X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Narodowe Czytanie. "Przedwiośnie" w Trójkowym stylu

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 18:02
Od lat, przyłączając się do Narodowego Czytania, szukamy niestandardowych rozwiązań problemu, jaki stanowi lektura pozycji z kanonu polskiej literatury.
Audio
Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia w ogrodzie radiowej Trójki
Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia w ogrodzie radiowej TrójkiFoto: Katarzyna Siewruk/Polskie Radio

Staramy się uwolnić od szkolnych stereotypów, swoistej koturnowości i poprawności, co nie zawsze owocuje idealnymi wykonaniami, ale zawsze są one oryginalne i z przymrużeniem oka. Można więc przyjąć, że są to odczytania/spojrzenia "świeżym okiem", do których musi przyzwyczaić się ucho. I tak, "Quo vadis" czytali młodzi aktorzy, finaliści Talentów Trójki z różnych lat. Przed rokiem, lekturę fragmentów "Wesela" powierzyliśmy polskim reżyserom teatralnym z różnych pokoleń i tworzących różne typy teatru.

Tym razem, fragmenty "Przedwiośnia" będą interpretowali aktorzy z najmłodszego pokolenia i znów reprezentujący finalistów konkursu Talenty Trójki w kategorii Teatr: Jaśmina Polak – ubiegłoroczna laureatka oraz Bartosz Bielenia – finalista z roku 2015, oboje z Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego. Zaproszenie do wystąpienia w epizodach, w roli Seweryna Baryki, przyjął profesor Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska.

Zmieszczenie lektury "Przedwiośnia" w 20 zaledwie fragmentach stanowi prawdziwe wyzwanie. Nie sposób na równi potraktować trzech części lektury: "Szklane domy", "Nawłoć", "Wiatr od Wschodu". Jeżeli nawet aktorzy będą czytać w dużym tempie, nie starając się grać ról (poza wyjątkowymi scenami/epizodami), nasza wersja będzie tylko zestawem obrazów z "Przedwiośnia".

O samej powieści nie wypada pisać. Wszyscy mamy za sobą kurs kanonu literatury polskiej. Dobrze stało się jednak, że została ona wybrana w roku 100 -lecia Niepodległości. Przypomina ona bowiem czas jej narodzin. Zdążyliśmy się przyzwyczaić do stylu prozy Stefana Żeromskiego, choć niekiedy mogą nas bawić liczne archaizmy. Stanowią one zarazem znak tamtej epoki, którą przywołujemy dziś ze wzruszeniem, mimo że znamy ciąg dalszy wydarzeń/sytuacji, nazwanych metaforycznie przez Żeromskiego "przedwiośniem".

Jak nasz kolejny "eksperyment" lekturowy zostanie przez przyjęty? Przekonamy się.

Zapraszamy od 3 września 2018 roku, od poniedziałku do czwartku około 20.50.

Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Natalia Grzeszczyk i Andrzej Brzoska. Nasz "serial"powstał we współpracy z Instytutem Książki. Dziękujemy.