X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Debiut powieściowy poety w wydaniu dźwiękowym

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 09:29
"Bezbronną kreskę" Tadeusz Dąbrowski zaczął pisać przed laty. Porzucił ją na jakiś czas, by - przebywając na stypendium w Zurychu wiosną tego roku (2016) - powrócić do "zdradzanego" z poezją projektu prozatorskiego, choć…
Dawid Ogrodnik i Julia Wyszyńska oraz Barbara Marcinik
Dawid Ogrodnik i Julia Wyszyńska oraz Barbara Marcinik Foto: M. Patyk/ PR

Otóż - jest to w istocie m i k r o p o w i e ś ć, "podszyta" poezją, co czyni ją tym bardziej atrakcyjną. W tym sensie - po pierwsze - różni się ona od masowo wydawanych powieści wielkoformatowych, po drugie - różni się od masowo wydawanych powieści romansowych, bo jest to, czego nie ukrywa w wypowiedziach swoich autor, romans. Romans nowoczesny, ale nie-ponowoczesny, choć poeta wie dokładnie, co postmodernizm w literaturze oznacza i z wiedzy tej korzysta, nienachalnie wszak, "od niechcenia" przemyca cytaty, w prosty sposób sygnalizuje podteksty. Tadeusz Dąbrowski wreszcie, co nie najmniej ważne, raczy nas przy tym sporą dawką humoru i, jak na poetę, jest wyjątkowo zdystansowany do siebie. Można powiedzieć, że na taką książkę czekaliśmy od dawna, jest ona bowiem "bardzo Trójkowa".

(M. Patyk) (M. Patyk)

Poeta urodził się w 1979 roku w Elblągu, a zatem na kilka miesięcy przed "karnawałem Solidarności". Mieszka w Gdańsku, uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta, współpracuje z sopockim TOPOSEM, tomiki poezji wydaje w krakowskim wydawnictwie Państwa Krynickich, jest laureatem Nagrody Kościelskich za "Czarny kwadrat". Sądzimy, że jego debiut powieściowy spodoba się nie tylko ludziom z jego pokolenia.

Od lewej: Dawid Ogrodnik, i Barbara Marcinik (fot M. Patyk) Od lewej: Dawid Ogrodnik, Julia Wyszyńska i Barbara Marcinik (fot. M. Patyk)

A zatem: jesteśmy we współczesnym Nowym Yorku. On (Te) poeta przebywa na stypendium. Gra go u nas Dawid Ogrodnik. Ona (Megan) młodsza od niego architektka - przyjechała do NY z Kanady. Gra ją - finalistka Talentów Trójki w kategorii Teatra 2016 - Julia Wyszyńska. Muzykę na bieżąco przygotowuje gdański młody muzyk Piotr Pawlak. Do naszej ekipy dołączyły także dwa duety: NinaNu i Michał Zygmunt oraz NinaNu i Paweł Gawlik. I "jest energia", jak mawia mój trójkowy kolega.

Zapraszamy od poniedziałku do czwartku ok. 20.50.

Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Mateusz Patyk.

T. Dąbrowski (fot. archiwum autora) T. Dąbrowski (fot. archiwum autora)

Książkę opublikowało Biuro Literackie, a nasz "serial" powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Dziękujemy.

(M. Patyk) (M. Patyk)
Zobacz więcej na temat: Barbara Marcinik Dawid Ogrodnik