X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Lem. Życie nie z tej ziemi" – wyjątkowa biografia

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 03:03
Wojciech Orliński napisał pierwszą biografię (przynajmniej w Polsce) Stanisława Lema. Jeśli nie on, to kto?!
Audio
Barbara Marcinik i Przemysław Bluszcz
Barbara Marcinik i Przemysław BluszczFoto: Mateusz Patyk

Autor książki zwraca uwagę, że są - owszem - liczne wspomnienia Lema, rozmowy z nim Stanisława Beresia i Tomasza Fijałkowskiego, ale biografii do tej pory nie było. Zadanie miał Wojciech Orliński niełatwe, gdyż życie Lema było istotnie "nie z tej ziemi", w tym również sensie, że pełne tajemnic. Lem wiele faktów "przemilczał". Trzeba było spróbować rozwiązać zagadki, których biografia autora "Dzienników gwiazdowych" zawiera tak wiele. I w książce znajdziemy próby ich rozwiązania. I są one bardzo interesujące. I to jest pasjonująca książka.


. .

Wojciech Orliński powierzył sobie rolę "narratora wszechwiedzącego", jak przedstawia się na początku, na początku swojej opowieści, poprzedzonej wszak atrakcyjnym Prologiem, w którym poznajemy Lema - "pożeracza" batoników zagranicznych. Jest bardzo zabawnie na pierwszych stronach książki. Nie dajmy zwieść się tym pierwszym stronom. Rozdział otwierający historię życia Stanisława Lema, zatytułowany "Wysoki Zamek" (tytuł książki Lema, jak wiadomo), opowiada o czasach okupacji niemieckiej i radzieckiej we Lwowie, gdzie (także, jak wiadomo) Lem urodził się i spędził dzieciństwo i wczesną młodość (studiował tam medycynę). Ilekroć jednak Orliński napomyka o książkach twórcy polskiej s.f., powraca klimat beztroskiej swawoli: Klapaucjusz "i spółka" rozweselają do łez, choć są tam i momenty grozy i zadziwienia (wciąż) szalonym profetyzmem twórcy postaci Ijona Tichego.

Ze Lwowa wędrujemy za Lemem i jego rodzicami do Krakowa. Lądujemy na Klinach, by pozostać tam do końca, z przerwami na podróże. Resztę znajdziemy w grubym tomie "Życia nie z tej ziemi". Tytuł oczywisty o tyle, że wpadł nań dopiero Wojciech Orliński, tak wypada sądzić, że on sam, chyba że... Orlińskiego wymyślił Lem!
 
My "wymyśliliśmy" Przemysława Bluszcza - głos "wszechwiedzącego narratora". Muzykę powierzyliśmy młodemu Janowi Ignacemu Bonifacemu Królikowskiemu.

Przemysław Bluszcz (fot. M. Patyk) Przemysław Bluszcz (fot. M. Patyk)

Spodoba się nasza wizja? Zapraszamy lemologów i nie tylko!
 
Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Michał Margański i Mateusz Patyk.

Książkę opublikowały wydawnictwa Czarne i Agora.
 
Nasz "serial" powstaje we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

Dziękujemy!

Czytaj także

Polscy reżyserzy czytali "Wesele" w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 21:11
Od 28 sierpnia do 2 września nadawaliśmy fragment "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga! Pierwsza w Trójce "Dobranocka", czyli "Bang Bang! Wystrzałowy samochód"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 09:14
Czy ktoś spodziewał się, że agent wywiadu, dziennikarz Agencji Reutera jest także autorem familijnej minipowieści o magicznym samochodziku? Nazywa się Fleming, Ian Fleming. Tak – "ojciec" Jamesa Bonda!
rozwiń zwiń