Reportaż Filipa Springera "Miasto Archipelag" - nowy serial w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 16:46
"Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast" - to trzecia książka reporterska Filipa Springera, którą przedstawiamy we fragmentach w Trójce.
Audio
Marcin Przybylski i Andrzej Mastalerz
Marcin Przybylski i Andrzej Mastalerz Foto: Wojciech Dorosz/PR

Pierwszą był jego reportaż - "Miedzianka. Historia znikania" - zadziwiający debiut, w którym młody reporter (fotoreporter) opowiedział historię prawdziwą, choć mieliśmy wrażenie, że to fantazja.

Drugą był "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach". Minęło pięć lat od debiutu. Filip Springer wydaje średnio jedną książkę na rok, co - biorąc pod uwagę bogactwo zgromadzonego materiału oraz atrakcyjną formę literacką - stanowi swoisty rekord. 

Autor "Archipelagu" wyspecjalizował się w dziedzinie historii miast polskich. Tym razem opowiada o tych, które do 1999 roku były stolicami województw. Jest ich 31. Tworzą one, jak pisze, "archipelag możliwości, rozczarowań i szans". Wydaje się jednak, że to głównie "archipelag rozczarowań".

Z reportażu Springera wyłania się raczej ponury obraz "mniejszych miast" Polski, jak gdyby reforma administracyjna sprawiła zahamowanie rozwoju tych dawnych ośrodków "stołecznych". Okazuje się, że jednak nie we wszystkich przypadkach.

Argumenty znajdziemy w książce. Dowiemy się także np. czym jest "ból fantomowy" miast, również i tego, kto zainspirował Filipa do zbadania tematu oraz kto mu pomógł tworzyć opowieść.

"Miasto Archipelag" to interesujące uzupełnienie naszych Trójkowych portretów miast, przywożonych z wypraw kulturalnych, głównie do miast większych i największych (wyjątek stanowią tu Sopot, Szklarska Poręba, Augustów). Jeżeli jedziemy nad morze, to nie do Słupska. Jeżeli do Elbląga, to tylko raz. Jeżeli do Małopolski, to do jej stolicy. Jeżeli na Dolny Śląsk,  choć "zahaczamy" o Legnicę czy Wałbrzych, to jednak celem naszych prawdziwych pielgrzymek jest Wrocław.

Nie jest łatwo zrealizować serial dźwiękowy reporterski/dokumentalny. Najlepiej lekturę powierzyć autorowi. Jeżeli decydujemy się zaprosić aktorów, podnosimy walory artystyczne głośnej lektury, gubimy jednak walor autentyczności. W tym przypadku stworzyliśmy duet: Andrzej Mastalerz - Marcin Przybylski. Aktor starszy w roli relacjonującego historie; aktor młodszy w roli narratora.

Efekt? Prosimy ocenić. O muzykę poprosiliśmy debiutującego w naszej "krainie seriali" - Miłosza Wośko, choć wydaje się, że literatura faktu z trudem poddaje się muzycznej interpretacji. Po raz kolejny podejmujemy jednak ryzyko.

Zapraszamy.

Baszka Marcinik oraz ekipa: Renata Szewczak, Mateusz Patyk i Janusz Deblessem.

Książkę w jak zwykle atrakcyjnej "szacie graficznej" wydał Karakter, a nasz serial powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Dziękujemy.

Filip Springer – "Miasto Archipelag". Od 3 października w paśmie przedpołudniowym, ok. godz. 11.50.

Czytaj także

Filip Springer tym razem nie narzeka

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 16:24
- Tytuł książki może zdziwić, bo niewiele osób kojarzy autora z zachwytem . Raczej z osobą, która obserwując naszą rzeczywistość zwykle narzeka i krytykuje - mówi o książce Filipa Springera "Księga zachwytów" Michał Nogaś.
rozwiń zwiń