X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Paweł Huelle czyta swoje nowe opowiadanie "Most"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 12:00
- Opowiadanie powinno było znaleźć się w tomie "Opowiadania na czas przeprowadzki", ale powstało dziś – mówi autor, rozpoczynając lekturę.
Paweł Huelle w studiu im. Agnieszki Osieckiej
Paweł Huelle w studiu im. Agnieszki OsieckiejFoto: W. Kusiński/PR

Jan Kott napisał: "W Czasie przeprowadzki Huellego są zawsze dwa dna…". Tak jest we wszystkich jego opowiadaniach i można o nim powiedzieć: mistrz krótkiej formy, autor trzech tomów opowiadań – wspomnianego wyżej - z r. 1991, "Pierwsza miłość  i inne opowiadania" z 1996 oraz "Opowieści chłodnego morza" z 2008. Paweł Huelle snuje z pozoru proste opowieści, jest takim "chłopcem z sąsiedztwa" (choć są wyjątki, jak arcymistrzowskie "Mimesis" i "Oland"), prowadzi nas po uliczkach Wrzeszcza i Oliwy, wynajduje jakiś pomennonicki stół, zaprzyjaźnia nas z kaszubskim rzemieślnikiem, zauważa jakąś tabliczkę zostawioną przez Niemca, etc. To jest także naturalne "środowisko" "Mostu" rymuje się z galicyjskimi Mościcami, gdzie korzenie autora).

Paweł Huelle, fot. Tadeusz Dąbrowski Paweł Huelle, fot. Tadeusz Dąbrowski

W opowiadaniach, podobnie jak w powieściach ("Mercedes Benz", "Śpiewaj ogrody") powraca Huelle do wielonarodowej historii swojej rodziny, której głównymi bohaterami są matka i ojciec (także dziadkowie). Nie są to jednak zbeletryzowane autobiografie, nawet jeżeli bohater ma na imię Paweł i bardzo Huellego przypomina. Jego historie rodzinne – to tylko źródło, które zasila snute fabuły. Nie chce być Paweł Huelle określany "gdańskim pisarzem", ale te książki, które osadza w konkretnym pejzażu Gdańska, mają wyjątkową wartość oraz aurę i nie tylko - dla mieszkańców Gdańska, wśród których zresztą prawie nikt nie jest gdańszczaninem od pokoleń. Owszem – "Z dziada pradziada" mogą być jego kaszubscy bohaterowie (z głębi kaszubskiej krainy).

A "Most"? To jeden z tych nad zerwaną linią kolejową. Więcej na ten temat w naszym mikro-serialu, bo zaledwie na 10 odcinków wystarczyło nam opowiadania. O głośną lekturę poprosiliśmy samego autora, bo pięknie interpretuje swoje teksty. O tło muzyczne z kolei poprosiliśmy Tomka Wachnowskiego (współpracował już z tekstem Pawła Huelle podczas prezentacji "Oland"). Narracja w "Moście" snuje się leniwie i współgra z dramaturgią schyłku lata. Można się poddać temu rytmowi, biorąc w nawias pęd życia i ewentualną skłonność naszą do literatury nietradycyjnej, narcystycznej, szokującej.


Fot. Tomasz Konopacki Fot. Tomasz Konopacki

Zapraszamy od 5 września ok 11.50.

Baszka Marcinik, Mateusz Patyk i Janusz Deblessem. Nagranie zrealizował Andrzej Dubas z Radia Gdańsk, a powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Dziękujemy także Pawłowi Huelle za udostępnienie nam tekstu nieopublikowanego jeszcze.

Mamy zatem prapremierę.

Czytaj także

"Śpiewaj ogrody". Spotkanie z "muzyczną" powieścią Pawła Huelle (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 21:05
Historia i muzyka, czyli dwie bohaterki powieści "Śpiewaj ogrody" Pawła Huelle. 12 lutego spotkaliśmy się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej z autorem. W środę, 12 marca, w "Klubie Trójki" retransmitowaliśmy spotkanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Biel. Notatki z Afryki" Marcina Kydryńskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 13:20
21 rozdziałów, 653 strony, dziesiątki fotografii... To kolejna próba o p o w i e d z e n i a Afryki. Tym razem przez Marcina Kydryńskiego.
rozwiń zwiń