X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marcin Świetlicki - "Dwanaście"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2006 14:43
Wydawało nam się, że znamy już jedną powieść poety z Krakowa, ale tylko wydawało nam się...
Audio

...bo oto, jak dowiadujemy się, żemamy do czynienia nie tylko z debiutem, ale też z co najmniej "jednym z najbardziej sensacyjnych" debiutów powieściowych XXI wieku. Ceniony poeta, członek popularnego zespołu "Świetliki", ekstrawagancki dziennikarz - MARCIN ŚWIETLICKI - napisał pierwszą swoją powieść i to od razu "thriller z Krakowa" (podobno zaistniał taki gatunek).


Mieszkance Warszawy spodobała się ta książka od pierwszej niemal strony, gdyż zorientowała się, że Kraków będzie jednym z jej bohaterów. Strona kolejna upewniła ją, że nie jest to Kraków z pocztówki, że nawet hejnał w nim nie brzmi czysto, a miejscem centralnym nie jest tam "Duży" Rynek, tylko - "Mały". Nie świeci tam przyjazne słońce, tylko spowijają miasto straszne mroki duszy bohatera, nazywanego MISTRZEM. Słowem - "podszewka" "stolicy kulturalnej Polski". Ten pejzaż nie mógł nie zniewolić i - w tym stanie - mieszkanka Warszawy skoczyła "na głęboką wodę", otoczyła się ciasnym kręgiem ludzi z Krakowa i tak powstał kolejny projekt, który, jak brzmi, mogą się Państwo przekonać, słuchając Klubu Trójki, ok. 22.20.

Rola główna w naszym "słuchowisku" została powierzona aktorowi z Krakowa, ale od lat mieszkającemu w Warszawie (a taki przypadek jest w pewnych krakowskich kręgach postrzegany w kategoriach zdrady). JACEK PONIEDZIAŁEK , związany jest od lat z progresywną warszawską sceną, z Teatrem Rozmaitości (od lat występuje w spektaklach reżyserowanych przez znanego w Europie twórcę - Krzysztofa Warlikowskiego). Zagrał min. W "Hamlecie", "Oczyszczonych" oraz w "Krumie". Tłumaczy dramaty, ale, co tu bardzo ważne, zna ścieżki, po których przemyka się prawdziwa krakowska cyganeria.

O tym, jakie są z kolei cechy twórczości autora powieści, mieli już okazję przekonać się wielbiciele tejże. Dodam tylko - Świetlicki nie zdradza tu swojego stylu z jakimś stylem - potworkiem na wskroś nowoczesnej prozy polskiej. Czytelnicy autora "Schizmy" odnajdą w jego pierwszej powieści tropy obecne w pozostałych dziedzinach jego twórczości. Pojawią się także "bohaterowie" wcześniej spotykani w jego wierszach np., a na pewno jeden ... negatywny ...

Wydawca - EMG - informuje, że pisze się już kontynuacja "Dwanaście", pt. "Trzynaście", a "nasza" powieść stanowi drugi - po "Trupach polskich" - tom Polskiej Kolekcji Kryminalnej.

MARCIN ŚWIETLICKI - "Dwanaście" - od 3 kwietnia, ok. 22.20; od poniedziałku do czwartku.

... dla uważnych słuchaczy - niespodzianki. Dla - uważnych internautów - wizualizacja na jednej ze stron internetowych Trójki.

Dziękujemy kompozytorowi z Krakowa, panu JANUSZOWI GRZYWACZOWI za udostępnienie nam "klimatycznych" utworów oraz zaprzyjaźnionej grupie muzyków z Warszawy - ELEKTROLOT - za dostarczenie nam ekskluzywnych nagrań.

Zapraszamy.

Baszka Marcinik, Kaja Stępkowska, Piotr Bronek Bronowicz, Michał Hoffmann

Czytaj także

Marcin Świetlicki - Jedenaście

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2008 10:57
„…nie znam we współczesnej polskiej literaturze lepszego portretu zawirowania polityczno-obyczajowego, który Polska przeszła w ostatnich kilku latach” napisał o trylogii Marcina Świetlickiego w Gazecie Wyborczej Wojciech Orliński.
rozwiń zwiń