Andrew Tarnowski - Ostatni mazur

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2008 13:44
W maju 2006 roku ukazała się w Wielkiej Brytanii książka Andrew Tarnowskiego Ostatni mazur, opisująca losy rodziny Tarnowskich ze strony dziadka autora od 1914 roku, aż po dzisiejsze czasy. Ukazanie się Ostatniego mazura wywołało burzę wśród rodziny

Andrew Tarnowski nikogo nie wybiela ani nie usprawiedliwia na siłę. Dąży do przedstawienia prawdy, czasem gorzkiej i niewygodnej, o losach swoich arystokratycznych przodków. Pragnie zarazem zrozumieć motywy postępowania, jakimi się kierowali. Rzetelnie opisał historię rodu Tarnowskich: trudne lata w czasie dwóch wojen, tułaczki po całym świecie, później emigracji i komunizmu, ale i skomplikowane relacje i związki – świat zdrad, zemsty, porywania się na własne życie. Ostatni mazur rekomendowali V.S. Naipaul, laureat Nagrody Nobla, Norman Davies, autor Bożego igrzyska czy Europy, a w listopadzie 2005 roku – jeszcze zanim ją wydano – została książką miesiąca tygodnika „Publishing Weekly”.

Ukazanie się Ostatniego mazura wywołało burzę wśród rodziny Tarnowskich.

Związek Rodu Tarnowskich, zrzeszający członków rodziny, w czerwcu 2006 roku zwołał zebranie zarządu w Krakowie.

Podczas zebrania wykluczono Andrew Tarnowskiego ze Związku.

Andrew Tarnowski nie został zaproszony na zebranie, by mógł przedstawić swoje racje. Powiedziano później, że książka mówi sama za siebie. Nie postawiono mu wcześniej żadnych zarzutów, ale kiedy pisał książkę – chętnie opowiadano przeróżne historie rodzinne, także te pikantne i poufne. Podczas zebrania padały oskarżenia: książka jest ohydna, kala całą familię, trzeba przed nią chronić młodzież, ma charakter plotkarski i tym podobne. Ale spośród ośmiu osób, które zdecydowały o wyrzuceniu – jedynie cztery czytały książkę, reszta znała ją ze słyszenia.

Decyzja – mimo wielu listów Andrew Tarnowskiego, w których bronił swoich racji i podważał zasadność wykluczenia – jest nieodwołalna. Podczas Zjazdu rodziny w 2009 roku Andrew Tarnowski może wystawić reprezentanta, który stanie w jego obronie, jednak sam na zjeździe nie może się pojawić. Osoba reprezentująca musi być członkiem Związku Rodu Tarnowskich.

Ostatni mazur na antenie Trójki już od 18 lutego - od poniedziałku do czwartku ok. 20:50. Czyta Adam Ferency.

Jest to pierwsza w tym paśmie prezentacja literatury faktu. – Ciekawi jesteśmy Państwa opinii na temat odbioru tego gatunku w wersji dźwiękowej.

Mamy nadzieję, że muzyka młodego kompozytora – Jana Duszyńskiego – wzbogaci i uplastyczni tę opowieść, której klarowny styl implikuje prosty sposób podawania  przez aktora tekstu.

Zapraszamy - Barbara Marcinik i Piotr Bronek Bronowicz

Czytaj także

Andrew Tarnowski w klubie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2008 21:00
Andrew Tarnowski napisał książkę "Ostatni mazur". Książka zebrała entuzjastyczne recenzje. I wywołała burzę wśród polskiej rodziny autora.
rozwiń zwiń