nasz historyczny kryminalny cykl.

Wybraliśmy książkę Agathy Christie, której z kolei 125. rocznica urodzin minęła 15 września 2015 roku. Za pośrednictwem Wydawnictwa Dolnośląskiego udało nam się uzyskać prawa do przeczytania na szczecińskim festiwalu mini powieści Agathy Christie pod tytułem "I nie było już nikogo". Z okazji 125 rocznicy urodzin najsłynniejszej autorki kryminałów (podobno tylko Biblia i Szekspir znajdują się przed książkami Christie na liście najpoczytniejszych pozycji świata) zorganizowano głosowanie, w wyniku którego na pierwszym miejscu znalazła się właśnie jej książka, wydana w 1939 roku - "I nie było już nikogo" (sprzedano 100 mln jej egzemplarzy). Dwa kolejne miejsca zajęły: "Morderstwo w Orient Express" oraz "Zabójstwo Rogera Ackroyda".

Akcja "I nie było już nikogo" rozgrywa się na Wyspie Żołnierzyków u wybrzeża Devon. Organizatorzy Festiwalu Czytania zaprosili nas na szczecińską wyspę do Starej Rzeźni i to w nowoczesnej sali widowiskowej Starej Rzeźni właśnie odbyła się nasza próba czytania obszernych fragmentów powieści Królowej Kryminału. Czytanie trwało ponad dwie godziny, podzieliliśmy więc je na dwie części, a że zainteresowanie naszym pomysłem było duże, organizatorzy zmuszeni byli również publiczność podzielić na dwie grupy.

Zdawaliśmy sobie sprawę, że każda z grup coś straci. Od początku zakładaliśmy zatem, że całość trzeba będzie powtórzyć na antenie Trójki, dzieląc słuchowisko na odcinki i w ten sposób powstał nasz mini serial, który mamy przyjemność zaprezentować, otwierając w Trójce rok z książką w wersji dźwiękowej. Jest to eksperyment, gdyż lektura powstała w zupełnie innych niż zazwyczaj warunkach, ma więc "energię" spotkania "na żywo", ale też wady, takie jak brak możliwości dokonywania poprawek i prowadzenia wielogodzinnych prób, efekt tła sali oraz inny niż w studiach radiowych sprzęt nagrywający. Przedstawiamy więc rodzaj próby czytanej właśnie, a nie - słuchowisko.

Do udziału w eksperymencie zaprosiliśmy: Wojciecha Pszoniaka (któremu powierzyliśmy wszystkie role męskie, a jest ich siedem), Olgę Bołądź (w trzech rolach żeńskich) oraz Roberta Więckiewicza (jako narratora). Rolę tapera przyjął kompozytor Teatru Polskiego Radia - Marian Szałkowski. Realizacji całości (również w fazie post-produkcji) podjął się mistrz reżyserii dźwięku w Teatrze Polskiego Radia - Andrzej Brzoska. Wydawnictwo Dolnośląskie oraz Festiwal Czytania (producent) udzieliły nam praw do retransmisji.

Państwo wysłuchają wersji wzbogaconej o muzykę z płyt francuskiego Duetu Air i jego członka - Nicolasa Godin (z solowej płyty "Contrepoint") i dodatkowe efekty.

Za pomoc w realizacji tego skomplikowanego przedsięwzięcia dziękujemy organizatorom Festiwalu Czytania, a szczególnie panu Piotrowi Muszyńskiemu (z Agencji Acoustic), Wydawnictwu Dolnośląskiemu, czyli pani dyrektor Monice Kaczmarek, aktorom, którzy z zaangażowaniem przystąpili do realizacji projektu oraz wielu ludziom, bez udziału których, nie moglibyśmy przedstawić jego finału na antenie Trójki.

Nasza lektura stanowi  precedens również dlatego, że zazwyczaj nie realizujemy w wersji dźwiękowej książek, nie będących nowościami wydawniczymi. Rzadko też sięgamy po prozę gatunkową w tym przypadku kryminał, kojarzony ze sferą popkultury.

Zapraszamy więc na rodzaj domknięcia jubileuszu Teatru Polskiego Radia i rocznicy urodzin Agathy Christie, a zarazem - podsumowania III Festiwalu Czytania "Odkrywcy wyobraźni" w Szczecinie.

Baszka Marcinik - pomysłodawczyni "szalonego" projektu, adaptatorka powieści i sprawująca opiekę nad zarówno wersją premierową, jak i radiową oraz Wojtek Dorosz - asystent - wydawca całości.

Agata Christie "I nie było już nikogo", w przekładzie Romana Chrząstowskiego, Wyd. Dolnośląskie. W Trójce: od poniedziałku do piątku ok. 11.50.

Czytaj także

Swietłana Aleksijewicz: pięć szczególnych tematów

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 22:20
To było specjalne wydanie "Klubu Trójki", poświęcone pisarce, która odebrała w tym roku Nobla w dziedzinie literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Rok Williama Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 21:21
Dramaturgię wydarzeń 2015 roku budowały liczne jubileusze. 2016 w tej dziedzinie nie będzie gorszy. Ogłaszaliśmy już, że rozpoczyna się rok pierwszego polskiego noblisty w dziedzinie literatury (170 rocznica urodzin i 100 rocznica śmierci) Henryka Sienkiewicza oraz światowy rok najsłynniejszego autora dramatów (37 sztuk) Williama Szekspira (400-lecie śmierci).
rozwiń zwiń