X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Tajny agent" w Roku Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 21:00
W paśmie wieczornym – ponownie – historia sensacyjna, choć jakże odmienna od tej, którą próbowaliśmy "zabawić" Państwa i siebie, proponując "pierwszą Dobranockę" w Trójce. Tym razem zapraszamy tylko dorosłych, włączając się w obchody Roku Conrada.
Przemysław Bluszcz, Barbara Marcinik, Andrzej Mastalerz i Anna Cieślak
Przemysław Bluszcz, Barbara Marcinik, Andrzej Mastalerz i Anna CieślakFoto: Wojciech Dorosz/PR

Wybraliśmy bowiem jedyną powieść "sensacyjną" Josepha Conrada (zbrodnia, śledztwo, tajemnica), którą napisał w 1908 roku.

Schodzi w niej na ląd, opuszcza egzotyczne tło i wkracza akcją swojej powieści do "wielkiego miasta". Od napisania "Nostromo" i "Zwierciadła morza" minęły dwa lata "milczenia", po których poczuł potrzebę odmiany. Fabułę "Tajnego agenta" zainspirowało parę zasłyszanych zdań na temat bezsensownego zamachu na obserwatorium Greenwich oraz historia opisana w jakiejś książce o zamachach bombowych w Londynie w latach 80 XIX wieku. Opowiadając o absurdalnych działaniach anarchistów z przełomu XIX i XX wieku, przenosząc nas w odległą epokę, dzisiaj nasuwa skojarzenia jednoznaczne, choć cała opowieść "trąci myszką" i stwarza wrażenie fantazji, zrodzonej przez obłąkany umysł.

My korzystamy z dawnego tłumaczenia Agnieszki Glinczanki, brzmiącego archaicznie, co może razić, ale zarazem stwarza dystans do całej historii i iluzję absolutnego zmyślenia. Niewiele jest przekładów na język polski tej powieści Conrada, dwa? Powstało co prawda tłumaczenie Macieja Świerkockiego, ale nie doczekaliśmy się go. Ma ukazać się dopiero za jakiś czas. Wydanie, na którym opieramy nasz "serial", opatrzone jest tekstem "Od Autora" z 1920 roku i to z objaśnień w nim zawartych korzystamy, opisując genezę tej nietypowej dla Josepha Conrada powieści. Conrad stworzył także wersję teatralną "Tajnego agenta", wystawioną po raz pierwszy w 1922 roku. Jak pisarz relacjonuje, "Tajny agent" nie był przez wielu recenzujących dobrze przyjęty, a jednak po latach doczekał się filmowych adaptacji. Był także wystawiany w teatrze.

Andrzej Mastalerz, Anna Cieślak, Przemysław Bluszcz fot. Wojciech Dorosz/PR

Lekturę książki powierzyliśmy trójce aktorów: często przez nas zapraszanych – Andrzejowi Mastalerzowi i Przemysławowi Bluszczowi oraz debiutującej u nas Annie Cieślak. Muzykę napisał Łukasz Borowiecki. W efekcie, na odcinki naszego "serialu" składają się miniaturowe scenki, w których w roli narratora występuje Andrzej Mastalerz. Anna i Przemysław wcielają się w różne role. Dokonaliśmy też pewnych uproszczeń w tekście, gdyż styl przekładu wydał nam się zbyt momentami archaiczny, brzmiałby bez nich za bardzo obco.

Baszka Marcinik oraz ekipa w składzie: Renata Szewczak, Andrzej Brzoska i Mateusz Patyk. Za pomoc w realizacji całości dziękujemy Wojciechowi Doroszowi.

Nasza lektura możliwa była dzięki wsparciu finansowemu, jakie otrzymaliśmy od Instytutu Książki.

***

"Tajny agent" Josepha Conrada w Trójce od 23 października. Zapraszamy od poniedziałku do czwartku około godz. 20.50.

Czytaj także

Uwaga! Pierwsza w Trójce "Dobranocka", czyli "Bang Bang! Wystrzałowy samochód"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 09:14
Czy ktoś spodziewał się, że agent wywiadu, dziennikarz Agencji Reutera jest także autorem familijnej minipowieści o magicznym samochodziku? Nazywa się Fleming, Ian Fleming. Tak – "ojciec" Jamesa Bonda!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gombrowicz. Ja, geniusz" w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 18:05
Po wieczornej prezentacji fragmentów biografii Stanisława Lema napisanej przez Wojciech Orlińskiego proponowaliśmy w paśmie "Do południa" "serial" na podstawie biografii innego giganta polskiej literatury XX wieku – Witolda Gombrowicza.
rozwiń zwiń