X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szymon Słomczyński "Mim". Nowa proza w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 13:10
Po serii lektur z cyklu "Klasyka polska na Stulecie" powracamy do tego, co wyróżniało Trójkową prozę "w wydaniu dźwiękowym". 
Marcin Czarnik i Wiktoria Gorodeckaja
Marcin Czarnik i Wiktoria GorodeckajaFoto: Wojciech Dorosz/PR

Okładka książki "Mim" Okładka książki "Mim"

Czyli – po pierwsze – do premier, po drugie – do książek młodych autorów, zdarzało się debiutujących w kategorii proza, z przewagą – powieściowej.

Szymon Słomczyński (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa) do tej pory uznany (już!) poeta (nominacja do Nagrody Nike za tom "Nadjeżdża", będący jego debiutem literackim) napisał pierwszą powieść. Urodzonego w 1988 roku możemy nazwać "millenialsem starszym". OK, to nie brzmi źle i brzmi zabawnie. Możemy od razu przyjąć, że narrator (w części książki) i główny bohater (w części pozostałej) jest "millenialsem młodszym". Możemy, naturalnie – nie musimy. Damian ma 25 lat, a czas akcji jest teraźniejszy (w części powieści) oraz przeszły (w częściach pozostałych).


Marcin Czarnik, Wiktoria Gorodeckaja i Barbara Marcinik Marcin Czarnik, Wiktoria Gorodeckaja i Barbara Marcinik

Zabieg przeplatania się wzajemnego dwóch nurtów narracyjnych nie jest szczególnie oryginalny, natomiast obecność dwóch narratorów: pierwszoosobowego i trzecioosobowego wydaje się interesująca, choć jest wyjątkowo uciążliwa dla próbującego adaptować fragmenty powieści. Decydując się na ich przedstawienie, musieliśmy podjąć decyzję o "zdekomponowaniu" jej, co oznacza eliminację lub znaczne ograniczenie retrospekcji. Powieść zbudowana jest z trzech części (jak porządny trzyaktowy dramat). Reszta, czyli temat opowieści, to z kolei można powiedzieć "prosta historia", ale nie w prosty sposób przedstawiana. Prosta, bo rodzinna. "To jest popieprzona rodzina, ale która nie jest?" – czytamy na czwartej stronie okładki. Prawda. I która rodzina nie zasługuje na opowieść? Lubimy jednak opowieści (obok piosenek), które dobrze znamy. Mamy więc szansę poprzeglądać się trochę w losach bohaterów, szczęśliwie ktoś je za nas opisał, dając przy okazji obraz współczesnej Polski "podzielonej i powikłanej". A co tę historie różni od "klanowo-serialowych"? Tego dowiemy się czytając "Mima". Wybrane natomiast do lektury "w dźwięku" fragmenty trzeba raczej traktować jak atrakcyjne – mamy nadzieję – wypisy. Jeszcze o nazwisku autora. Skoro nie przybrał on pseudonimu, nie ukrywa, że jest potomkiem autora m.in. przekładu "całego" Szekspira, twórcy słynnych kryminałów/powieści sensacyjnych (posługiwał się pseudonimem) i klasyka polskiego limeryku.


Marcin Czarnik i Wiktoria Gorodeckaja Marcin Czarnik i Wiktoria Gorodeckaja

My do naszej lektury zaprosiliśmy Marcina Czarnika (przed laty uczestniczył w Trójkowym czytaniu "Ciemno, prawie noc" Joanny Bator) oraz aktorkę, z którą od kilku lat z przyjemnością współpracujemy – to Wiktoria Gorodeckaja. Oboje są aktorami warszawskich teatrów: Marcin – TR Warszawa (obecnie), Wiktoria – Teatru Narodowego. On – brawurowy w roli narratora (narratorów) i we wszystkich rolach męskich. Ona – subtelna we wszystkich rolach żeńskich. Muzykę, po raz kolejny, przygotował świetny Łukasz Borowiecki.


Marcin Czarnik, Wiktoria Gorodeckaja i Barbara Marcinik Marcin Czarnik, Wiktoria Gorodeckaja i Barbara Marcinik

Zapraszamy: Baszka Marcinik oraz ekipa w składzie: Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Jakub Sadowski. Za pomoc dziękujemy Wojtkowi Doroszowi oraz Wydawnictwu Literackiemu – za bezkonfliktową współpracę. Wypowiedzi autora, poprzedzające fragmenty powieści, przygotował Jan Niebudek.

Zapraszamy do słuchania od 4 lutego około godz. 11.50.

Baszka MarcinikRenata SzewczakWojciech Dorosz, Jakub Sadowski, Janusz Deblessem i Jan Niebudek.

Zobacz więcej na temat: Trójka