Dmitrij Strelnikoff - Ruski miesiąc

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2008 09:14
Polska widziana oczami mieszkającego w Warszawie Rosjanina. Ruski miesiąc, pierwsza powieść Dmitrija Strelnikoffa, jest książką dowcipną, pełną werwy i pod wieloma względami odkrywczą.
Piotr Smirnoff to dla Polaków postać wielce podejrzana.

Pochodzący z Moskwy emigrant, który czerpie dochody z dziwnych źródeł. Rozwodnik, a sądząc po nazwisku, zapewne także miłośnik mocnych alkoholi. Prawosławny chrześcijanin, który na dodatek wykazuje niezdrowe zainteresowanie kultem Swaroga, Peruna i Świętowita. Trudno się dziwić, że Kościół katolicki nie chce mu dać pozwolenia na ślub z piękną Polką, Stanisławą? Sprawa może się oprzeć nawet o Watykan.

Z perspektywy Piotra cała sytuacja przedstawia się, rzecz jasna, zgoła odmiennie. A wolna i demokratyczna Polska przełomu XX i XXI wieku to kraj budzący nieustanne zdumienie. Przemierzając Warszawę, której najważniejsze zabytki wciąż nie zostały odkupione od potomków rodziny carskiej, Smirnoff rozmyśla nad tym, co Polaków i Rosjan łączy, a co dzieli. Celnie trafia przy tym w stereotypy i fobie, na których jedni i drudzy budują poczucie swojej narodowej wartości.

Dmitrij Aleksandrowicz Strelnikoff (ur. 1969) - rosyjski poeta i prozaik, tworzący po polsku i po rosyjsku, pieśniarz i kompozytor, biolog (absolwent Uniwersytetu Warszawskiego), dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny stały współpracownik radiowej Trójki i TVP2, występował w programie "Europa da się lubić". W Polsce wydał dotychczas tom wierszy Homo mirabilis (2004) oraz zbiór opowiadań Nocne życie aniołów (2007), jest także autorem Wielkiej encyklopedii zwierząt, która ukazywała się w latach 2006/2007.

Na antenie Trójki od poniedziałku 16 czerwca przez dwa tygodnie tuż przed południem. Czyta i gra autor - wykorzystaliśmy także muzykę Oleny Leonenko - a zapraszają Baszka Marcinik i Wojtek Dorosz.

Czytaj także

66 dni do openera, a poza tym to dużo się dzieje

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2008 13:00
O P E N E R [od kuchni] za 66 dni + karnet do wzięcia --- radio stadion --- inne miasto, inne życie --- kino na granicy --- reanimacje --- ruski miesiąc dimy --- i'm sitting, i'm watching --- new age w wyspie --- jubileusz TVP Kultura
rozwiń zwiń

Czytaj także

klub Trójki

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2008 21:00
Ciekawe, co o Polakach myśli Dmitrij Strelnikoff - znany z radia i telewizji dziennikarz, podróżnik, pisarz - nie tylko doskonale znający Polskę ale i piszący równolegle w obu językach, rosyjskim i polskim.
rozwiń zwiń