X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Biel. Notatki z Afryki" Marcina Kydryńskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 13:20
21 rozdziałów, 653 strony, dziesiątki fotografii... To kolejna próba o p o w i e d z e n i a Afryki. Tym razem przez Marcina Kydryńskiego.
Barbara Marcinik i Marcin Kydryński w studiu Trójki
Barbara Marcinik i Marcin Kydryński w studiu Trójki Foto: W. Dorosz/ PR3

Autor zapoczątkował "afrykańską" serię "Chwilą przed zmierzchem" (1996). Ćwierć wieku prawie trwa już Marcina "przygoda" z Afryką.

Jest on podróżnikiem wszechstronnym, nie tylko zagłębia się w rejony, nie polecane w folderach turystycznych (choć i tam bywa), nie tylko fotografuje i pisze do periodyków oraz książki, ale też czyta wszystko, co na temat Afryki napisano. W "Bieli" oddaje on swoim "przewodnikom", co im należne.

Barbara Marcinik, Ewa Redel i Marcin Kydryński (fot. W. Dorosz) Barbara Marcinik, Ewa Redel i Marcin Kydryński (fot. W. Dorosz)

Nie przypisuje zatem sobie nie swoich odkryć. Cytuje autorów przeczytanych książek, liczy się z ich zdaniem. To, czego doświadcza podczas wypraw, zestawia z tym, co wcześniej napisano. Zafascynowany tropikiem, pełen szacunku dla potęgi pustyni, urzeczony wolnością "ludzi pustyni", ale także wyczulony na biedę, bezradny wobec okrucieństwa wojen, dzielny podczas choroby, po ludzku z drugiej strony bezbronny w sytuacjach zagrożenia.


Nie ukrywa też faktu, że Afryka stanowi również dla niego azyl w porze chłodnej i mrocznej. Kontynent pełen sprzeczności i budzący skrajne uczucia stanowi magnes, swoistą Marcinową "anankę". Obawiając się kolejnych jego podróży, czekam zarazem na ich efekty, by w formie zapośredniczonej wraz z nim przeżywać "Czarny Ląd". Sądzę, że jest nas więcej - tych, którzy  t a m  nigdy nie wybiorą się, ale w komfortowych warunkach, jak niegdyś Marcin, czytający "W pustyni i w puszczy", chcą obcować z Afryką.

Mam nadzieję więc, że i tę (nie pierwszą) wersję dźwiękową książki Marcina Kydryńskiego zaakceptują Państwo, słuchający jego audycji, płyt przez niego produkowanych czy redagowanych, bywający na jego Siesta Festival w Gdańsku; a pisze on, podobnie, jak mówi, posługując się naszym językiem z wdziękiem, swobodą i elegancją, korzystając z jego bogactwa, za co należy mu się jeszcze jeden komplement.

Marcin Kydryński, "Biel. Notatki z Afryki" - 20 fragmentów - czyta on sam od poniedziałku do piątku ok. 11.50.

Książkę opublikowało wyd. Edipress.

PS.

Nie zabraknie podczas naszej lektury i muzyki, którą dobierałam, konsultując się z Marcinem. Upoważnił mnie do tego, by nie ilustrować fragmentów w sensie dosłownym. Muzyka ma jedynie współtworzyć klimat lektury.

Zapraszam

Baszka Marcinik, a nasz "serial" współtworzyli także: Renata Szewczak, Ewa RedelJanusz Deblessem i Mateusz Patyk.


Barbara Marcinik i Marcin Kydryński Barbara Marcinik i Marcin Kydryński (fot: W. Dorosz)

Czytaj także

"Biel. Notatki z Afryki" - nowa książka Marcina Kydryńskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 02:00
Na rozmowę o nowej książce naszego kolegi potrzebowaliśmy co najmniej dwóch godzin, stąd decyzja, by zaprosić autora tego niezwykłego tomu do TPK.
rozwiń zwiń